transformator 3f podłączony do 1f

Czy można transformator, który ma taki kształt rdzenia:

_______ | | | | | |

---------

na pionowych są dwie cewki - pierwotna i wtórna podłączyć, np równolegle cewki od pierwotnego pod 1f, a cewki od wtórnego równolegle jako wyjście 1f? I różne kombinacje typu pierwotne szeregowo, a wtórne równolegle, czy też szeregowo każda ze stron? nie spowoduje to jakichś dodatkowych strat?

Reply to
BQB
Loading thread data ...

Użytkownik "BQB" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:pdmlvb$2d8$ snipped-for-privacy@node2.news.atman.pl...

_______ | | | | | |

---------

Nie. Ale zastanowilbym sie nad dwie rownolegle, a trzecia nie podlaczona. Powinno zadzialac ... z mniejsza moca.

Albo dwie rownolegle i szeregowo z trzecia - po odpowiednim dobraniu koncow .. ale to juz wyzsza kombinacja.

Raczej nie ma sensu - uzwojenia pierwotne sa na 230V, albo na 400V - to po co szeregowo laczyc ? Chyba, ze masz jakis nietypowy transformator (amerykanski, norweski, okretowy), albo nietypowe napiecia ..

IMO - zadzialaloby, ale trzeba ostroznie. Transformator wymaga zamknietego obwodu magnetycznego, trzy rownolegle lub szeregowo tego nie zapewnia, a przy innych polaczeniach trzeba uwazac na dopasowanie obciazen.

J.

Reply to
J.F.

Nie. To transformator trójfazowy.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Tylko jeżeli fizycznie usuniesz jedną kolumnę to zrobisz z tego transformator jednofazowy. Jeżeli tylko nie zasilisz jednej kolumny, to bocznikujesz rdzeń magnetycznie i wychodzą cuda.

Reply to
Grzegorz Krukowski

Ale to trojfazowy, na kazdej ma dwa uzwojenia, lub wiecej.

Mozesz uzywac uzwojen tylko z jednej kolumny, w koncu tak wiele sie to od EI nie rozni. Mozesz uzywac z dwoch kolumn rownolegle, albo szeregowo, a trzecia traktowac jako "domkniecie" rdzenia. Pamietajac tylko, ze ma mniejszy przekroj, co zmieni parametry.

J.

Reply to
J.F.

CO ma mniejszy przekrój?

Reply to
Grzegorz Krukowski

W dniu 2018-05-19 o 20:15, Grzegorz Krukowski pisze:

To chyba oczywiste. Jedna kolumna ma mniejszy przekrój niż 2 kolumny łącznie.

Reply to
t-1

Dlatego podłączenie tylko środkowej kolumny powinno działać najlepiej - w skrajnych kolumnach będzie po połowie strumienia. Można by uzwojenia ze skrajnych podłączyć w szereg i dopiąć równolegle do środkowych... ale nie wiem czy to wiele poprawi.

Reply to
Mirek

To chyba oczywiste że w typowej trójfazowej (nie płaszczowej) konstrukcji wszystkie kolumny są identyczne tak więc cewki (przynajmniej strony PRI) są identyczne. Skoro więc nie przezwaja go to CO ma mniejszy przekrój?

Reply to
Grzegorz Krukowski

W dniu 2018-05-20 o 15:22, Grzegorz Krukowski pisze:

Nie mówimy o jednej fazie i 2 pozostałych wolnych. Jest mowa o 2 fazach połączonych równolegle. Więc 3 kolumna obwodu magnetycznego ma mniejszy przekrój niż 2 pierwsze łącznie.

Reply to
t-1

W dniu 18.05.2018 o 15:54, BQB pisze:

Ogólnie, to chcę go przewinąć, aby użyć go do zgrzewarki ogniw.

Reply to
BQB

Jedna kolumna niz 2 lacznie :-)

Jesli chce uzyc rownolegle uzwojen z dwoch kolumn, a trzecia zostawic jako zamkniecie rdzenia, to trzeba sobie przypomniec, ze transformatory sa projektowane na granicy nasycenia, i strumien z dwoch kolumn prawdopodobnie nasyci trzecia. Albo jak kto woli - strumien z jednej kolumny (nawet z nieaktywnym uzwojeniem) po rozdzieleniu na dwie inne kolumny prawdopodobnie nie wygeneruje w nich napiec nominalnych.

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2018-05-21 o 08:30, BQB pisze:

A cały czas miałem przed oczami 3f trafo o mocy kilku nastu kilowatów :) Może po prostu kup na złomie mikrofalkę ze spalonym magnetronem na 20 zł i nawiń na transformatorze kilka zwojów grubego kabla w miejsce uzwojenia WN.

Reply to
Roman Rogóż

W dniu 22.05.2018 o 08:04, Roman Rogóż pisze:

Wiem, że tak najprościej, ale chcę użyć tego co mam, poza tym, złomowisko otwarte jest w godzinach w których pracuję i dosyć daleko. fotki tego transformatora:

formatting link

Reply to
BQB

W dniu 2018-05-22 o 08:52, BQB pisze:

No ładne cacko :)

760 W na trzech fazach, aż żal rozbierać.
Reply to
Roman Rogóż

W dniu 22.05.2018 o 10:00, Roman Rogóż pisze:

Czyli co, najlepiej by było zostawić tylko środkowy karkas, nawinąć go od nowa? Jakie przekroje najlepiej zastosować w tym celu? Wygodniej będzie nawinąć najpierw pierwotne cieńszym i na nie wtórne grubszym.

760W to też przy 1f będzie wtedy? Jakie napięcie powinno być na wtórnym do zgrzewarki? 2V? Czy więcej?
Reply to
BQB

W dniu 2018-05-22 o 11:23, BQB pisze:

proponuję zrobić eksperyment organoleptyczny i na początek niczego nie niszczyć. Zasilić środkowe uzwojenie pierwotne napięciem 230 (uwaga, na pozostałych dwóch uzwojeniach pierwotnych pojawi się spore napięcie )

a na środkowym karkasie nawinąć kilka (4-6) zwojów grubego kabla i spróbować czy uzyskana moc jest wystarczająca do zgrzewania cienkich blaszek W razie czego dodać albo ując zwojów tego kabla.

Reply to
Roman Rogóż

Użytkownik "Roman Rogóż" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:pe0in7$gir$ snipped-for-privacy@node1.news.atman.pl... W dniu 2018-05-22 o 08:52, BQB pisze:

Kupic, sprzedac, kupis stara mikrofalowke, na youtubie sa filmy jak sie trafo z niej wykorzystuje :-)

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2018-05-22 o 08:52, BQB pisze:

poszukaj na ołeliksie albo tym dużym pomarańczowym portalu z licytacjami. uszkodzone trafisz.

Reply to
kwaczy

W dniu 2018-05-22 o 11:23, BQB pisze:

Szkoda go psuć, takie się przydają a rzadko są spotykane, sprzedaj go a kup sobie 2 trafa z mikrofali i będziesz miał jeszcze prościej do zrobienia.

Reply to
Janusz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.