Żródło szumu białego - jak?

Witam Jak najprościej wykonać źródło szumu białego. Interesuje mnie amplituda rzędu 5mVpp. Jaką amplitudę mogę uzyskać podczas przebicia złącza baza-emiter w tranzystorze małosygnałowym (BC237) poprzez podłączenie o odwrotnej polaryzacji. Teraz próbuję z rezystorem szeregowym 10k i zasilaniem około

30V. Napięcie przebicia wynosi około 8V. Niestety nie wiem jakie może być napięcie szumu, ale obawiam się, że sporo mniej niż wymagane 5mV... Proszę o jakieś porady. Ogólnie potrzebuję źródło szumu do zastosowania oversamplingu ADC w ATmega8, w celu zwiększenia rozdzielczości pomiaru. Niestety płytka jest gotowa, więc wskazana jak najmniejsza liczba elementów, które będzie trzeba dolutować na pająka.
Reply to
EM
Loading thread data ...

Użytkownik "EM" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:dov45s$oc4$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Jako "szumofon" użyj tranzystora jak największej mocy o małych gabarytach lub diody Zenera sporej mocy

Reply to
SP9LWH

Tak z ciekawości: ile bitów na ADC można osiągnąć w taki sposób?

Reply to
Filip Ozimek

Sorki ale tego sie tak nie robi.... uzywasz sygnalu typu dither, zamieniasz go na napiecie w przetworniku C/A o lepszej rozdzielczosci od A/C (co najmniej o 2 bity), po sprobkowaniu sygnalu, odejmujesz matematycznie sygnal dithera - w ten sposob mozesz w znaczacy sposob poprawic rozdzielczosc przetwornika - wlasciwie zalezy to tylko od krotnosci nadprobkowania i jakosci przetwornika C/A. Poszukaj dokumentacji do Tektronix VM700 - tam wlasnie jest pieknie zrobiona taka technika linerazyacji i poprawiania dokladnosci przetwarzania - generator dithera jest programowalny - dodanie szumu tak jak to sobie planujesz co najwyzej zlinearyzuje przetwornik - stracisz na SNR bo szum dodany do sygnalu bedzie rowniez sprobkowany i nie bedziesz mogl go usunac. Nadprobkowanie usuwa szum kwantyzacji (powoduje ze jest on rozlozony w szerszym pasmie) natomiast nie usuwa szumu dodanego w taki sposob jak to sobie zaplanowales. zakladam ze amplituda szumu ma 0.5LSB czyli 1LSB=10mV?

Reply to
PAndy

Witam Swój post napisałem w oparciu o materiały z noty aplikacyjnej. Dla przykładu:

formatting link
tam jest, że należy dodać do sygnału szum biały. Poza tym przeczytałem kilka watków na ten temat. Ktoś wypowiadał się, że może zamiast szumu byc podane napięcie piłokształtne i tez wyniki są zadowalające. Przedstawiona przez PAndy'ego technika jest podobna, tyle, że dodawanie jest już na poziomie cyfrowym. Jesli ktoś ma jakies doświadczenia, proszę o pomoc.

Tymczasem dodaję do sygnału sygnał o przebiegu zbliżonym do piłokształtnego. Wyniki jak na razie nie są dobre. Nadal rzebieg periodycznie ma tendencje do tworzenia schodków w wynikach z ADC. Próbkowanie jest dokonywane 64x i uśredniane.

Reply to
EM

formatting link
sion_Mixed-Signal/en/an118.pdf

Szum linearyzuje ADC ale pogarsza SNR, pila o amplitudzie 0,5LSB da ci bardzo poprawienie liniowosci, jej czestotliwosc powinna byc co najmniej 2 razy wieksza od najwiekszej czestotliwosci uzytecznej (zakladam ze probkujemy co najmniej 2 razy szybciej niz czestotliwosc pily a wiec 4 razy szybciej niz czestotliwosc sygnalu uzytecznego)

Reply to
PAndy

Tzn. ogólnie to jest do pomiaru napięcia, więc potrzebuję liniowość i monotoniczność przebiegu narastającego. Szybkość jest pomijalna. Wystarczy

2x/s
Reply to
EM

To jak mysle sygnal pily jest najlepszy (idealem bylby uklad dwukanalowy - w jednym kanale mierzacy twoj sygnal + pila o amplitudzie 0.5LSB a w drugim kanale ten sam sygnal pily tylko w pelnym zakresie przetwornika) - jesli mozesz to generuj pile jako przebieg schodkowy np przy pomocy PWM, stlum tak uzyskany sygnal piloksztaltny w dzielniku i zsumuj z sygnalem wejsciowym, potem tylko proste odejmowanie i powinienes poprawic jakosc przetwarzania AC.

Reply to
PAndy

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.