online UPS?!?

online UPS koji ima i AVR opciju....pretpostavka;

struji 10A....AVR koji je setiran na 230V dakle stalno radi "step up" tj korekciju napona sa 200 na 230V...

zadovoljio uvjet 2300W....

ako se optereti sa cca 10A...napon padne na oko 195-200V....a pri struji od

20A, napon padne i na 180V.....

potreba je za cca 4,5kW pri 220V (oko 20A).....dakle...oko 25A struje pri naponu 180VAC....

pitanje je dakle; iako ONLINE UPS konstantno rabi baterije s obzirom da je

teretom?!

Reply to
Gagramel
Loading thread data ...

ulazu?

Reply to
vaso

To se u jeziku UPSova zove "brownout" i odraditi ce i obicni (citaj: puno jeftiniji) line-interactive UPS (pogledaj samo koje su mu minimalne voltaze za brownout/undervoltage u dokumentaciji prije nego kupis, jer ovisi o izvodima autotransformera koje ce voltaze moze dignuti bez upotrebe baterija).

formatting link

Da, AVR dio kod "online AVR" bi trebalo znaciti tocno to (bez potrosnje baterija). Osim ako nije neki kinez sa kreativnim nazivljem, naravno :)

Ako ima dovoljni mrezni napon, ne. Ako je premali, onda ce ih rabiti.

Pa u svakom UPSu bateriju uskacu trenutacno cim ispadne mreza, to je onaj "U"ninterruptable dio iz "UPS".

na online UPSu su baterije *uvijek* spojene na aktivan inverter, samo dok ne ispadne mreze (pa time i ispravljacki dio) iz baterija ne tece struja (jer ce ispravljac dok mreza normalno radi kompletno napajati inverter, i jos imati viska za puniti baterije).

Prednost online UPSa je sto ce ti uvijek davati jednaku lijepu sinusoidu na izlazu (bitno za osjetljivu elektroniku, ali ne i PC napajanja) neovisno o potrganoj sinusoidi na ulazu (variranje frekvencije, visi harmonici & friends), i sto nema onih klak-klak preswitchavanja kod ispada mreze (nego uvijek ima DC koji stalno napaja inverter, bilo da je iz mreze preko ispravljaca ili direktno iz batt, dakle nema niti oni milisekundnih prekida kod switchanja - potrgana jedna poluperioda)

vidi npr.

formatting link
za slikice i pojasnjenja.

--
Opinions above are GNU-copylefted.
Reply to
Matija Nalis

Reply to
vaso

"Matija Nalis" wrote

pojam AVR mi je jasan, samo ne znam u kojem spektru napona on radi..znam da je gornja granica oko 260V....ali koja je donja?!...180....160....150?!?...po onoj tablici iz linka koji si dao ispada da baterije prorade tek na 120VAC...

preko VARIAC transformatora....i onda fino polako smanjivati ulazni napon

Reply to
Gagramel

Za to postoje stabilizatori, jeftiniji su od ups-a iste snage. Princip rada skoro isti, samo bez skupih i teskih baterija kad je u pitanju

4,5kW. SMPS napajanje 110 -230V pretvara u recimo 100V DC, i tih 100 je stabilno neovisno o ulaznom naponu. 100V inverter pretvara u 230V.

Online UPS ni ne zna da ima bateriju, dok mu je mrezni napon u postavljenoj toleranciji. Recimo da neki slabi online UPS koristi 12V bateriju. Njegovo napajanje se tada postavi na float charge napon baterije, u ovom slucaju na 13,6V. Tim naponom se puni baterija, i kad je puna, struja punjenja prestaje, nema je. Istim naponom 13,6V napaja se i inverter koji ga pretvara u 230V. Inverter trosi iskljucivo struju iz napajanja, jer je tu napon stabilan, i visi od napona baterije racunajuci kada bi bateriju skinuli sa12,6V izvora, jer bi tada napon pao na

12,6V.

Tek kada nastupi dogadjaj izvan tolerancije, kada napajanje ups-a ne moze odrzavat napon 13,6V, ili je napon veci od recimo 250V automatika prekine rad napajanja i inverter vuce struju iz baterije.

Reply to
Petar Bjelèiæ

temom u praksi...

Reply to
Gagramel

Reply to
vaso

Ja nisam bas imao takvih iskustava; YMMV naravno. Cak i kada su prijevodi user manuala bili na strasnom enghrishu, tehnicki podaci su bili isti na svim jezicima bez obzira na lose prijevode pripravnika.

(Naravno ako je sam proizvod tehnolosko smece slagano sa vrucim silikonom, hrpom hladnog lema, iscurenim elektrolitima, izvadjenim komponentama rad "stednje" itd, da teh.spec. nece odgovarati realnosti, no to je ipak neki drugi problem, a cesti ti tu niti mjerenja nece bas pomoci da dobijes ispravne podatke jer isti variraju od sekunde do sekunde, tj. proizvod je u banani)

--
Opinions above are GNU-copylefted.
Reply to
Matija Nalis

pa imas dolje slikice za tipicni online (double-conversion) UPS.

