Licnasti i puni vodic

Pozdrav! Povremeno naletim na tvrdnju da licnasti vodic podnosi vecu struju od vodica punog presjeka iste kvadrature. Spominju se skin efekt, bolje hladjenje i sl. Osobno ne vidim niti jedan razlog u prilog tvdnji o bilo kakvoj razlici u mogucem opterecenju u energetskoj upotrebi vodica, dakle istosmjerna ili izmjenicna struja niske frekvencije. Ima li neki stvarni razlog koji postoji, ali ga ja ne vidim?

Reply to
Sinisa Platz
Loading thread data ...

O smanjenu "skin" efekta mo¾e se govoriti samo ako su licne meðusobno izolirane. Po¹to to u energetskim vodièima nije sluèaj, licnasti vodiè je bolji samo zato ¹to je sa njim lak¹e raditi. Po¹to je za isti presjek licnasti vodiè ne¹to veæeg promjera, vjerojatno se nijansu bolje hladi, no u praksi sumnjam da se ide na tako graniène vrijednosti da bi to bilo bitno.

Reply to
DZ

Hmm... Stvar ukusa? Po meni je kuæne i sliène instalacije lak¹e izvoditi punim vodièima...

Reply to
vaso

Dana Thu, 12 Apr 2012 23:46:00 +0200, Sinisa Platz napisao/la je:

meni je jedan svajcarac koji pravi cnc strojeve objasnio da licnasti ima veci opseg. kad se pogleda presjek ispada da je tako al ja opet ne vidim kakve veze to ima sa jakosti struje koja prolazi kroz njega :)

Reply to
Spuzva

Licnati SAMO ako su licne medusobno izolirane i to za vece frekvencije gdje je skin efekt ima utjecaja.. a ne za 50 Hz

Reply to
grizli

Ako je efekticna povrsina presjeka licnatog kabela gdje licne nisu medjusobno izolirane kojom tece struja pod utjecajem skin efekta(neke vece frekvencije) veca od obicne pune zice onda postoji razlika (mala) valjda..

Ako struja zbog skin efekta tece samo obodom zice(recimo 1/4 od ukupnog polumjera).. cisto geometrijski.. kod licnate zice ce ta povrsina biti nesto malo veca

Reply to
grizli

Puna ¾ica: Osnovni oblik koji se koristi za vodièe. Jednostavno se izraðuje i dimenzionira, pa je time i jeftinija. Na 50 Hz skin efekt je zanemariv. Prednosti: Jeftinija, jednostavnija, manji promjer nego licnasta istog neto presjeka, manje izolacijskog materijala. Nedostatak: krutost, veæe zagrijavanje zbog manje povr¹ine.

Licnasta ¾ica: Nastala je zbog krutosti ¾ice punog presjeka. Koristi se za prijenosne (mobilne) ¾ièane ureðaje jer se lak¹e savija. Izraðuje se od vi¹e tanjih ¾ica ¹to ju poskupljuje (slo¾enija proizvodnja, vi¹e materijala za izolaciju). Prednosti: Veæa elastiènost, bolje hlaðenje zbog veæe povr¹ine. Nedostaci: Vi¹e materijala za izolaciju, skuplja izrada i konaèna cijena, veæi promjer za isti neto presjek.

Reply to
-Rio-

punim vodièima...

Naroèito kad provlaèi¹ 10mm2.

Reply to
Briglja

Dakle, licnasta zica ipak ima vecu nosivost od punog presjeka? Ako bas gledamo strogo tehnicki, promjer licnastog vodica ce biti malo veci od promjera punog vodica i to mu daje malo vecu povrsinu hladjenja.... Koliko je to u stvarnosti, osjetno vise ili zanemarivo?

Reply to
Sinisa Platz

Pod "lak¹e raditi" nisam mislio na spajanje svjetiljki P vodièima 1,5 mm2 i utièica sa 2,5 mm2. Mislio sam na kompletnu problematiku, od proizvodnje do upotrebe u ozbiljnijim primjenama nego su kuæne instalacije. P vodiæi se rade do presjeka 16 mm2, a P/F æe¹ u svakoj ozbiljnijoj trgovini kupiti do

240 mm2,. Gornja granica je jo¹ punoveæa. ©to misli¹, za¹to je to tako?
Reply to
DZ

Licnasti ima i veæu èvrstoæu. Zato se i samonosivi kablovi (i sajle) izraðuju od licnastih vodièa. Hlaðenje je veæe, ali za normalnog korisnika zanemarivo. Mislim da je razlika manja od 5 %.

Razlika izmeðu neto i bruto presjeka ovisi i o broju licni. ©to su licne tanje i brojnije, manja je razlika tih presjeka, ali je i kabel mek¹i (i skuplji).

Reply to
-Rio-

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.