Mjerenje spektralnim analizatorom

Da li netko ima kakav dokument ili link na kojem bi mogao ponesto procitati o otme. Glavni problem je amplituda signala koju ne mogu odrediti jer mi ovisi o RBW i VBW a ne znam koko bi ih trebao postaviti za ispravno mjerenje.

I muci me atenuacija. Logicno je da kada povecam atenuaciju na spektralcu za

10 dB da se amplituda smanji za 10 ali to nije tako!

Unaprijed hvala na pomoci

Reply to
Aleks
Loading thread data ...

procitati

za

Ne mislis da je malo cudno to sto se pokusavas igrati sa jako skupim instrumentom a da uopce ne razumijes kako se upotrebljva. Moj iskreni savijet ti je da pitas nekoga tko sa time zna raditi pa da ti objasni neke osnove u praksi a ne ovako teoretski jer mozes napraviti JAKO puno stete i trajno ostetiti instrument, kada se takve stvari salju na popravak onda ti "dobar dan" znaci 1000E itd.

0-VAZNO - Prije bilo kakavog spajanja S.A. na uredjaj obavezno koristi VANJSKI attenuator od 20 ili 30 dB jer ulazni krugovi S.A. tipicno mogu izdrazati 23 dBm ili 26 dBm samo rijetki 30 dBm, cak i kada se spajas na neku prijemnu antenu vanjski attenuator od 10 dB ja DOBRODOSAO !!!
  1. Prvo i osnovno si trebao napisati STO zelis mjeriti ,(koju vrstu signala), jer prema tome se odredjuju RBW i VBW
  2. Ako mjeris signal neke difuzne radiopostaje onda znas da je sirina signala cca 150 KHz, ako je nesto iz PMR mreze cca 7 KHz (FM-naravno).....
  3. Imas opcije AWG (no treba prije definirati za koliko scanova ce biti taj prosjek) ili MAX-hold kojim se biljeze max. vrijednosti.
  4. Kada mjenjas int. Att. obrati paznju na numeraciju mreznog rastera i READOUT velicina pa vidi ima li kakvih promjena ???
  5. Vecina takvih instrumenata ima HELP tipku i dobre USER manuale !

SRETNO !

Reply to
Lex-Lutor

Koristio sam veæ ranije spektralac i dobro su mi poznate stvari s atenuacijom i sliènim stavarima.

U ovom sluèaju poku¹avam odrediti amplitudu nepoznatog signala (ne spajam se direktno na izvor nego antenom "hvatam" signal pa ne postoji ni najmanja opasnost od o¹teæenja prijemnika). Signal je uredno prikazan na ekranu, ¹irina signala je 22 MHz, freq. spam je 30 MHz, podruèje je 2.4 GHz. Ovisno o RBW i VBW mijenja mi se amplituda signala i to je ono ¹to bi trebao definirati za precizno mjerenje.

Manual imam ali on definira kako mjenjati postavke a ne kako ih postaviti.

Reply to
Aleks

Koji je spektralac u pitanju? U biti ne bitno je, amplituda je tocna pri sto vecem swep time, sto sirem bw, sto vecoj rezoluciji uzorka i sto vecem video bandwithu. span moras uzeti koji ti treba, s njim nema kompromisa. zato povecavaj swep time, ako treba i na 30 sec, iscrtava sporo ali tocno.

dakle ispravna amplituda je ona najveca. analizatori obicno imaju indikaciju kada su van kalibriranog podrucja, u koji su dovedeni postavkama.

obicno imaju definirani kalibrirani RF izlaz na nekoj niskoj frekvi, pa se je dobro provjeriti.

pri mjerenju amplitude nekog signala koji zauzima neki spektar, recimo spektar 20Mhz, span se postavlja barem na 100-200Mhz, inace ces gledat pojedinacne vrijednosti spektra, a ne zbroj svih amplituda u frekventnom spektru.

povecanjem spana raste sumni broj spektralca pa imas manji raspon decibela za gledat.

Kod mjerenja prijemnog polja najbolje je mjerit neizmodulirani nosioc. onda mozes span imati 1Mhz i manje, visoka je osjetljivost.

mi

spektralcu

neke

i

ti

(FM-naravno).....

se

Ovisno

Reply to
Petar Bjelèiæ

se

Ovisno

Ne smijes "prebrzo" skenirati po bandu jer se "titrajni krugovi" ne stignu utitrat. Zato brzina skeniranja ovisi o sirini filtra (za brze skeniranje povecaj sirinu filtra, ili ukljuci opciju "Auto"). Ako ti je bitna teorija utitravanja onda se obrati mom mentoru dr. Silvio Hrabar, 12. kat FER-a slijdeci tjedan (ovaj tjedan je na Mljetu mjere vojne radare). Ja to imam negdje u biljeznicama ali tko ce to sada naci...

Probaj goglat pod brzina skeniranja.

Reply to
Svemirko

Ako radis sa SPREAD SPECTRUM signalima onda znas da spektralac MORA podrzavati takvu opciju mjerenja, vecina starijih modela to uopce ne moze prikazati-izmjeriti u nekom prihvatljivom obliku ?

Koji S.A. koristis ?

Reply to
Lex-Lutor

Kad povecas atenuaciju onda ti se nivo signala pomakne. Ovisno di ti je nulta razina. Ak je skroz na vrhu onda ce ti onda pasti s 0 dBm na tipa

-10 dBm. Ak imash automatsko trazilo onda bi to trebo prvo ugasiti pa tek onda narihtavati rucno razinu.

--
Pero(KLicov),makni SPAM za reply
kaciga glavu cuva, a sta cuva kacigu?!.?
Reply to
Pero

Gre¹ka u koracima. Signal ¹irine 22MHz na 2,4 GHz ti je WLAN signal koji je SPREAD SPECTRUM!

Pozdrav!

Tomy, 9A5ALL

Reply to
Tomy

Ne vidim nikakav problem u tome sto je signal spread spectrum. Oko centralne frekv imam signal 11 MHz na jednu i 11 na drugu. Ne pokusavam ulaziti u sastav signala nego odrediti njegovu snagu.

Spektralac je Advantest R23271A

Reply to
Aleks

Mo¾e biti problem, buduæi da ukoliko je RBW premali (samim time sweep time veæi), amplituda bude izoblièena. Ako pak je RBW preveliki, pak nebude¹ ni¹t videl, VBW je ionak premali... :-)

Hm... buduæi da WLAN signal nije CW, i jo¹ k tome spread spectrum, ako se radi o izvoru koji je pod tvojom kontrolom probaj ga opteretiti u smislu da stalo emitira (radi neki transfer podataka).

Pozdrav!

Tomy, 9A5ALL

Reply to
Tomy

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.