U navedenoj izvedbi, imas u osnovi dva paralelno spojena naponska izvora (ispravljac i baterija), gdje jedan od njih (ispravljac) ima nazivno visi napon. Kada je ulaz u mrezi normalan, ispravljac daje nesto visu voltazu od baterije, pa time i puni bateriju i pogoni inverter. Kada napon u mrezi malo padne, napon ispravljaca je i dalje malo veci od napona baterije pa se baterija puni ali "slabije", te inverter i dalje radi s mreze. Kada napon jos padne, izjednace se napon ispravljaca i napon baterije, pa skupa jednako (u teoretskom slucaju idealnih izvora) pogone inverter. Kada napon sa ispravljaca jos malo padne, napon baterije ce biti veci od napona ispravljaca, pa ce baterija sama pogoniti inverter.

Naravno shema je pojednostavljena. U praksi ispravljac ne mora biti trafo+gretz+elektrolit (kojem ce izlazni napon linearno varirati sa ulaznim), nego neki SMPS/stepdown, i/ili kao kod line-interactive UPSa moze biti na ulazu autotransfer sa vise izvoda koji tolerira razlicite ulazne napone a za izlaze u granicama tolerancije itd., pa u ovisnostima o time komponentama ce mreza potpomagati bateriju do nekog nivoa (ali nikad u praksi "skroz do nule").

Sve pet, zato sam i pojasnio detaljnije. Nekima je "trenutacno" prebacivanje i kada jedna peluperioda ne bude savrseni sinus (realno, vecini napajanja ne smeta niti kada SVE poluperiode nisu savrseni sinus, pa je svaki UPS vise nego dovoljno "trenutacni" za takva trosila kao PC i sl.)

--
Opinions above are GNU-copylefted.
Reply to
Matija Nalis

Ono je primjer, brojevi mogu (i cesto jesu) biti dosta razliciti. Neki line-interactive koji sam imao su bili mislim 190-260V, 160-280 i tak nesto. Ne sjecam se da sam imao neke koji su isli do 120V, no obicno nabavljam jeftilene tak da nije nemoguce da ima i sa vecim rangovima. No za klasicne brownoutove ovi line-interactive su se pokazili sasvim OK rasponi voltaza...

Tocno.

--
Opinions above are GNU-copylefted.
Reply to
Matija Nalis
5.2.2015. u 0:54, Gagramel je napisao/la:

Zar ne bi bio bolji autotransformator sa motornim pogonom. Tu ni 10 kW nije problem.

Reply to
Dario

Reply to
vaso

Reply to
vaso

ma pod "savrsena sinusoida" sam htio reci da nije sinusoida popigana raznim nepravilnostima, a ne inzistirati na nekoj savrsenosti...

Napon dakle dobijes nazad unutar jedne poluperiode (koja dakle nece biti savrsen sinus, nego isprekidan od trenutka nestanka mreze do trenutka dok ga UPS ne digne)

Ono sto je bila poanta mog posta, jest da ogromna vecina napajanja (a pogotovo PC i sl.) nema nikakvih problema sa time. Medicinska oprema za odrzavanje zivota i sl. nekad zahtjeva vise standarde i iskljucivo idealne sinusoide bez izoblicenja i cak i tako krakih prekida manjih od jedne poluperiode, pa mora imati online (double-conversion) UPS gore.

Mislim, ak' cemo bas picajzlati, 100 puta u sekundi nam "nestaje" napona mreze (bude nula) i kada nemamo nikakvih problema sa mrezom, pa i dalje veselo tipkamo po PC-ima bez problema (te bez da i primjetimo :)

--
Opinions above are GNU-copylefted.
Reply to
Matija Nalis
8.2.2015. u 11:11, vaso je napisao/la:

Njemu treba sa 190 V na 230V.

Reply to
Dario

I za 10kW autotransformator isto treba dosta skupih sirovina!?

Reply to
vaso

ulazu?

Koliko ja znam, online topologija je topologija dvostruke konverzije sto ne znaci da je konstantno na baterijama.

Reply to
BladeRunner

"BladeRunner" wrote

varira od modela do modela, u mjerenju mi se pokazalo da je to uglavnom u spektru od 165 - 175V.....a u rasponu od 175 do 215 radi AVR step up....

neki online upsovi imaju dvije razine step up AVRa, i jednu razinu step

recimo....triger na 200V i 180VAC input....gdje prvi stupanj radi na +20V, a drugi stupanj na +40.....te step down jedna razina -20V

Reply to
UPSIT

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.