Samplowanie sygnalow cyfrowych

Witam,

Pytanko teoretyczne - jaka powinna byc liczba probek sygnalu cyfrowego, aby mozna bylo go nalezycie okreslic (chodzi o analizator stanow logicznych). Wiadomo, ze im wiecej tym lepiej, ale skonczona ilosc pamieci sprawia, ze trzeba sie ograniczyc do jakiegos rozsadnego minimum. Jak to okreslic?

Reply to
Jack Houseman
Loading thread data ...

Jack Houseman napisał(a):

Trzeba znaleźć sygnał zegarowy i nim "taktować próbkowanie", w przypadku sygnałów asynchronicznych trzeba znać jego maksymalną częstotliwość i próbkować z wyższą częstotliwością niż on sam ma, chyba że potrzebujesz znać dokładniej parametry przebiegu to wtedy częstotliwość próbkowania musi być większa, a o ile większa to już zależy od tego jaką chcesz dokładność.

Pozdrawiam Maksymilian Dutka

Reply to
Maksymilian Dutka

Cyfrowych ? Co znaczy "nalezycie" ? Jednym wystarczy kilkadziesiat probek, inni beda chcieli sprawdzic co procesor robil przez 2000 instrukcji, jeszcze inni beda szukali glitcha ktory trwa 10ns i zdarza sie co 10ms ..

J.

Reply to
J.F.

Jack Houseman napisal(a):

Kłania się twierdzenie (prawo) Shannona.

Reply to
matador

matador napisał(a):

eeee, ciekawe którą harmoniczną trzeba by brac pod uwagę ;-) Tutaj raczej rozdzielczość, jakie zastosowanie, nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Pozdrawiam Łukasz

Reply to
invalid unparseable

"Łukasz Długosz (Ukaniu)" napisal(a):

No - fakt! Zwracam honor :-)

Reply to
matador

Użytkownik matador napisał:

Kłania się używanie rozumu ;)

Reply to
A.Grodecki

No niezupelnie - najbardziej interesowaloby mnie podgladanie transmisji szeregowych - np. 1wire, SPI, I2C, RS232, jak rowniez badanie przebiegow otrzymywanych z pilotow IR..itd, itp... Zeby moc zobaczyc jak uklady ze soba "gadaja". Mam kilka kostek pamieci cache ze starych plyt PC (w razie czego ze zdobyciem nastepnych nie powinno byc klopotu - wyciagnie sie ze starych plyt) i tak sie zastanawiam jaka powinna byc rozsadna wielkosc pamieci na kanal. Czy wystarczy te 32kB, czy moze lepiej 256kB, a moze i wiecej?

Na razie to tylko luzne myslenie na temat i nie wiem czy uklad w ogole powstanie, ale "przydal by sie", bo czlowiek tak na slepo robi czesto - probnikiem TTL, to ja sobie moge tylko zobaczyc czy mam stan 0 lub 1 i czy ew. sa tam impulsy. I tak sie dziwie, ze tyle urzadzen udalo mi sie w ten sposob uruchomic :-)

Reply to
Jack Houseman
Reply to
Piotr Wyderski
Reply to
Piotr Wyderski

nijak, poprzedz pamiec komparatorem, probkuj synchronicznie z zegarem ukladu albo asynchronicznie ale tu nie ma regul i najczesciej ustawia sie maksymalne dopuszczone przez producenta analizatora.

Reply to
PAndy

No - to dopiero mysl wokol tematu krazy :-) Nawet nie wiem czy sie podejme. Najgorsze jest to, ze jestem na bakier z jezykami wysokiego poziomu i chyba latwiej byloby mi zrobic uklad z lokalnym LCD niz z PC'tem (co jest lepsze o tyle, ze czlowiek sie uwalnia od systemu operacyjnego - teraz np. mam linuksa, a co bedzie pozniej - moze jakis inny rewelacyjny system wejdzie?) No chyba, ze da sie to napisac w Perlu :-)

Nie mam przetwornika (to znaczy mam tam jakies, ale one chodza do 100kHz tylko). Probkowanie to mialo byc zapisywanie stanu danego wejscia logicznego do kolejnych komorek pamieci. Zalozylem, ze uklady cyfrowe radza sobie z poziomami logicznymi na tyle, ze nie musze ich kontrolowac i wystarczy, ze bede sprawdzal czy w danym okresie czasu mam 0 czy 1 logiczna.

A to mozna zawsze rozwazyc. Ale zrobienia kilku plytek z wieksza iloscia scalakow to ja sie nie boje - z TTL'li sie jeszcze wywodze :-)

Aha - obejrzymy :-)

Reply to
Jack Houseman

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.