Zasilacz ATX i wiele lini 12V. Czy można je łšczyć równolegle ?

Witam wszystkich.

Nowe zasilacze ATX o duzych mocach maja wiele lini 12V (np 5x 12V po

20A kazda). Mam pytanie jak wyglada zasilanie tych linii. Chodzi mi o to czy jest to jedno zrodlo w zasilaczu o wydajnosci 12V 100A i podlaczone do niego jest 5 przewodów a ograniczenie wynika z możliwości samych przewodów czy sa to oddzielne źródłą napięciowe? Chodzi mi o to że potrzebuje zasilacz 12V 50A i zastanawiam się czy można bezkarnie połączyć sobie te wyjścia aby uzyskać odpowiedni amperaż (badz podpiać się odpowiednim przewodem bezpośredni w zasilaczu) czy trzeba by stosować np układy wyrónawcze pomiedzy tymi linniami bo jak wiadomo zródeł napięciowych nie można łączyć równolegle.

Wiem ze często pomimo tego że zasilacz ma np 5x 12V po 20A kazda to sumaryczny prad zwykle jest mniejszy (nalezy to sprawdzic na tabliczce znamionowej) nie mniej chodzi mi o ta zasade czy mozna wyjscia 12V laczyc równolegle w takim zasilaczu.

Pozdrawiam Marcin

Reply to
Marcin Stolarski
Loading thread data ...

Użytkownik "Marcin Stolarski" snipped-for-privacy@elka.pw.edu.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@4ax.com...

Na pewno? wydaje mi się że jest to wydajność zasilacza 12V, w tym wypadku

20A, rozprowadzona 5 przewodami. Samo przeliczenie 12 x 5 x 20 daje 1200W co jest nierealne, przecież 5V jest głównym zasilaniem, z tego wynikałoby że zasilacz ma około 3-5kW.
Reply to
Desoft

pojawiaja sie juz zasilacze o mocy 1,2kW wiec wlascwie to nie tak nierealne...

Reply to
PAndy

Użytkownik "PAndy" <pandrw_cutthis snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:g7bokv$r5j$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Mocy całkowitej, a tutaj pytanie jest o 12V, które głównie służy do napędu silników, i nawet nie jest stabilizowane - punktem odniesienia jest 5V (3,3V)

Reply to
Desoft

Tu masz przykład takiego zasilacza (to nie moja aukcja :) ):

formatting link
I pytanie czy mozna połączyc ze sobą kable 12V aby uzyskać źródło 12V

75A ???

Marcin

Reply to
Marcin Stolarski

Z opisu wynika że tak.

6x 20A =120A a tabelka podaje sumę 75A Prawdopodobnie uzwojenia idą tylko na diody, więc podłączając równolegle należy się obawiać o rozrzut parametrów poszczególnych wyjść. W dokumentacji powinno być coś więcej na ten temat, może zapytać sprzedającego o ten fragment instrukcji?
Reply to
Desoft

IMO 12V trafia do kart graficznych i jest w bucku zbijane do napiecia dla GPU - jedna karta to ok 250W - dwie lub trzy to juz wychodza zacne moce

Reply to
PAndy

Użytkownik "Marcin Stolarski" snipped-for-privacy@elka.pw.edu.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@4ax.com...

Podejżewam, że właśnie tak jest, bo: taniej i unika się mogących pojawić się problemów przy zasilaniu urządzenia z dwóch różnych źródeł gdyby były osobne obwody.

Raczej nie, będziesz musiał je czymś obciążyć, ale w jakim stopniu to już nie za bardzo wiem. Albo jak napisał RoMan, zmiana konstrukcyjna, nie będzie szła część mocy w ciepło. Pytanie jak bardzo rozwinięte są te obwody jeśli chodzi o kontrolę napięć.

Pozdrofka.

Reply to
Irokez

Użytkownik "Marcin Stolarski" snipped-for-privacy@elka.pw.edu.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@4ax.com...

Witam !

Tu masz PDF do tej serii zasilaczy . Plik dość duży.

formatting link

Pzdr

Reply to
henry1

Dzieki, niestety tak jak sie spodziewalem nie odpowiada on na pytanie czy mozna laczyc wyjscia.

Pozdrawiam...

Marcin

Reply to
Marcin Stolarski

Pamiętaj, że podane na naklejkach, instrukcjach itp. parametry zasilaczy komputerowych często są znacznie zawyżone inaczej mówiąc: "podana jest lipa z sufitu aby lepiej sprzedać towar". Jedyne jako tako miarodajne rozwiązanie to otworzyć konkretny zasilacz i zobaczyć jak to jest zbudowane i za radą Przemka po wydajności zastosowanych elementów oszacować choćby bardzo zgrubnie rzeczywistą wydajność. Teoretycznie nikt tu Ci stanowczo nic nie powie bo zasilacze nawet identycznie wyglądające sztuki potrafią się różnić konstrukcyjne - bywa montowana zupełnie inna płytka w obudowach o takim samym oznaczeniu.

Reply to
TomTom

Przypomniało mi się jeszcze jedno. Całą ta akcja z rozdzielaniem linii 12V zaczęła się od jakiś przepisów (chyba w USA) mówiących, że w urządzeniach konsumenckich nie powinno w pojedynczym przewodzie (czy też złączu) wydzielać się więcej mocy niż... - chodziło o niebezpieczeństwo pożaru w razie zwarcia czy coś. Może ktoś wie dokładnie to podpowie.

W rezultacie producenci zasilaczy z linią 12V mocniejszą niż 20A zaczęli wyprowadzać ją 2 przewodami z tego samego styku wewnątrz !!! Potem był już tylko "marketing" i linie 12V a raczej kabelki, zaczęły się mnożyć jak króliki he he :)

Większość producentów robi tak zapewne nadal ale czy ktoś tam nie wykombinował czegoś nowego trudno powiedzieć bez obejrzenia konkretnej płytki zasilacza.

Reply to
TomTom

Czyli rodzielenie jest zapewne tylko prostownikami.

Tak wiec ich laczenie zapewne jest bezpieczne. Oczywiscie bez sprawdzenia nic do konca nie wiadomo, ale jest to na tyle prawdopodobne ze bedzie mozna sprobowac :)

Dzieki za pomoc i pozdrawiam..

Marcin

>
Reply to
Marcin Stolarski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.