Ajmo RF znalci

Sto da kazem ja samo prenosim iskustva iz praxe, do sada niti jedan njihov uredjaj u klasi 250-500-1000W nisam sretao bez tog problema. Anomalija je doduse jako cudna. Podesis uredjaj u startu na 50% snage kako se stvar zagrijava snage raste, podesis ga na full digne se temperatura okoline snaga pocme padati. Mislim da je promasaj u drive modulu sa BLF-175 , ali u globalu manje bitno, samo pricamo o iskustvima.

Reply to
Lex-Lutor
Loading thread data ...

MA di si to posalo ,,,,ja ne nadjem nista osim one zvijeri sto je postao Kreso ??

Reply to
Lex-Lutor

Da jesmo, evo slika je na binsima!!

Zaboravih...

Reply to
mtech

neke

Ma mi smo sami napravili Cavity...po nekim prastarim nacrtima od Aimac-a. RVR smo narucili za svaki slucaj jer je bila frka s dijelovima...neki kondici i kapton folija.

Prica od 250 dana je podatak od proizvodjaca. Naravno ovisi s kojm strujom zaris. Podatak je za max. struju zarenja, a ako struju smanjis, dobijes losije izlazne karakteristike al produljis vjek lampe. Onda se obicno nadje kompromis.

direktnog

Istina elektronke su manje osjetljive na takve stvari...mogu pretrpiti velike sokove u kratkom vremenu bez posljedica, dok poluvodicki cesto krepaju...

Ima neceg u tome. Al objasni musteriji da je normalno ako oce promjeniti frekvu da se strpi koji mjesec :-)))

Pa ako si na FER-u, meni uskoro pociju predavanja za postdiplomski pa se mozemo i naci, ja placam :-))

Reply to
Kresimir Pecnik

Kad god oces, ja sam za :-)

Na SW odasiljacima su step motori (na 100kW ih je 10, na 500kW 14, za 50kW i

20kW se nemrem sjetiti) koji vrte zavojnice i kondice. Njemci su trazili...kad se radio 500kW SW za Werhtahtal (nemam pojima kako se to pise) da vrijeme ugadjanja bude ispod 20s.

bilo),

Na vodom hladjenim odasiljacima postoji tzv. imjenjivac topline. To izgleda kao ogroman hladnjak od auta ga nekoliko djinovskih ventilatora od kojih susjedi jamacno popizde...narocito kad se radi prekovremeno :-))))

Mali se odasiljaci hlade samo zrakom. Djinomski ventilator (3kW) ispod elektronke i drito puse po njoj. Isto velika buka :-)))

Reply to
Kresimir Pecnik

Istina, tu RADIO flaksa. Narocito po ljeti u Dalmaciji. Kad sam bio zadnji put kod njih nabavili su mrcinu od ventilatora, bas me zanima jesu li sta rijesili.

Reply to
Kresimir Pecnik

aj aj kad budem i¹ao u zg javit èu se, pa da i ja fer vidim.

Reply to
mtech

-- Zaradite preko neta:

1kW odasilljac fm

Neznam bar puno o tome ali cemu dovraga sluzi takoja jaka znaga fm odasiljaca .... pa velike radio stanice imaju oko 50 setak w

Reply to
Dre

Ocito to sluzi za nesto drugo a ne za fm odasiljanje

Reply to
Dre

Naslov posta je "Ajmo RF znalci"... znalci...

--
Pozdrav!
http://www.elektronka.com/
Reply to
Ivan Matacic

""" Naslov posta je "Ajmo RF znalci"... znalci..."""

da,. gle znas li koaj je razlika signala i osjetljivosti recimo 2m uredaja ili ti radiostanica i fm prijhemnika???

Gle tamo imas 5KHz dev. tu 75KHz, a da ne govorimo o jacini signala za klvalitetan stereo prijenmos i slicno!

Reply to
mtech

Sumnjam da postoji ikoja (legalna) broadcast stanica na UKV podruèju koja ima 50W :-) Obièno su snage 500W-1kW za lokalne postaje, i nekoliko desetaka kW za recimo deèke iz HRa. Dok recimo TV postaje na dr¾avnoj razini (HRT) imaju i po nekoliko desetaka kW. Stvar je jasno u ¹irinu pojasa. Nije isto emitirati sa BW od +/- 75kHz (radio), 5MHz (TV) ili pak recimo radioamaterskim ureðajem na SSBu sa 1,5kHz ili na CW sa stotinjak Hz. Èim imamo veæu ¹irinu pojasa na prijemnoj strani, skupljamo i vi¹e ¹uma te uz istu osjetljivost pada SNR, ¹to se naravno, kompenzira snagom :-) Dok æe¹ sa UKV amaterskom stanicom na 144MHz sa 10-tak W (dodu¹e sa nekom

8el yagi) napraviti vezu od 300tinjak km bez problema (1,5kHz SSB), na UKV broadcasting podruèju (150kHz FM) mo¾e¹ o tome samo sanjati.

