Radary

Loading thread data ...

Zakłócają się. Zakłócenia od obcych radarów pracujących na tej samej częstotliwości są widoczne jako spiralne, przerywane linie i są łatwe do odróżnienia od rzeczywistego echa. Poza tym, w praktyce nie ma tak źle - antena radaru jest wybitnie kierunkowa, a impulsy bardzo krótkie.

Mirek.

Reply to
Mirek

Piotr [trzykoty] pisze:

Antena radaru jest silnie kierunkowa i w dodatku się obraca. Niezmiernie rzadko się trafia, żeby dwie akurat spojrzały na siebie i błysnęły sobie nawzajem.

A co do przypadkowego odbioru sygnału nadawanego przez inne radary, to dobre modele radzą sobie tak, że w nadawanym impulsie wysyłają liczbę pseudolosową i zapamiętują moment jej wysłania. Jeśli zatem antena odbierze sygnał z liczbą pseudolosową, której nie ma na liście, lub impuls bez liczby pseudolosowej, to komputer go po prostu ignoruje.

Reply to
Tomasz Wójtowicz

Użytkownik kk napisał:

A radary pierwotne (bo ciągle i niezmiennie się ich używa - wtórny może co najwyżej wykrywać obiekty łaskawie wyposażone w transponder, pierwotny wykrywa wszystko o mikrofale raczy odbijać dostatecznie silnie) to nie radary z połowy minionego wieku - nikt echa radarowego na lampę obrazową z obracanymi cewkami odchylania żywcem nie puszcza. To wszystko leci przez ciężka obróbkę cyfrową która większość zakłóceń i ech od obiektów stałych/wolno poruszających się jest w stanie usunąć z ekranu.

Reply to
"Dariusz K. Ładziak"

kk pisze:

Polska nie jest dobrym wyznacznikiem aktualnie stosowanych technologii. Czy gdziekolwiek poza Polską w codziennym, produkcyjnym użyciu jest komputer klasy Odra?

Reply to
Filip Ozimek

A tak z ciekawości, gdzie jeszcze Odry stosują?

Reply to
Piotr D.

A gdzie jest w Polsce w codziennym uzyciu ? Jesli robi co ma robic, to po co poprawiac ?

A pamietasz lata 1998-1999 ? Nagle sie okazalo ze na swiecie pracuje mnostwo starych systemow i nikt nie wie jak sie zachowaja w roku 2000.

J.

Reply to
J.F.

Pan Filip Ozimek napisał:

W Polsce też już od kliku lat nie pracuje (wcześniej był w jakiejś nastawni kolejowej). Zresztą nieźle wzmocniony technologicznie -- na przykład zamiast oryginalnych czytników kart/taśm były emulowane na... pecetach. Ta "aktualna technologia" pecetowa służyła tylko do dostarczania danych do obliczeń dla jednostki centralnej z poprzedniej epoki. Ale wszystko DZIAŁAŁO, a to się liczy.

Ten przykład, to w Polsce sytuacja wyjątkowa, a na świecie rzecz normalna. W Polsce normalna jest wywieszka w kasie kolejowej "Z powodu wprowadzenia nowego systemu komputerowego do rezerwacji biletów, obsługa pasażerów uległa wydłużeniu".

Reply to
Jarosław Sokołowski

Jarosław Sokołowski pisze:

formatting link
Wedle tekstu Odra popracuje jeszcze rok ;-)

W sumie to jest PKP, więc nie liczą sie pochłonięte setki KWh dziennie i zatrudnienie sztabu pracowników do obsługi sprzętu.

Reply to
Filip Ozimek

Jednostka centralna w takiej Odrze moze brac kolo 1kW. Stacje dyskow po powiedzmy 500W. Duzo wiecej do pracy nie trzeba. Wspolczesny pecet klasy serwer tez swoje bierze.

I wcale nie trzeba sztabu pracownikow. Jeden dochodzacy konserwator i jeden dochodzacy administrator - tyle samo co nowsze.

Postawisz peceta, zlecisz dorobienie interfejsow, minie 5 lat, cos sie popsuje .. i sie okaze ze najlepiej byloby to wszystko wymianic. Minie

10 lat i wymiana wszystkiego bedzie koniecznoscia. Lacznie z interfejsami.

J.

Reply to
J.F.

Pan Filip Ozimek napisał:

A wedle komentarza pod tekstem, już nie pracuje (link do YouTube z programem telewizyjnym z lutego 2008). Powiedzieli, że wyłączą "za kilka miesięcy", a od tego czasu minęło już miesięcy dwadzieścia. Jaki jest stan faktyczny, tego nie wiem, bo tematu nie śledzę. Ale skoro napisałem wcześniej, że już nie pracuje, to może skądeś taką informację pamiętam.

Wymienią żarówki na świetlówki zgodne ze wszystkimi dyrektywami, to się wyrówna.

Reply to
Jarosław Sokołowski

Mozna tez wykrywac znieksztalcenie zastanego pola przez poruszajacy sie obiekt - ot, taki inny radar pasywny ktory nie potrzebuje transpondera.

Reply to
Jerry1111

Filip Ozimek pisze:

Rozruch ciężkiego składu to są już są setki kWh.

Reply to
PeJot

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.