padł mi router tp-link

witam

mam router tplink, wifi, (TP-WR340G). Podłączeniu do kompa działa, działa wifi, ale " nie widzi" wetkniętego kabla lan (internet). JEst to niebieskie gniazdo i nieda się wetknąć kabla z internetu do innego gniazda. (wetkną się da, ale nie routuje z innego gniazda) Czy w takim routerze jest jakieś zabezpieczenie które można wymienić? zaraz za gniazdem rj45 jest "kostka" PM45-1041m-f. nie wiem co to jest, google mi nie pomogły

możecie coś poradzić?

ToMasz

Reply to
ToMasz
Loading thread data ...

Użytkownik "ToMasz" napisał w wiadomości

W ethernecie powinien byc na wejsciu transformator i moze troche kondensatorow i rezystorow. Transformator jest raczej typowy i mozna przelutowac z innej karty ... czy nawet z tego drugiego portu. Ale moze go nie ruszac, tylko sprawdzic te dodatkowe elementy, jego w sumie tez mozna sprawdzic omomierzem.

Byc moze padl juz port w scalaku, choc mnie takie uszkodzenia troche dziwia, bo silny impuls przez ten transformator nie powinien przejsc.

formatting link
poszukaj PM45 - wersji 1041 nie ma, ale to chyba ich produkt.

J.

Reply to
J.F

Am 21.11.2013 18:36, schrieb J.F:

Miałem podobny siurpryz z TP-Linkiem ale wersja bez WiFi. Dwa porty poszły się kochać a jeden działał czasami. Transformatory wyglądały dobrze, więc chyba scalak poszedł. Ale za 10EUR nie bawiłem się w naprawianie.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

a może macie pomysł do czego by częściowo sprawny router użyć? wifi extender? ToMasz

Reply to
ToMasz

przeważnie niebieskie jest WAN, nie LAN. Jako ostatnią deskę ratunku spróbuj reset sprzętowy (powinien być guzik z tyłu). Jeśli nie pomoże to może być uwalony port. Na przykład przepięciem.

W urządzeniach SOHO zwykle wymienia się całe urządzenie. Tak jest obecnie najtaniej.

Pokaż fotkę tej kostki, może być transformatorek ethernet.

Reply to
DJ

W dniu czwartek, 21 listopada 2013 18:01:37 UTC+1 użytkownik ToMasz napisał:

Sprawdzić luty i kondensatory. Spróbować czy działa jak się płytkę wygina lub gniazdo dociśnie. Jak masz nerwy to przelutować. Ale u mnie już trzecie urządzenie padło w taki podejrzany sposób. Albo najpierw zaczęły się dropy na interfejsach albo brak synchronizacji adsl. I po jakimś czasie restarty czy wyłącz-włącz juz nie pomagał. Nawet podmiana zasilaczy nie pomagała.

Co można z takim sprzętem zrobić? Wylutować gniazda, ledy, przełączniki spozytkować obudowe. Reszte wywalić.

Nastepne kupować z rozmysłem. I backupować sobie hasła i konfiguracje jakie tam się tworzy.

Kiedyś problemami były luty bezołowiowe ale ostatnio nawet przelutowywanie końcówek nie uzdrawia tych skrzynek. Testowane na jakichś asmax-ach i na pentagramie.

Reply to
sczygiel

Pan ToMasz napisał:

Ze trzy albo cztery lata temu kupiłem na raz trzy linksysy/cisco ADSL (nie pamiętam jak się nazywają, takie duże srebrne, z VoIP). W jednym po roku czy dwóch szlag trafił wyjścia ethernetowe. Poszły same z siebie, nie było burzy. Drugi poległ śmiercią tragiczną od pioruna. Trzeci kilka tygodni temu też postradał ethernet. Nie do końca -- czasem gada, ale kiepsko, czasem wcale. Kolejna sztuka tej firmy, taka czarna mydelniczka bez anten -- też już się po kablu z nią nie pogada. To mi najbardziej wygląda na syndrom RoHS. Raczej scalaki we wszystkich nie poszły same z siebie. No i zdycha to nie nagle, lecz powoli. Ekologia się wdała.

Wszystkie wyżej wymienione działają po prostu jako routery ADSL/Wi-Fi.

Reply to
invalid unparseable

W dniu 21.11.2013 19:12, ToMasz pisze:

Robiłem to z Asusem WL500GP. Takie same objawy. Padł port WAN. Wgrałem OpenWRT. Tam możesz sobie przestawić który port robi za WAN a który za LAN. Router działa do tej pory. Choć bez jednego portu.

