Syntetyzer m.cz. ?

Witam ! Czy jest jakis scalak podobny np. do TSA5511 ale przeznaczony dla m.cz. ? Potrzebuje zbudowac generator na czestotliwosci akustyczne (i ewentualnie nieco wieksze), strojony cyfrowo. Domyslam sie ze uklady PLL przeznaczone dla w.cz. nie beda sie dobrze sprawowaly przy np.

1kHz, nawet po wymianie filtru petli. A moze lepiej zastosowac 4046 i jakis dzielnik programowalny w sprzezeniu ? Troche bedzie duzo scalakow, chyba ze wygrzebie gotowy dzielnik na jednym ukladzie. Jakies pomysly ? (acha i uklad powinien byc kupowalny w sklepiku za rogiem, no ewentualnie wysylkowo i niedrogo)
Reply to
BLE_Maciek
Loading thread data ...

Najtansze DDS Analoga? moze probka?

Reply to
PAndy

Nie czuję się specjalistą, ale mnie się zdaje że cyfrowe układy tym lepiej pracują im niższa częstotliwość pracy w stosunku do maksymalnej. Ja bym najpierw spróbował :) Miłe zaskoczenie niewykluczone, zwłaszcza jeśli nie masz ostrych wymagań na czas zaskoku.

Reply to
Jacek Maciejewski

Może programowy dds ?

formatting link

Reply to
Zbych

Użytkownik BLE_Maciek napisał:

Witam A to nie prościej jakiś EPROM + liczniki synchroniczne + DAC

Reply to
Grzegorz Kurczyk

DDS to moze byc ciekawa alteratywa i warto ja rozwazyc [szczegolnie jesli sinus trzeba].

Co do kosci PLL - wczytaj sie w pdf, generalnie nie powinno byc problemow, ale pulapki czychaja w wielu miejscach.

Zestaw podzielnikow mozesz wcisnac w jakies male fpga, od biedy wcisniesz tam takze jakis DDS.

J.

Reply to
J.F.

od biedy da sie wcisnac tez jakies delta sigma pierwszego czy drugiego rzedu (choc raczej w generatorach ds nie jest polecany) czy kombinowany PWM+Noise Shaping i byloby juz zupelnie super a jak dolozyc zewnetrzny ram... to juz programowalny arbitrary genrator jest...po prostu eden.. :P

Reply to
PAndy

Mon, 14 Mar 2005 11:43:17 +0100 jednostka biologiczna o nazwie Grzegorz Kurczyk <grzegorz_hihi@haha_control.slupsk.pl> wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

A czym ja mam to taktowac ? :->

Reply to
BLE_Maciek

Mon, 14 Mar 2005 11:20:19 +0100 jednostka biologiczna o nazwie Jacek Maciejewski snipped-for-privacy@go2.pl wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Ostrych wymagan nie ma. Mialby to byc zwykly generator laboratoryjny na zakres powiedzmy 10Hz-1MHz. Dla nizszych czestotliwosci fajnie byloby miec krok strojenia chociazby 0,25Hz, dla wyzszych wystarczy

1Hz. Sprobuje zaprzac TSA5511 do tego :-)
Reply to
BLE_Maciek

Mon, 14 Mar 2005 11:56:11 +0100 jednostka biologiczna o nazwie J.F. <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Direct Digital Synthesis ? Tzn. ze przebieg tworzony jest po prostu przez podawanie kolejnych probek na przetwornik C/A ?

Sinus trzeba, ale to odpada, zadnych ukladow "niezdobywalnych" w normalny sposob.

A moze DDS na uC AVR ? Do tego np. z dwa LS574 (zeby miec 16 bit i zatrzasnac obydwa bajty jednoczesnie) i przetwornik C/A typu R/2R ? Ksztalt przebiegu nie musi byc superprecyzyjny, zalezy mi raczej na stabilnosci czestotliwosciowej i precyzyjnym ustawianiu czestotliwosci.

I zawija je w te ...

Reply to
BLE_Maciek

Na allegro masz DDS AD za 45zl... do jednego GHz hehe ale urok DDS ze bedzie bardzo ladnie chodzil nawet od 0,125Hz

Reply to
PAndy

Tak, ale bardziej chodzi o sposob ich tworzenia - mamy duzy rejestr [32 bit] i co krok dodajemy tam niewielka liczbe bedaca krokiem fazy.

To ponoc sprzedaja.

Co sie nie zgadza ?

A jak juz musi byc sinus .. VCO jest pewnym problemem. MAX038?

J.

Reply to
J.F.

BLE_Maciek napisał(a):

To może XR2206+ze dwa przetworniki C/A? Steruje się nim bardzo przyjemnie.

Hmm, coś mi się wydaje, że do przetwornika R-2R 16bit będziesz potrzebował rezystory 0,1% albo lepsze ;-)

Reply to
badworm

Tak.

Sinus, kosinus, funkcje hiperboliczne, dlugosci wektorow itd. mozesz sobie PROSTO obliczyc za pomoca algorytmu CORDIC (w razie potrzeby moge Ci w czwartek podeslac zrodlo), co sprowadza sie do sekwencji kilkunastu dodawan i przesuniec bitowych.

Jasne, z CORDICiem.

A patrzac na ceny gotowych przetwornikow DA chce Ci sie tak kombinowac? Bo mnie by sie za te pare zloty nawet nie chcialo myslec o zbudowaniu tego.

Jakiej biedy, jakie sreberka? Mnie kompletny mieszacz kwadraturowy z przestrajanym DDSem wytwarzajacym sygnal sinusoidalny i cosinusoidalny w kwadraturze udalo sie zmiescic w 1200 LE, przy czym ja potrzebowalem o ponad trzy rzedy szybszego generatora, wiec calkowicie rozwinalem strukture rotatorow. Twoj generatorek audio da sie zmiescic w ~200 celach.

Pozdrawiam Piotr Wyderski

Reply to
Piotr Wyderski

Czyli z zapasem wystarczy Ci 16-bitowy akumulator fazy, a wiec zaledwie dwa rejestry procesora.

Uzyj AVR-ka. Przy 16 MIPSach procesor bedzie mial wystarczajaco wiele czasu, by pomiedzy dwoma obliczeniami wartosci sinusa, wyjechac na wakacje, opalic sie i wrocic... ;->

Pozdrawiam Piotr Wyderski

Reply to
Piotr Wyderski

0.1% to ledwie 10 bit :-)

J.

Reply to
J.F.

Mon, 14 Mar 2005 20:59:39 +0100 jednostka biologiczna o nazwie "Piotr Wyderski" snipped-for-privacy@ii.uni.wroc.pl> wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Bardzo chetnie, z gory dzieki.

Eee, za drogie rozwiazanie.

Reply to
BLE_Maciek

Tez poprosze, o ile moge.

Do generatora moze ci sie tez przydac: cos(x+d)= 2*cosx*cosd-cos(x-d)

Jest tylko jeden malutki problem - bledy numeryczne powoduja "zmiane czestotliwosci". Wiec z ta dokladnoscia roznie moze byc. Tablica sinusow w epromie moze byc lepszym rozwiazaniem :-)

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.