[ot] Co to za roszada na linii b. wysokiego napięc

formatting link
Witam grupowiczów!

Ta linia i to miejsce jest koło wioski Bystre pod Oleśnicą w woj. Dolnośląskim. Zdjęcie z komórki także przepraszam za jakość ale chyba widać dostatecznie.

Musi to być linia bardzo (jakiego????) wysokiego napięcia bo takich słupów nie widze często nad drogami. 3 przewody a tu na jednym taka "roszada", po co to? Dlaczego? O co chodzi? Nie mogłem podejść pod słup (jaka wysokość? Jaki zwis minimalny przewodów nad ziemią?) by zrobic rekonesans :-( . Na tych przełączeniach widać też jakieś elementy itp. To nie wiem, zmiana ruchu prawostronnego elektronów na lewostronny? :-)

W takich konstrukcjach są trzy przewody, jakaś faza, zero, co tam jest? Trój fazowe napięcie?

Po trzy izolatory łączone w szeregu są miedzy słupem a przewodem.

Temat lekko nie związany z elektroniką ale czasami jak czytam wypowiedzi grupowiczów to jestem zaszokowany ich wiedzą. Pomożecie? :)))

Reply to
Koteczek
Loading thread data ...

Koteczek pisze:

Trzy fazy (3 linie, podwójne grube druty), zera brak. To co leci nad (cieńsze) - to tylko zabezpieczenie przeciwprzepięciowe, byćmoże wewnątrz liny stalowej zawiera również światłowód.

To co widac na słupie, to zmiana kolejności faz, było np L1 L2 L3 , a potrzebne było np L2 L3 L1. O powód takiego podpięcia - nie pytaj. Gdyby zmiana była L1 L2 L3 > L3 L2 L1 to jeszcze bym rozumiał (zmieniany kierunek wirowania).

Reply to
BartekK

Użytkownik "BartekK" napisał w wiadomości news:h83sn3$r3d$ snipped-for-privacy@nemesis.news.neostrada.pl...

Może ktoś poprawia cosinus fi... :)

Reply to
ZeN

Robi się tak dla wyrównania reaktancji, zauważ że faza, która szła do tej pory w środku po zamianie jest na zewnątrz.

Mirek.

Reply to
Mirek

BartekK pisze:

Może odgromowe.

Reply to
Mario

Koteczek pisze:

Wyrównanie pojemności i indukcyjności. Chodzi o to by z punktu widzenia sieci ta linia miała jednakowe pojemności między liniami i indukcyjności wzajemne. Czyli była symetryczna. Idealnym rozwiązaniem byłyby słupy w których przewody rozłożone były by na wierzchołkach trójkąta równobocznego, wtedy pojemność między każdym z przewodów byłaby identyczna, indukcyjności również. Niestety konstrukcyjnie takie rozwiązanie odpada, więc raz na jakiś czas stosuje się przeplotkę, tak by z punktu widzenia sieci linia miała "symetryczne" parametry.

Reply to
PH

PH wrote: .

Ale pojemność do Ziemi różna.

Mirek.

Reply to
Mirek

Pan Mirek napisał:

No to jeszcze poprzekręcone na każdym słupie o 60 stopni.

Reply to
Jarosław Sokołowski

Ale wtedy i tak na każdym słupie masz zamianę faz i dzięki temu pojemności się wyrównają - a na odcinku między słupami nie. Oczywiście czysto teoretyczne rozważanie, bo konstrukcyjnie taki układ nie ma sensu.

Mirek.

Reply to
Mirek

Jarosław Sokołowski pisze:

Słuszna uwaga... ale chyba o 120'? Choć nie upieram się bo to zbyt późna pora na trygonometrię jak dla mnie.

Reply to
PH

Pan Mirek napisał:

To chyba ma już mniejsze znaczenie.

Wyłącznie teoretyczne.

Reply to
Jarosław Sokołowski

PH napisało:

Wtedy mogą się zetknąć w środku pomiędzy słupami. Przy 60 stopniach co drugi słup ma trójkąt wierzchołkiem w górę lub w dół.

Reply to
Jarosław Sokołowski

Dnia Mon, 07 Sep 2009 22:57:11 +0200, BartekK napisał(a):

Linia NN (najwyższych napięć), 220 lub 400kV, każda faza puszczona dwoma przewodami ze względu na rozkład (natężenie) pola elektrycznego i straty energii z tym związane.

Reply to
badworm

Ta "roszada" ma na celu zmniejszenie asymetrii linii WN. Jest stosowana zawsze przy znacznych długościach linii o płaskim układzie przewodów. Chodzi o zmniejszenie wpływu wzajemnego oddziaływania pól elektromagnetycznych poszczególnych przewodów fazowych na symetrię linii. Ta linia jest prawdopodobnie 220 lub 400 kV (z przewagą na 400 z uwagi na wiązkowe przewody), sądzę tak po dwóch przewodach odgromowych. Słupy są dość rzadkie (konstrukcja), przyznam że wiele takich nie widziałem :-)

:-) Linie zawsze są 3-fazowe.

Im wyższe napięcie tym dłuższy izolator... Czasem są dwa lub trzy rzędy izolatorów na jeden przewód. To są obostrzenia 1, 2 lub 3 stopnia, układy stosowane przy skrzyżowaniach linii z drogami, rzekami lub innymi liniami, np. SN...

Reply to
Robert_J

Jest to linia 400kV, prawdopodobnie relacji el. Turow - Czestochowa. Ma dosyc charakterystyczne slupy. Schemat sieci NN mozna znalezc tutaj:

formatting link

Reply to
Sawik

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.