punjive vs obicne baterije

U zadnje vrijeme na sve vise uredjaja (igracke, daljinski, bat. svjetiljka, ...) koji koriste AA ili AAA baterije procitam upozorenje da nije preporucljivo koristiti punjive baterije nego se preporucuje obicne alkalne. Najvise koristim punjive nimh 2700 mAh i eneloop 2000mAh baterije pa me zanima zasto nije preporucljivo koristiti punjive baterije?

Reply to
Noki
Loading thread data ...

Punjive imaju manji izlazni napon?

Reply to
Drug Mile

Standardna obièna 1,5V, a veæina punjivih 1,2V

Reply to
vaso

Svjetska zavjera proizvo?a?a alkalnih baterija i ure?aja zabavne elektronike. :)

Reply to
Briglja

Sto su pod time zapravo mislili(ako uopce i jesu) i mene zbunjuje. Od mogucih razloga koji mi padaju na pamet:

NiCd i NiMH imaju manji napon dok su pune oko 1.2V umjesto 1.5-1.6V kod alkalnih

Dobre alkalne ako se ne trose ce drzati napon godinama, dok ce se punjive (koje nisu Eneloop ili neka druga "precharged" marka) isprazniti same od sebe za par mjeseci, dakle bas i nisu najbolje rjesenje za daljinske i satove i sl.

Ako slucajno napravis kratki spoj dok petljas sa baterijama, neke punjive baterije mogu kratkotrajno dati prilicno jaku struju i prouzrociti iskre opekotine pozar i sl.

Ovo je manje/vise sve sto mi pada na pamet ako je upozorenje namjenjeno korisniku koji zna sto su baterije i sto su punjive baterije. Za one "lowbrow" potrosace kojima treba pisati upozorenja tipa "nemojte pojesti baterije" dalo bi se smisliti jos razloga

Boris

Reply to
Boris Vuletic

Osim toga, pitanje je i projektiranja uredaja: Ako hoces da radi s obje vrste baterija, tolerancija napona treba biti od 1V( recimo min.napon punjivih) do 1,6 V ( max. napon alkalnih)

Reply to
vaso

To i je razlog, amerikanci i njihov "idiot proof" naèin razmi¹ljanja.

--
"moja sloboda da govorim kosi s tvojom slobodom da bude¹ u ti¹ini"
Reply to
Yossarian

recimo min.napon

Mislim da to nije problem, punjive baterije imaju manji napon koji je opet stabilniji za razliku od alkalnih kojima pri praznjenju napon opada znatno. Uredaji bi trebali moci raditi do 1,1V po clanku ako se zeli iskoristiti sto vise energije iz alkalnog clanka, a onda u taj okvir bez problema upadaju i punjive baterije.

Reply to
- Zoki -

1V( recimo min.napon

vise

Ali, ako uredaj 'optimalno' radi vec s 1,1V, sto onda s razlikom napona i pripadajuce energije kada je baterija nova? Zatim, trebas imati i elektroniku koja radi na recimo 2,2 V (2 punjive baterije), ili staviti pretvarace? A korisnost pretvaraca opada s padom ulaznog napona.

Reply to
vaso

Ja sam elegantno rjesio problem. Jos prije 10 godina sam kupio punjac alkalnih baterija.Naravno,imam i par ni-mh punjaca.

Reply to
Vidak

Kakav je to punjac alkalnih baterija?

Reply to
Amaro

Punjaci rade otprilike na slijedecem principu: 5 impulsa puni,1 prazni (nisam siguran 100% ,ali otprilike je tako). Pozeljno je nadopunjavanje baterija.

Reply to
Vidak

Imas kakav link ili znas gdje bi se to moglo nabaviti?

Zivio

Sretan Uskrs svima

Reply to
Amaro

Firma je "Rajovac" i u manualu pise da mozes puniti samo specijalne punjive alkalne "Rajovac" baterije. Naravno,to je marketinski trik.Mozes puniti sve alkalne baterije.

Pozdrav

Reply to
Vidak

I koliko si ciklusa uspio izvuci iz Rayovac odnosno "obicnih" alkalnih?

Boris

Reply to
Boris Vuletic

ni-mh punjaca.

siguran 100% ,ali otprilike je tako).

Ima¹ jednu vrlo jednostavnu shemu, trafo, dioda i otpornik. Otpornik se spaja paralelno diodi tako da kod punjenja bude omjer nekih 80%/20% (ako se dobro sijeæam) u korist pozitivne poluperiode. Navodno negativna poluperioda spreèava stvaranje plinova koji mogu dovesti do eksplozije èlanka. Imao sam to i èak je i radilo nekako, moglo se napuniti bateriju na kojih 50% energije.

Reply to
- Zoki -

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.