PLC i silnik krokowy

Witam wszystkich, a zarazem proszę o pomoc.

Chciałbym podłączyć silnik krokowy do sterownika PLC, a dokładniej do modułu IC200MDD840 serii VersaMax firmy GE Fanuc. Jest to moduł mieszany (16 wejść 24VDC/16 wyjść 12/24VDC) z możliwością skonfigurowania czterech spośród wyjść do pracy jako PWM lub PT. Obciążalność wyjśc to 0,5 A. Silnik krokowy jakim dysponuję to OKI KHL-46MO1B (DC 3,7V, 6.8Ohm, 4 wyprowadzenia). Muszę przyznać, że nie jestem z elektroniką "za pan brat" i dlatego proszę w pomoc. Jak mogę te dwa urządzenia połączyć ze sobą? A może ktoś w Was już coś takiego robił i posiada jakieś schematy? Będę zobowiązany za wszelkie rady, bardzo zobowiązany. Pozdrawiam Jacek

PS. A może wygodniej byłoby użyć do tego celu jakiegoś innego silnika krokowego?

Reply to
stoju
Loading thread data ...

snipped-for-privacy@go2.pl napisał(a):

Bezpośrednio z wyjść cyfrowych nie wysterujesz silnika krokowego. Musisz użyć specjalizowanych modułów. Albo jakiś Fanuca (o ile takie robi) lub np. coś z zasobów Wobita

formatting link
Dalej wszystko zależy do czego chcesz to używać (np. pozycjonowanie, regulacja obrotów ?) . Napisz więcej. Pozdrowienia Andrzej

Reply to
Andrzej

Dzieki za odpowiedz. Silnika krokowego chcialbym uzyc do pozycjonowania. A dokladniej to buduje model windy, w którym kabina mialaby byc pozycjonowana wlasnie silnikiem krokowym. W sumie to mam pewne watpliwosci, czy ze wzgledu na bezwladnosc (nie duza, ale zawsze) takiego ukladu silnik krokowy wogóle sie bedzie nadawal. Jednakze zalezaloby mi, aby uzyc tego rodzaju napedu, gdyz model windy ma byc wykorzystany do cwiczen laboratoryjnych na uczelni - bedzie zawsze kawalek wiedzy wiecej do przekazania studentom (generator PWM). A teraz biore sie za przegladanie wobit'a :)

Reply to
stoju

snipped-for-privacy@go2.pl napisał(a):

Do windy to silnik DC. A silnikiem krokowym to się można pobawić w "koło fortuny" i tak napisać program, żeby symulował dużą bezwładność koła i zawsze wychodził "bankrut" ;)

Mirek.

Reply to
Mirek

Dnia 12.05.2006 snipped-for-privacy@go2.pl snipped-for-privacy@go2.pl napisał/a:

Pozycjonowanie kabin dzwigow osobowych zwykle realizowane jest za pomoca odpowiedniego rozmieszczenia magnesow, rzadziej za pomoca enkoderow i jeszcze rzadziej za pomoca innych ciekawych wynalazkow. Proponuje zastosowac maly falownik, maly silnik trojfazowy z przekladnia slimakowa (takie sa zazwyczaj stosowane przy wciagarkach), oraz odwzorowanie enkoderowe + szybki licznik do PLC. Studenty naucza sie sporo wiecej, ale i model bedzie drozszy.

Pozdrawiam AW

Reply to
AW

Ale za dawniejszych czasow winda sterowala maszynka na przekaznikach, a "enkoder" mial rozdzielczosc pol pietra. I wystarczalo, a moze nawet byl lepszy niz wspolczesne Otis'y.

J.

Reply to
J.F.

Dnia 13.05.2006 J.F <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał/a:

Prawda, i przysłowiowy pan Zenek mogl to naprawic za pomoca mlotka, ale mozna bylo zapomniec o zbiorczosci dwukierunkowej, komforcie jazdy itp ale praca w grupie do dzis mnie zadziwia. Na PLC trzeba sie nad tym niezle naglowic, a co dopiero na przekaznikach... ;)

AW

Reply to
AW

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.