-- Pozdrav! Tomy, 9A5ALL

jako

Reply to
Tomy

Odi na smjer radiokomunikacije, a ne industrijska. Tamo ces saznati odgovor na svoje pitanje:-)) Ma salim se....za primjer samo...radio101 ima 10kW odasiljac na Sljemenu za pokrivanje Zagreba i sire okolice. Sa 1kW bi pokrio mozda Veliku Goricu....ako stavis na visoki neboder.

Nasao

Reply to
Kresimir Pecnik

-- Zaradite preko neta:

Cudno kako onda walkie talkie od 5W ima domet barem 20 km??? Valjda ima manu kvalitetu prijema.. hmm

Evo meno ovako to na prvi pogled cudno zvuci.. ma ne to o snazi nego...

Kako napraviti i kakvim tranzistorima tako snazan odasiljac.. pa cijena

500mhz 0,5 W tranzistora je 200 kuna..

Ili se mozda koriste nekakvi drugi tranzistori i kakvi????

Reply to
Dre

-- Zaradite preko neta:

A zasto je za broadcasting potreban tako veliki rapon frekvencije... Zbog nekvalitete prijemnika ili ???

Reply to
Dre

Potreban je zbog kvalitete prijenosa signala (stereo 40Hz-15KHz), jer se uz stereo prenosi pilot za stereo19KHz i RDS kojemu je podnosioc na 57KHz.

Reply to
mtech

Upravo to ¹to je mtech rekao, uz dodatno poja¹njenje: kod FM modulacije, deklarirana ¹irina pojasa je zapravo dvostruka ¹irina max. prenosne frekvencije. To proizlazi iz èinjenice da se za prijenos signala odreðene frekvencije kod AM/FM modulacije formiraju lijevi i desni boèni pojas èija ¹irina ovisi upravo o frekvenciji signala koji prenosimo. E, sad, kod prijenosa stereo + RDS signala imamo slijedeæu situaciju:

NF mono (L+D) 40Hz do 15,5 kHz Pilot signal na 19kHz DSB moduliran (L-D) na 38kHz (BW=+/- 15kHz) RDS data na 57kHz (BW = 1,2kHz)

E, tu sad ostavimo malo "lufta" i imamo ¹irinu od 75kHz za jedan boèni pojas. Buduæi da ih je dva, imamo BW od 150kHz.

Jo¹ dodatna informaciju, ukoliko te zanima: Lijevi i desni boèni pojas su zapravo intentièni, samo obrnutog spektra, al u biti, prenose ISTU informaciju. Upravo zato se za TV koristi jedan boèni pojas (SSB), jer bi inaèe TV BW iznosio dvostruko vi¹e, a i ovako je velik (vi¹e od 7MHz)

-- Pozdrav! Tomy, 9A5ALL

uz

koja

imaju

nekom

Reply to
Tomy

Nema (mo¾e imati, al nije u tome stvar). Kako je veæ spomenuto, vokac ima BW od kojih +/- 3 kHz, dok FM broadcast ima +/- 75kHz. Samim time je osjetljivost FM broadcast prijemnika 25 puta manja, dakle za punih cca13dB.

Ne ba¹. Neznam o kojem tranzistoru je rijeè, al imaj na umu jednu vrlo va¾nu stvar: Cijena RF tranzistora snage, osim sa frekvencijom, raste i sa pojaèanjem. Ovaj vrlo vjerojatno ima veliko pojaèanje. Imaj na umu da RF tranzistori snage obièno imaju pojaèanje od 10dB. Konkretno, 20W tranzistori do 170MHz ko¹taju oko 300kn. Za UHF podruèje su naravno, malo skuplji. No, da se ne zavaravamo... cijene im svejedno nisu male, i pojaèala su skupa. Nadalje, velika tranzistorska pojaèala su napravljena sa vi¹e tranzistora ili elektronki., a veliki sistemi i sa vi¹e pojaèala, no, o tome vi¹e znaju oni koji se profesionalno time bave.

-- Pozdrav! Tomy, 9A5ALL

Reply to
Tomy

Takav proracun vrijedi za AM, dok se za FM tocna sirina pojasa u kojem se emitira zadani postotak snage izracunava pomocu Besselovih funkcija.

TV prenosi takodjer i dio drugog bocnog pojasa (VSB), jer se time bitno olaksava konstrukcija filtera u prijemniku.

--
Pero Volarevic
Reply to
Pero Volarevic

Sve je tocno, samo bih se malko nadovezao. Naime, sirina spektra frekvencijski moduliranog signala je beskonacna, a kod prijema se slozi takav filter da se prima signal koji je...ak se ne varam 1% amplitude nosioca, a to bi kod FM-a bila sirina 150kHz. Moze se uzeti i 10%, al onda je izoblicenje vece.

Opet tocno, ovisi o kojem standardu se govori PAL/b/g/d/k sirina pojasa je (ne tim redom) 5.5,6,7,8 MHz iako bi teoretski mogla biti i 5 al onda TV ne bi kostao 1000kn nego 5000kn....naime poprilicno je komplicirano demodulirati signal koji je cisti SSB.

Reply to
Kresimir Pecnik

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.