Doradjeni razvoj distribucije el. energije

Zahvaljujuæi nekim skepticima na ovoj grupi, doraðena stranica je:

formatting link

Reply to
vaso
Loading thread data ...

Mo¾ete mi pobli¾e objasniti kakvi su to koraèni motori sa kaveznim statorom?!

Kako u njima nastaje reakcija armature i magnetsko polja spomenutog kaveznog statora?

Oprostite mi Branko ako krivo mislim, no imam osjeæaj da niste dovoljno upoznati sa elektrostrojarstvom, ali i sa samom prirodom nastanka zakretnih momenata u elektriènim motorima (bili istosmjernim, bili izmjeniènim). Ovo nema veze sa odabirom DC ili AC za distribucijsku mre¾u, veæ sa samom idejom iznesenom u dijelu "EMP" va¹eg èlanka.

Naime, istina je da se u zadnje vrijeme sve vi¹e emp-a upravlja frekvencijskim pretvaraèem, no treba znati da se upravljaju samo oni za koje je to potrebno i nu¾no. Veæ sam prije spomenuo da gotovo pola od svih asinkronih motora na svijetu ne treba frek. pretvaraèe jer se radi o motorima manjim od 1 kW i koji ne koristi promjenjivu brzinu vrtnje. Cijena upravljaèkog ureðaja najèe¹æe je vi¹a od cijene samog motora, dakle, razlika nije mala veæ veæa i od 100% u poèetnoj investiciji.

Postoje i vi¹efazni asinkroni motori. Ba¹ je nedavno jedna moja kolegica na fakultetu radila na projektu ¹esterofaznog asinkronca.

Spomenuli ste koraène motore. Koraèni motori zapravo nisu motori. Oni su linearni translatori, odnosno kad je stator valjkastog oblika. a rotor unutar njega, dobijemo rotaciju. Postoji 3 vrste koraènih motora: reluktantni, s permanentnim magnetima i hibridni. Naravno i jo¹ neke podskupine, ali su sad irelevantne.

Kavez u asinkronom motoru razvija svoj zakretni moment upravo zato jer tim kavezom (u odreðenim parovima kaveznih stupova) teèe struja. Da bi struja potekla, potrebno je u tom vodièu inducirati napon. Taj napona nastaje kada izmjenièno polje statora (odnosno armature) obuhvati taj vodiè. Naziva se jo¹ i napon transformacije. Dakle, potreban je klasièni princip transformatora izmjeniène struje da bi se u kaveznom rotoru inducirao napona koji æe njime potjerati struju, a koja æe pak stvoriti moment zadu¾en za zakret tog rotora.

Vidimo da koraèni motor sa kaveznim rotorom neæe imati moment za zakret zbog istosmjernog (i nepromjenjivog) magnetskog toka jednog pola koji neæe moæi inducirati napon u tom kavezu, L(di/dt).

Koraèni motor iste snage skuplji je od asinkronog motora. Uz to, zahtjeva poseban sustav upravljanja, najèe¹æe èetverofazni, koji je skuplji od trofaznog za utro¹ak jo¹ jednog skupa energetskih poluvodièkih sklopki za 4. fazu.

Uz to, danas postoje ureðaji za odreðivanje pozicije asinkronog motora bez tzv. vanjske povratne veze. No SVI pretvaraèi imaju povratnu vezu jer povrtna veza je bit upravljanja. Pitanje je kako je ona ostvarena.

Dakle, da rezimiram: EMP na istosmjernoj distribucijskoj mre¾i, a preko frekvencijskih pretvaraèa, mogu se ostvariti kori¹tenjem 3f asinkronih motora kako se i danas koriste, ali i kori¹tenjem istosmjernih motora sa elektronièkim komutatorom kako bi se izbjegla upotreba èetkica i smanjio tro¹ak odr¾avanja. U oba sluèaja se koriste energetski pretvaraèa. Izbor motora ovisi o nekoliko faktora: pogonu, potrebnom momentu, principu upravljanja, cijeni pretvaraèa i jo¹ nekim faktorima. O koraènim motorima u domaæinstvu bilo bi malo neozbiljno govoriti zbog njihovih ogranièenja u brzini i momentu. Zamislite koraèni motor na hidroforu, usisavaèu, mlinu za kavu, mlinu èekièaru za kukuruz, graðevinskoj dizalici, ventilatorima, ...

Tema je op¹irna i nalazi na poklonike kako izmjeniène, tako i istosmjerne distribucije. Iako bi istosmjerni napon olak¹ao i pojednostavio ureðaje u domaæinstvu, prijelaz sa dana¹njeg izmjeniènog sustava i zamjena i prilagodba veæine ureðaja, iziskivala bi velika sredstva, prvenstveno financijska, ¹to trenutno u svijetu ne mo¾e proæi, a i djelomièno je nepotrebno. Puno jeftinije je razvijati tehnologiju i tehniku koja æe najefikasnije iskoristiti izmjenièni napon i struju lokalno, dakle u samom ureðaju, ¹to je danas veæ daleko do¹lo i primjenjuje se, samo neki jo¹ nisu sa time upoznati.

