problem z rozruchem wentylatora

Loading thread data ...

Żeby FETa otworzyć musisz mu podnieś napięcie na bramie - czyli opór musi spaść, czyli NTC (aka "zwykły" termistor).

Reply to
Michoo

Doprawdy? A pomyśl co się będzie działo przy gwałtownym spadku napięcia na linii +12V przy wyłączaniu. Wiatrak to nie żarówka - odwrotnej polaryzacji raczej nie zniesie.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

W dniu 2012-03-16 10:30, RoMan Mandziejewicz pisze:

Bzdura. Jako dziecko podłączałem wiatrak 12V na wszystkie możliwe sposoby. Bez problemu chodził na 12V AC (trochę wolniej), chodził jak odrzutowiec na 36V DC. Uruchamiałem go nawet pod wodą. Z pewnością działa do dzisiaj, gdybym go znalazł na dnie szuflady.

Reply to
Tomasz Wójtowicz

Desoft napisał:

Jesli mogę, zadam jedno pytanie. Jaką te wszystkie wyrafinowane pomysły z diodami mają przewagę nad oldskulowym opornikiem na linii 12V, który zawsze sprawdzał się dobrze? Nowatorskim pomysłem być może jest kondensator rozruchowy, ale ten wystarczy dołączyć równolegle do opornika. Nawet jeśli będziemy mu pojemnośc lewarować tranzystorem, to też cały układ pozostanie dwójnikiem włączanym w szereg z wentylatorem.

Reply to
Jarosław Sokołowski

Desoft napisał:

A, rozumiem. Wentylator audiofilski. Nie mam więcej pytań.

Reply to
Jarosław Sokołowski

L501 aneryS napisał:

Jakoś nie pamiętam żeby się dymiło, a opornik wielki nie był. Zresztą po to się takie rzeczy robi, by płynął prąd znacznie mniejszy niż wypisany na kręciołku.

Bezstratnie, to robi układ na płycie głównej. Jak kogoś przreraża niepotrzebna emisja dwutlenku węgla spowodowana tym opornikiem, to może sam zrobić bezstratny regulator. A Atmelku oczywiście. A jeszcze lepiej na MSP430.

Reply to
Jarosław Sokołowski

zlotowinfo snipped-for-privacy@go2.pl napisał(a):

Porada dnia:) Czytaj uważniej posty. Informacja o tym, że termistor ma być NTC, pojawiła się wcześniej niż o to zapytałeś. Zamiast rezystora 270 Om/1W, można np dać dwa 560 Om/0.5W - równolegle. Lepiej niż jeden 220 Om. PP

Reply to
PL(N)umber_One

Taki właśnie układ chodzi od lat w gracie pod moim biurkiem. Opornik

1W, parędziesiąt omów, dobrany eksperymentalnie do wiatraczka (napięcie na 12-woltowym wiatraczku ok. 7V zapewniło wystarczający nadmuch przy bezgłośnej pracy). Równolegle kondensator 1000uF, całość podłączona do 12V. Wentylatory startują niezawodnie.

No, ale ja nie walczę z globalnym ociepleniem :-)

Reply to
Artur Stachura

Pan Artur Stachura napisał:

Akurat wentylatory dobrze się do tego nadają. Zwłaszcza latem.

Reply to
Jarosław Sokołowski

-------- zlotowinfo / 2012-03-12 21:31 --------

Ja w swoim pierwszym AT zrobiłem taki patent, by obniżyć hałaśliwość wiatraków: w kabel po chamsku wlutowałem opornik, nie pamiętam już jaki, ale to można dobrać doświadczalnie, pewnie parę omów. Też mi nie ruszał, więc równolegle do tego opornika dolutowałem elektrolit tak chyba 0,5 mF (oczywiście przestrzegając biegunowości). I działało świetnie. Nie potrzeba było żadnego ciągnięcia 5 V i głębszego grzebania w elektronice.

Reply to
Grzexs

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.