Pozdrawiam

Waldek Królak

Reply to
Waldek Krolak

Niestety, na 340-kę "nie wchodzi" OpenWrt.

Reply to
Mirek

Użytkownik "J.F" <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:528e44a1$0$2150$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Oj przechodzą. Dość często trafiają do mnie rejestratory w których leży scalak i lub oporniki a transformator jest zdrowy. Rzadko kiedy wymieniam transformator, może ze trzy razy dotychczas... a naprawiałem już różnych portów w różnych rejestratorach dziesiątki.

Reply to
mx12345678

Użytkownik snipped-for-privacy@gmail.com napisał w wiadomości news:528f0914$0$2138$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Normalnie nogi scalaka są przez 50om do GND i na trafo. Właśnie wstawiałem równolegle do tych 50 om zabezpieczenie ESD. Ale wiadomo, takie zabezpieczenie obetnie tak na prawdę dopiero w okolicy

10V co może być za dużo dla scalaka. Według mnie gdyby te 50om zastąpić 40om i w szereg dać 10om to zabezpieczenie byłoby znacznie skuteczniejsze. Falowo to chyba będzie ok, ale poziom sygnału docierającego do scalaka odbiorczego spadnie (24/25)*(50/60)*(40/50)=0,64. Rozumiem, że zasięg ze 100m spadnie do 64m. P.G.
Reply to
Piotr Gałka

Dnia Fri, 22 Nov 2013 08:34:39 +0100, snipped-for-privacy@gmail.com napisał(a):

Ze drucik wyindukowanym w kablu napieciem trudno uszkodzic to wierze, nawet jak drucik jest gruby jak chinski wlos.

Ale ile ten transformatorek moze przeniesc w jednym impulsie, jesli rdzen tam ma ze 4mm srednicy ?

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "Piotr Gałka" snipped-for-privacy@cutthismicromade.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@news.chmurka.net...

Autopoprawka. Wyliczenie, przy założeniu, że takie rozwiązanie jest po obu stronach. Ostatni wniosek jest niedokładny, bo zależność między poziomem sygnału, a zasięgiem to nie jest prosta proporcja, ale mniej więcej pewnie coś takiego jest. No i się poważnie zastanawiam, czy ten pomysł wdrożyć, póki płytka jeszcze nie poszła. Ma ktoś jakieś doświadczenie/zdanie ? P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Użytkownik "J.F." <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@40tude.net...

Pewnie da się coś wyliczyć. Może pomijając wyjątkowe sytuacje przyczyną uszkodzenia nie jest jeden silny impuls a wiele słabych. Skutki ESD się kumulują i po jakimś czasie już tylko "prawie dobrze działa". To by się zgadzało z tym, że po kilku latach eksploatacji jest coraz większa szansa na niedziałanie (fakt (tak wygląda z wypowiedzi), że częściej kłopoty ma port zewnętrzny sugeruje, że nie jest to skutek wprowadzonego w lipcu 2006 zakazu produkcji trwałego sprzętu). Zakłócenie jest raczej CM. Może głównie nie przez rdzeń a przez pojemność między zwojami przechodzi (tu akurat mała średnica rdzenia sprzyja kłopotom). Środek uzwojenia po stronie scalaka jest wprawdzie do GND lub VCC połączony. To oznacza zwarcie CM do GND ale tylko z dokładnością do indukcyjności rozproszenia i innych asymetrii. Brak symetrii może powodować, że przez tę pojemność jakieś króciutki, ale wysoki impuls przechodzi (przy bardzo dużym zakłóceniu CM nie wykluczałbym przeskoku iskry ze skutkiem śmiertelnym). P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Użytkownik "J.F." <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@40tude.net...

Potrafi wypalić widoczną dziurę w rezystorze SMD.

Reply to
mx12345678

Użytkownik napisał w wiadomości grup Użytkownik "J.F." <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości

Ale to jest rezystor podlaczony miedzy linie sygnalowe, czy miedzy srodkowy odczep i mase ?

Bo ten drugi, to przepala raczej przebicie elektryczne.

J.

Reply to
J.F

Użytkownik "J.F" <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:528f3ee5$0$2183$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Padają losowo.

Reply to
mx12345678

Użytkownik snipped-for-privacy@gmail.com napisał w wiadomości news:528f42f7$0$2172$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

I często widać gołym okiem że są uszkodzone.

Reply to
mx12345678

Pan Piotr Gałka napisał:

Może też. Ale tu jednak urządzenia z tej samej serii produkcyjnej miały bardzo różny czas pracy do wystąpienia awarii. Ponadto jedno z nich zepsuło się w okresie gwarancyjnym.

Reply to
invalid unparseable

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.