Reply to
-Rio-

za

Za sada samo komentar na ovo: usisivaèi, mlinèeki za kavu, i tko zna koji jo¹ VEÆ koriste kolektorske motore, tako da je njima svejedno jel' AC ili DC napon u mre¾i......

Reply to
vaso

Ok, priznajem, radi se o univerzalnim motorima i radit æe i na AC i na DC, no sa ne¹to slabijim karakteristikama. Zaletio sam se kad sam govorio o koraènim motorima.

No, neovisno sad o ovome iznad, ¹to je sa ostatkom teme?

Reply to
-Rio-

koji

ili

U svakom sluèaju, hvala na komentaru, dodao sam i taj dio na stranicu ( pod EM Pogone):

formatting link

Reply to
vaso

kaveznog

Npr:

formatting link
u poglavlju Theory pi¹e: A step motor can be viewed as a synchronous AC motor.........

kada

napona

zbog

Ako transformatori mogu prenositi 'impulsne' napone, svakako æe se ne¹to inducirati u statoru, sa steperom bi dobili 'skokovito' rotaciono polje?

  1. > fazu.

Ako je veæ rijeè o snazi i cijeni, bolje bi bilo koristiti vi¹efazni motor s permanentnim magnetom na rotoru. Ako usporedimo jedan takav, s jednim asinkronim kaveznim ISTE snage, èini mi se kako je asinkroni glomazniji i te¾i?

Jedno je povratna veza radi kontrole struje i napona vezano uz brzinu vrtnje, a drugo je kontrola pozicije....

Sla¾em se, ali bolji su bilo kakvi motori s permanentnim magnetom, najbolje na statoru i bez èetkica (BLCD motori)

nisu

Sla¾em se i sa ovim, ali recimo na manjim, autonomnim sustavima kao ¹to su zrakoplovi i brodovi mo¾e se krenuti s pobolj¹anjima!?

Reply to
vaso

nisu

Ba¹ me zanima kada æe poèeti raditi ¹tedne ¾arulje s PFC-elektronikom!?...LOL Zamisli kada samo Europu 'napune' s 200-300 milijuna takvih?

Reply to
vaso

Da, ali iskljuèivo u smislu da je pomak osovine sinkroniziran sa armaturom. No kod koraènog motora radi se o diskretnim koracima, dok kod izmjeniènog sinkronog stroja o kontinuiranoj rotaciji. Koraèni motor zadr¾ava poziciju rotora nakon prestanka djelovanja upravljaèkog impulsa i pri tome ima i neki moment dr¾anja. Poziciju æe promijeniti tek slijedeæi odgovarajuæi upravljaèki impuls. Sinkroni stroj mo¾e se slobodno vrtjeti kada nije spojen na napajanje.

Pitanje je koliko æe taj impuls napona prenijeti energije i da li æe potjerati dovoljnu struju da koraèni motor napravi korak, a ne da ostane trzati na mjestu jer nema dovoljan razvijeni moment. Uz to, visoki naponski impulsi nezgodni su za izolaciju.

Toèno, ali trenutno AM je jo¹ uvijek jeftiniji od MPMa. U dana¹njem svijetu svi prvo pitaju "A koliko æe to mene ko¹tati?".

Mo¾e se i pozicija uz poznavanje referentne toèke i uz pretpostavku da je motor sinkroniziran na pretvaraè.

Obrnuto, na rotoru. Kad bi PM bili na statoru, znaèi da bi armatura morala biti na rotoru, ¹to znaèi da bi rotor morao imati èetkice.

Buduæi da oni rade u otoènom radu, autonomnom, mogu se koristiti razlièiti naponi i frekvencije, kao ¹to se i koriste (avioni imaju napone 12, 24, 28 VDC i 26, 115 VAC 400 Hz, ali i jo¹ neke, pa i trofazni).

Reply to
-Rio-

Ali PFC je samo jedna vrsta uzlaznog pretvaraèa koji koristi jednu zavojnicu i jedan tranzistor (aktivni PFC). Pasivni PFC ima samo kondenzator. PFC se mo¾e ugraditi i u ¹tedne ¾arulje. Buduæi da je struja koju vuku nekoliko desetaka mA, zavojnica je malih dimenzija i stane u kuæi¹te takve ¾arulje, a jo¹ jedan dodatni tranzistor uopæe nije problem smjestiti. Èak ¹tovi¹e, primjetio sam u novijim i skupljim ¹tednim ¾aruljama da uopæe nemaju oscilator sa diskretnim elementima, veæ je sve u jednom integrircu i vani su samo tranzistori, 4 diode, kondenzator i trafo, tako da ima mjesta. Tehnolo¹ki uopæe nije problem.

Ajme, sad sam do¹ao iz grada, idem spavati! :-)

Reply to
-Rio-

formatting link

naponski

U svakom sluèaju, i koraèni motori na kraju krajeva, 'simuliraju' vrtnju!

motor

i

Stvar ponude/potra¾nje i broja proizvedenih komada.....

Lapsus, mislio sam na 'vi¹epolni' motor s magnetom na rotoru. Na trenutak sam smetnuo s uma da je kod tih motora rotor OKO statora....

Reply to
vaso

Jo¹ malo dorade na temu akumulacije energije ( i ispravke previda......lol):

formatting link

Reply to
vaso

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.