Skladowa stala - skad?

WItam.

Mam takie male pytanko.

Chcialem na szybko zmajstrowac sobie generator przebiegu prostokatnego. No i pomyslalem, ze zrobie sobie go z sinusoidy oraz inwertera TTL.

Wzialem wiec transformatorek, podlaczylem do niego dzielnik napiecia, do dzielnika 4 diody polaczone w mostek, a wyjscie tego mostka do inwertera TTL 7404. No i nie dzialalo. A nie dzialalo, gdyz przebieg wejsciowy na inwerterze oprocz przebiegu zmiennego posiadal skladowa stala (ok. 2V), ktora powodowala, ze wejscie ciagle bylo 'wysokie'.

Rozwiazaniem problemu bylo bezposrednie polaczenie TTLki do dzielnika napiecia i teraz wszystko jest OK.

Zastanawia mnie jednak skad sie brala ta skladowa stala, bo ewidentnie powstawala po podlaczeniu TTLki, tak jakby miedzy wejsciem inwertera i masa w ukladzie byla jakas pojemnosc.

Ktos zna moze odpowiedz?

Pozdrawiam

Reply to
TiGeR
Loading thread data ...

Faktycznie obciazenie mostku pomoglo.

Ale co powoduje taki stan rzeczy, ze obciazenie go zmniejsza skladowa stala? Mialem przeciez polaczona mase wyjscia mostku z masa ukladu zasilajacego TTLke, wiec w dolinie przebiegu sinusoidalnego potencjal na inwerterze powinien byc rowny GND.

Pozdrawiam.

Reply to
TiGeR

Dnia Sun, 1 Jun 2008 15:38:19 +0200, TiGeR napisał(a):

Skoroś wyprostował to co się dziwisz że jest składowa stała :)

Reply to
Jacek Maciejewski
[...]

A niby jakim cudem? Sprawdź strukturę wejścia TTL - zrozumiesz.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Tak, to jest dla mnie jasne. Tylko, ze w moim przypadku nie ma kondensatora.

Tego nie rozumiem. Przeciez gdy wartosc chwilowa napiecia sinusoidalnego przed mostkiem wynosi 0V to wartosc chwilowa napiecia na wyjsciu mostka rowniez powinna wynosic 0V, czyz nie tak?

Pozdrawiam.

Reply to
TiGeR

Ty chyba nie rozumiesz, jak działa dioda. Żenujące.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

I to jest wlasnie to czego moja dusza potrzebowala. Widac talent pedagogiczny. Dziekuje bardzo.

Pozdrawiam.

Reply to
TiGeR

Jakbyś, kwa!, zechciał popatrzeć na strukturę wejścia TTL, to sam byś do tego doszedł. Nie dość, że lamer, to jeszcze leń.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Dnia Sun, 1 Jun 2008 17:54:02 +0200, TiGeR napisał(a):

Otóż to.

Jeśli napięcie zasilania prostownika było równe lub mniejsze od 5V to diody prostownika były cały czas wyłączone, czyli prostownik de facto nie działał.

Reply to
Jacek Maciejewski

Budowa wejscia TTL jest taka, ze samo to wejscie stanowi pewnie zrodlo pradu. Mostek nie jest w stanie odprowadzic tego pradu na mase.

Krzysiek Rudnik

Reply to
Krzysztof Rudnik

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.