Li-ion baterije

Da li je dobro puniti Li-ion baterije raznog kapaciteta, istog napona, orginalnim punjacem (brzim) predvidjenim za jedan tip baterije. Imam orginalni punjac od jednog uredjaja za bateriju 7,4V/1800 mAh, ima indikaciju punjenja i napunjenosti. Na punjacu stoji: Output 8,4V/400mA. Da li je dobro s tim punjacem puniti bateriju npr. 7,4V/2200mAh ili neku veceg kapaciteta. Pretpostavljam da bi to bilo ok ali ce vrijeme punjenja biti duze sto mi nije problem. Isto tako dal bi bilo pametno puniti baterije istog napona ali manjeg kapaciteta npr. 7,4V/900mAh takvim punjacem? Gledam specifikaciju jedne Li-ion baterije (3,7V/2200mAh) da bi punjenje trebalo biti sa 4,2V/+-0,05V strujom 1,1A(3h)standardno ili 2,2A(2,5h)brzo. Ocito je ta vrsta baterije jako osjetljiva na drugacije napone punjenja od odgovarajuceg pa predpostavljam da bi orginalni punjac dobro radio svoj posao no nepoznanica mi je struja punjenja kao sto stoji u pitanju. Hvala.

Reply to
Davor
Loading thread data ...

Litij ion clanak je najbolje i najjeftinije punit izvorom konstantnog napona

4,2V. Tada ne treba prekidat punjenje, jer kad se napuni, i napon clanka izjednaci sa naponom izvora, struja punjenja ce past na nulu, odnosno struju curenja. Prestanak struje se detektira i vodi na indikatorski zeleni LED po kojem znamo da je clanak pun.

Maksimalnu struju punjenja propisuje proizvodjac baterije. Za dobre baterije, ta struja smije biti visoka toliko da je moze napunit i za sat vremena. Konkretno 2,2A za 2200mA/h clanak.

To je brzo punjenje, i brzo punjenje se smatra sve sto napuni bateriju krace od 2 sata.

Da se poveca broj ciklusa dobro je baterije duze punit, 3 i vise sati, odnosno manjom strujom. Manja struja moze biti koliko god se hoce, pa ce recimo 0,5A punjac 2,2 Ah napunit za 4,4 sata ili 10 sati sa 220 mA. Isto tako na trzistu je vecina clanaka laznog kapaciteta, pise recimo

4500mAh a on ima 5 ili 10 puta manje. Struja punjenja tu mora biti za stvarni kapacitet, a ne za napisan.

Ako je vise clanaka u seriji od jednog, napon punjenja se zbraja, 4,2V za svaki clanak. Sa strujom je sve isto.

Kod paralelnog spoja dva ili vise clanaka, pune se sa 4,2V a strujom koja je zbroj struja za svaki clanak.

Napon punjenja veci od 4,2V moze uzrokovat napuhavanje i eksploziju clanka, ali nije toliko osjetljivo na kratki rok, recimo par sati, ali danima drzat clanak iznad 4,5 V i vise je opasno. Napon punjenja clanak postize tek kad se napuni, za vrijeme punjenja napon raste od pocetnih

3V do 4,2 pri kraju punjenja, znaci nije ga opasno punit ni izvorom 100V, naravno navedenom strujom, i prekinut punjenje kad napon clanka dosegne 4,2-4,5V.

Pa sad ti zbrajaj.

Reply to
Petar Bjelèiæ

Petica:-)

--
alkos
Reply to
superHIK

news:m7q2np$j6v$ snipped-for-privacy@ls237.t-com.hr...

Reply to
vaso

Na ohmov zakon je mislio.

Reply to
miha

f
Reply to
filiplolicREMOVE

Ispravno punjenje svake baterije je konstantnom strujom

pa dok ne pukne, recimo.

punjenje. (za stare NiCd)

Reply to
Darko_R

je

to je to, nebumo gledali na sitnice.

Reply to
Darko_R

Reply to
vaso

Kako ja to vidim, princip konstantne struje je tu radi optimalnog vremena punjenja i dozvoljene struje punjenja, ali, ako vrijeme punjenja

Reply to
Sinisa Platz

To se strucno zove float charge. U ansamblu sa baterijom, to nije izvor konstantne struje nego strujni limit. Limitirana struja je konstantna veci dio vremena punjenja, a kako se napon clanka priblizava naponu izvora, struja pada skoro do nule. U tom smislu to nije izvor konstantne struje jer mu je limitiran i napon. To svi punjivi clanci vole, odnosno da ih se pred kraj puni manjom strujom.

Samo da netko to pogresno ne primjeni na nikl metal hidrid i nikl kadmij baterije, tu ne vrijedi "float charge" struja nece past na nulu kad je clanak pun, i grijat ce se. Ne moze ga se neograniceno vrijeme drzat na naponu napunjenog clanka.

Float charge se uz litij ion, moze primjenit kod svih olovnih akica, ups-ovi su tipican primjer, 12v akic je spojen stalno na izvor napona 13,65V i strujni limit od 2A ili manje, za 7 Ah akic

Reply to
Petar Bjelèiæ

Mjerenje temperature je najbolji nacin za detekciju napunjenosti ni-cd i ni-mh clanaka pri punjenju konstantnom strujom. Ali za litij ion bi to bila katastrofa. Detekcija napunjenosti nicd i nimh clanaka moguca je i naponski, napon punog clanka pocinje vrlo malo padat, i to treba detektirat, sto je skuplje od temperaturne detekcije. Ako se ne prekine punjenje kad je napon poceo padat, ponovo pocinje rast i clanak svu energiju punjenja pretvara u toplinu. To nesto smanjuje radni vijek, i to je sve, nema bum, pa vecina punjaca kao i u jeftinim alatima, kao busilice, dalmatinski kacavidi, nema nikakvu detekciju ni prekidanje punjenja. Zaboravis, tek drugi dan vidis da je baterija vruca, ali radi.

Reply to
Petar Bjelèiæ

Jel te mogu samo pitati od kuda ti ova informacija da se za litij ionske baterije moze upotrebljavati float charge kao za olovne akumulatore? Na netu se na dosta mjesta (npr.

formatting link
) tvrdi da se ne smije koristiti float charge, nego da se punjenje mora prekinuti (znaci potpuno prekinuti). Na vecini drugih stranice spominje se standardna procedura (najprije konstantna struja pa konstantan napon pa detekcija i prekid), a float charging se ne navodi kao opcija. Tek

moguce

formatting link

Dakle ako imas neki izvor molim te daj link.

Inace imam jedan projekt u kojem imam olovni akumulator, bas zbog float charginga, a rado bih ga zamijenio litijevom baterijom ako bi to bilo moguce.

LP

Reply to
andrej

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.