USB i FT245BM jak widoczne to jest w komputerze?

Nigdzie nie mogę znaleźć informacji jak system widzi tą kość FT245BM jako wirtualny port równoległy np LPT2? wiem ze po zainstalowanych standartowych sterowników podobna kość FT232BM widoczna jest jak kolejny port COM.

Chciałbym podłączyć przez tą kość FT245BM wyświetlacz LCD (HD44870 najlepiej 4x40, ale jezeli to by było niemozliwe to moze być i 4x10 albo 2x20, Te co mają ponad 80 znaków potrzebują drugiej linii E z portu LPT da się to zrobić ale nie znalazłem żadnego schcematu który by to robił przez FT245BM) i stąd jeszcze jedno pytanie czy przy takim rozwiazaniu możliwe jest sterowanie wyświetlaczem za pmocą Smartie? Czy trzeba pisać własne sterowniki. Artykuł o takim wyświetlaczu był w CHIP 2/2004 ale tam wyświetlacz był mały i dodatkowo sterowany 4 liniami a nie 8.

Owszem mozna to zrobić sprawdzonym sposobem przez LPT ale przez USB jest rozwiązaniem bardziej eleganckim moim zdaniem, tym bardziej ze usb ma własne zasilanie.

Dziękuję za pomoc.

Reply to
domel76
Loading thread data ...

snipped-for-privacy@poczta.onet.pl napisał(a):

Parę dni temu był podobny wątek o podłączeniu LCD do USB i podesłałem tam takiego linka:

formatting link
ć może Ciebie też to zainteresuje.

Reply to
Darek R.

snipped-for-privacy@poczta.onet.pl napisał(a):

Są dwa typy sterowników, oba obsługują identycznie (od strony komputera) zarówno FT245BM i FT232BM:

  1. wirtualny port COM (wyłącznie przesyłanie danych, w FT232BM także sterowanie liniami DTR, RTS itp)
  2. sterowniki D2XX, z którymi porozumiewać się trzeba przez specjalny DLL (ale za to można np. zaprogramować EEPROM doczepiony do scalaka FTDI i zrobić inne wydziwione operacje)

Od strony komputera korzystanie z wirtualnego portu COM, który na drugim końcu ma FT232BM lub FT245BM kompletnie się nie różni. Z tym wyjątkiem, że zmiana prędkości portu dla FT245BM nic nie zmienia w praktyce (i dobrze - można czytać/pisać dane niezależnie od ustawionej prędkości).

Po stronie urządzenia FT232BM wygląda jak UART z liniami sprzętowego sterowania przepływem (oczywiście nie trzeba z nich korzystać obowiązkowo) i modemowymi RI, DCD itp.

Natomiast FT245BM to już inna bajka - dane transmitowane bajtami (równolegle), stroby zapisu i odczytu (jak dla np. pamięci RAM) i sygnały powiadomień o nowych danych do odbioru ew. wolnym miejscu w buforze zapisu. Bardzo fajne rozwiązanie, bo FIFO jest robione sprzętowo i każdy dowolnie powolny procek może czytać/pisać dane tak szybko, jak ma na to ochotę. Nic się nie zgubi, bo przytkanie transmisji po stronie scalaka FTDI automatycznie zatrzymuje transmisję w pececie (takie jakby sprzętowe sterowanie przepływem). Dużo wygodniejsze rozwiązanie, niż w przypadku FT232BM, gdzie przesyłane z komputera znaki są "wciskane" do gardła doczepionemu procesorowi i musi on nadążyć z odbieraniem albo używać linii do sprzętowego sterowania przepływem (RTS/CTS).

Reply to
Adam Dybkowski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.