uniwersalny interfejs "komunikacyjny"

Chcialbym w swoim projekcie (hobbystycznym) miec mozliwosc wyboru sposobu komunikacji - wymieniam "karte sieciowa", przeprogramowuje i mam rs232 zamiast usb.

Zastanawiam sie jakie linie wyprowadzic do tej "karty" aby bylo w miare uniwersalnie. Czy wystarcza same Tx/Rx/Vcc/Gnd czy trzeba jeszcze jakies gpio na przyklad do przerwan?

bajcik

Reply to
garus.krzysztof
Loading thread data ...

Wyprowadzasz USB, a do niego podłączasz co chcesz ;) Z tym "przeprogramowaniem" to raczej problem, chyba że masz na pokładzie np. linuksa.

Reply to
Mirosław Kwaśniak

W dniu 2014-12-05 o 07:14, Mirosław Kwaśniak pisze:

Bajki to się opowiada wieczorem a nie z samego rana. ;-)

A co do tematu wątku, to trzeba by mieć więcej danych.. Co to za sprzęt tam siedzi, czy masz system operacyjny, czy nie i takie inne. Np. w małym projekcie gdzie użył bym czegoś z rodziny TI MSP wyprowadził bym wszystkie linie od USCI i z trzy, cztery linie GPIO. Mógłbym z tego zrobić UART/SPI/I2C a więc podłączyć właściwie wszystko, od karty sieciowej, przez Wi-Fi, LCD z TS (to też interfejs komunikacyjny :), po USB, RS-485 czy 232..

Reply to
Andrzej W.

Wyprowadź sobie RS232, pełnego lub prawie pełnego, może nawet z napięciami, a bedziesz miał 'na dzień dobry' coś co jast zgodne z jakimiś standardami.

Potem, w razie potrzeby, dołożysz jakiś układ pośredniczący na "karcie sieciowej".

Oczywiście jeśli nie potrzebujesz szalonych prędkości transmisji.

jp

Reply to
jacek pozniak

W dniu piątek, 5 grudnia 2014 08:05:03 UTC+1 użytkownik Andrzej W. napisał:

Atmega. "Karta sieciowa" ma sluzyc do komunikacji z komputerem jakims. Na razie rozwazam rs232,usb,bluetooth i ethernet.

Cel taki ze moglbym sobie robic rozne wynalazki, wypuszczone goldpiny a moduly komunikacyjne porobione w minimalnych ilosciach.

bajcik

Reply to
garus.krzysztof

Am 07.12.2014 um 02:16 schrieb snipped-for-privacy@gmail.com:

W sumie wystarczy dla większości rozwiązań RX/TX i zasilanie. Ewentualnie możesz jeszcze sobie podciągnąć chip select i suspend. Też tak robimy ostatnio. Do RS232 i USB używamy gotowych modułów Pololu, bo za 3.50$ nawet nie dostanę układów scalonych w ilościach roboczych (powiedzmy 100 sztuk MAX3232 czy CP2104), a tyle kosztują te moduły za jedną sztukę ;-). Do Bluetooth mamy jak na razie własne moduły, znaczy Texas przylutowany do płytki, jedynie ethernet jest na stałe, bo potrzebujemy go zawsze.

Waldek

Reply to
Waldemar

W dniu poniedziałek, 8 grudnia 2014 18:20:06 UTC+1 użytkownik Waldemar napisał:

Ciekawe podejscie. Dobrze rozumiem ze macie kilka posobow komunikacji i uC moze sie pomiedzy nimi przelaczac?

bajcik

Reply to
garus.krzysztof

Am 11.12.2014 um 15:51 schrieb snipped-for-privacy@gmail.com:

W jednym urządzeniu rzeczywiście mamy RS232/USB i Bluetooth, ale na ogół dajemy moduły jednostkowe. Niektóre urządzenia łączą się przez Bluetooth, inne mają USB a jeszcze inne RS232 czy V24. Blok procesora jest taki sam w obudowie, tylko zmieniają się pokrywki, coś w rodzaju shielda do Arduino, ale w obudowie. Na zewnątrz mamy odpowiednie gniazdka, w zależności od konfiguracji. Ostatnio kolega robi pokrywkę z

32x RS232 na burcie ;-). Ale to już nie gotowe moduły, tylko IC, bo by się nie pomieściło.

Waldek

Reply to
Waldemar

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.