molim obja¹njenje

Mo¾e li mi netko, ukratko objasniti kako ovo radi:

formatting link

Odnosno, u èemu je trik da se LEDice pale nasumièno ako se "samo" pove¾u paralelno na izvor napona? Na jednom sliènom projektu sam vidio da redno iza diode ve¾u otpornike po 150 OMa. Ima li neka formula po kojoj mogu izraèunati koliko LED-a mogu staviti na odreðeni izvor (punjaè za mobitel)?

Hvala.

Reply to
Celtis Australis
Loading thread data ...

Da si proèitao vidio bih da su to "blinking LED-s". To ti je tip ledice koji sam se "pali-gasi" bez ikakvih dodatnih sklopova

Kre¹o

Reply to
Kre¹o Bukviæ

Vjerujem da se ovdje radi o tzv Blink diodama (takve diode danas mo¾e¹ najèe¹æe vidjeti u elektriènim lampionima - lampa¹ima za groblje). Predotpor se stavlja u seriju sa LEDicom kako bi joj ogranièio struju na njezinu natzivnu i time ju saèuvao od pregaranja. Koliki predotpor treba, ovisi o nazivnom naponu i nazivnoj struji LEDice i naponu napajanja na koji se ¾eli prikljuèiti. Recimo da je napon LED Ud = 3,2V, struja je Id = 10mA, a napona napajanja je Ucc = 5V. Potreban otpor R je tada po formuli jednak: R = (Ucc - Ud) / Id R = (5 - 3,2) / 0,01 = 1,8 / 0,01 = 180 Ohma.

Naravno, signal LEDice idu na ni¾i napon, recimo oko 2V. LED sa sna¾nijim svijetlosnim tokom imaju i vi¹i napon i veæu struju, npr. 3,6V i 20mA. Postoje i LED od nekoliko wata, pa èak i od 100W.

Uz to, postoji program za izraèunavanje predotpora za LEDice i zove se LED Kalkulator. Probaj ga pronaæi preko Googla.

Pozz!

Reply to
-Rio-

Eh, da, za blink diode nisam do sada èuo, sad mi je jasno. Hvala obojici i na odgovorima i na trudu.

Reply to
Celtis Australis

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.