Uszkodzenie starego Sanyo - samoczynnie wraca do standby

Czesc.

Wiem że to wróżenie z fusów, ale może objaw typowy. Naprawę traktuje hobbystyczno-sentymentalnie, jak nie dam rady to na recycling :(

20-letni mały telewizorek Sanyo na podzespołach Philipsa (I2C, dokładniejsze numerki mogę sprobować odczytać) ma feler: po załaczeniu do zasilania świeci standby. Po właczeniu przyciskiem programu standby przygasa na jedną sekundę, nie slychać charakterystycznego brzędku rozmagnesowania i dokładnie po 1 sek wraca do standby, dioda rozjaśnia się.

Odpiąłem pętle rozmagnesowania, jest to samo.

Ponieważ jest tam dokładnie 1 sek, to przypuszczam, że procesor główny przechodzi w standby z jakiegoś powodu. Czy ze szklanej kuli można wywróżyć z jakiego?

Reply to
Sebastian Biały
Loading thread data ...

Dla mnie to klasyczny objaw braku poprawnego napięcia na wyjściu głównego zasilacza. Na Elektrodzie wielu krzyczałoby "wymień elektrolity". Ja mam zerowe doświadczenie z serwisem TV.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

To podejrzewam w pierwszej kolejności, elektrolity sprawdziłem "optycznie" i są ok. Ponadto objaw wystapil nagle, wczesniej działał.

Reply to
Sebastian Biały

Ja dawno temu "grzebałem" w takich sprzętach, pętla rozmagnesowania nie ma tu nic do rzeczy, jej "brzęk" słychać po załączeniu telewizora przełącznikiem sieciowym, przy załączaniu ze STDBY w stan normalnej pracy powinno być słychać "trzask" wysokiego napięcia, główne napięcie zasilania to dobry trop, z praktyki wiem, że najczęściej tutaj coś padało a nie np. na +12V, może sprawdź np. tranzystor "napędzający" trafopowielacz i elementy "w okolicy".

Powodzenia

Reply to
OWL

Użytkownik Sebastian Biały napisał:

Podaj typ telewizora (np. Sanyo CED ileś tam) a może po analizie schematu ktoś opisze więcej tropów do prześledzenia. Najlepiej jak znajdziesz schemat i podasz go na tacy do ściągnięcia :-) Jeżeli układ jest typowy dla TV z małym kineskopem w okolicach 14 cali, to proponuję odcięcie zasilania odchylania poziomego, zastąpienie go żarówką 20W/230V. Żarówka jest zasilana z gałęzi przedtem zasilającej odchylanie. Jeżeli zasilacz zacznie działać, to zmierz napięcia, czy zgadzają się ze schematem. Nie powinno się uruchamiać zasilacza bez obciążenia, więc stąd ta żarówka. Układ odchylania jest największym prądożercą, więc właśnie ta gałąź musi być obciążona. Niestety telewizory mają czasami skomplikowane układy reagujące na uszkodzenia, zwłaszcza z magistralą I2C i procesor po prostu nie uruchomi przetwornicy ze standbay, jeżeli wykryje problem. Wyżej wymieniony pomysł może nie zadziałać, nawet jeżeli zasilacz jest OK. Czasami jest potrzebna zabawa z obserwowaniem co sie dzieje na magistrali. Jeszcze jeden pomysł na odległość - piszesz, że nie słychać rozmagnesowania. Pytanie jak jest wykonany układ rozmagnesowania - czy trójnóżkowy pozystor, na stałe włączony do sieci, cały czas się grzeje, czy raczej układ z przekaźnikiem włącznym przez procesor? Pozystory czasami padają, palą się, telewizor się nie włączy. Rożnie bywa. Maciek

Reply to
Maciek

Sebastian Biały pisze tak:

przedzwoń duże tranzystory miernikiem. jeszcze elektrolity w przetwornicy i za trafem możesz wymienić w ciemno scalak odchylania pionowego, elektrolity przy nim

Reply to
PiteR

Spróbuje samodzielnie ale jesli kogoś to ciekawi to jest to płyta A7A i są schematy na sieci. Przy szukaniu oznaczeń udalo mi się natomiast znaleźć coś na kształt wycieku z elektrolita (któregoakurat nie mam na co wymienić :/) więc może sprawa się szybko wyjaśni.

Reply to
Sebastian Biały

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.