Wy³±cznik... listwy

Witam!

Mam nadziejê, ¿e to w³a¶ciwa grupa...

W zwi±zku z m.in. g³o¶nikami komputerowymi, które nie maj± swojego wy³±cznika postanowi³em zrobiæ jaki¶ wygodny wy³±cznik ca³ej listwy, która "zasila" komputer. Listwa jest wci¶niêta g³êboko pod biurkiem i nikomu nigdy nie chce siê wciskaæ pod biurko i j± wy³±czaæ. A mnie wkurza buczenie g³o¶ników. I czasem zapomni siê wy³±czyc monitor i stan czuwania te¿ bierze troche energi... Tak wiêc tak "wy³±cznik" listwy by³by chyba nie g³upi... Wepnê siê po prostu w listwê i zrobiê "przerwê" na kabelku, pod³±czaj±c przewód do wy³±cznika na biurku.

Fachowcy - powiedzcie, czy wy³±cznik "o¶wietleniowy" mo¿e s³u¿yæ do powy¿szych celów? Chodzi mi o co¶ podobnego do tego:

formatting link
(akurat nie konkretnie ten, ale gógle wyrzuci³o to jako jeden z pierwszych linków) Czy fakt, ¿e z listwy brane jest pewnikiem oko³o 400-500 Wat (komputer, monitor, g³o¶niki i ma³a lampka biurkowa) ma znaczenie? Czy takie ma³e badziejstwo "wytrzyma" takie obci±¿enie? Jestem zielony w temacie i nie wiem na co zwróciæ uwagê...

Reply to
Robert K.
Loading thread data ...

U¿ytkownik "Robert K." napisa³ w wiadomo¶ci news:g5v9oe$gtl$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

czasem

Tak

formatting link

Wed³ug specyfikacji 2,5 A to wytrzyma. Wg ceny (7 z³) to rozleci siê po kilku naci¶niêciach, prawdopodobnie z efektownym iskrzeniem i wypaleniem styków i oby tylko tyle :(

W³odek

Reply to
W³odzimierz Wojtiuk

"W³odzimierz Wojtiuk" napisa³:

No tak - jako¶æ tego jest pewie kiepska... Ale nie o ten konkretnie model chodzi :-)

Rozumiem, ¿e je¶li bêdzie 2.5 A to nie jest ¼le? Widzia³em dzi¶ w Leroy Merlin 2A - i nie kupi³em, bo wola³em najpierw gdzie¶ popytaæ...

Jaka jest dolna _nieprzekraczalna_ granica, poni¿ej której lepiej nie kupowaæ?

Reply to
Robert K.

Nawet bardzo kiepska, Miałem kiedyś taki w lampie. Po jakimś czasie (o ile pamietam 2-3 miesiące użytkowania) to nawet żarówki energooszczednej 5W nie było w stanie włączyć.

Jak ja miałbym już kombinować to wolałbym kupić standardowy wyłącznik (taki jak do światła) natynkowy.

A to chyba zależy od umiejętności szpeców od marketingu danego producenta jaki chłam są w stanie za jakie pieniądze wcisnąć. Zdarzają sie rozwiązania w "miare tanie" i bardzo dobre, jak i drogie ktorych strach do lampki nocnej zastosować.

Reply to
bhk

"bhk" napisał:

Źle sformułowałem pytanie ... Chodzi mi o granicę wyrażoną w amperach :)

Reply to
Robert K.

No to zalezy co do listwy jest podłączone. Komputer jak jakas nowsza bestia to trzeba liczyc z 700W Monitor jakies 70W Do tego jakies głośniki, drukarka itd. to nie zaryzykowałbym czegos co wytrzymie mniej niż 1000W Czyli masz 1000W / 230V = ~4,35A

A tak po prawdzie to powinno być przynajmniej tak jak na listwie bo potem postanowisz podłączyć drukarke laserowa (ktora jak sie nagrzewa, co prawda tylko przez chwil, to potrafi pociagnac calkiem fajny prad) i bedziesz miec efektowne fajerwerki. No ja na pewno nie zszedłbym poniżej 6A, ale biorac pod uwage jakos chinskich wyrobow to nawet 10A nie było by przesadą. Wiele z tych wartości dotyczy wartości chwilowych, albo wtedy gdy komputer jest maksymalnie obciążony, no ale wlasnie takie momenty mogą ci ugotować styki.

A o wyłączniku, do którego podałeś linka to zapomnij. Te 2,5A to jest tak umowne ze 5zl bym na to nie postawił. Biorac pod uwagę ze stosuje sie to glownie do lamp gdzie masz maks 60-100W co daje niecałe 0,5A to chinczycy na pewno nie zaonwestowali w jakość. Zreszta tak jak juz pisalem wczesniej u mnie sie taki rozlecial po kilku miesiącach użytkowania Srednio raz dziennie był włączany i tyleż samo wyłączany.

Reply to
bhk

"bhk" napisał:

Dzięki wielkie za info

Pozdrawiam

Reply to
Robert K.

Do załączania urządzeń elektronicznych ze względu na charakter obciążenia powinno stosować sie włączniki o dużym docisku styków i przede wszystkim o konstrukcji minimalizującym drgania styków podczas załączania oraz szybko rozsuwających styki na odpowiednia odległość gwarantująca błyskawiczne zgaszenie łuku. Wyłączniki oświetleniowe projektowane są do obciążenia rezystancyjnego nie wrażliwego na zakłócenia przy załączaniu, stosowanie ich do sprzętu elektronicznego zwiększa ryzyko jego uszkodzenia.

Reply to
Padre

Tez prawda, ale na pewno lepsze to niż cos innego jak sie juz ktos uprze. Jesli ma to sluzyć do załączania listwy to ewentualne zakłocenia powinny zostać przez nią zniwelowane, aczkolwiek ryzyko faktycznie jest większe.

Reply to
bhk

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.