Oświetlenie LED

Tym razem mam pytanie o oświetlanie pomieszczeń diodami LED. Przy okazji remontu chciałem eksperymentalnie oświetlić przedpokój wyłącznie diodami LED ("energooszczędne" i "trwałe"). Mam tam teraz jedną żarową żarówkę 100W ("specjalną", ma świecić nieco jaśniej niż zwykła - ok. 1550 lm). Trochę za ciemna, więc diody miały świecić jaśniej.

Po policzeniu ceny jednostkowej diody okazało się, że najtańsze są w taśmach 5-metrowych. Kupiłem 7 metrów taśmy z diodami "neutralno

-białymi" (120 diod/m) i 5 metrów z diodami "ciepło-białymi" (60 diod/m). Według opisu, ta gęstsza taśma miała dawać ok. 9W/m. Spodziewałem się więc ok. 85W pobieranej mocy przy 12V. Podłączyłem wszystko do zasilacza - okazało się, że przy 12V pobiera ok. 4,5A. Czyli 54W. Trudno, słabiej niż obiecywali, ale i tak spodziewałem się w miarę jasnego światła.

Z powodu braku odpowiednich opraw, nawinąłem te taśmy na rurę kanalizacyjną o średnicy 11cm. Kupiłem zasilacz 12V/60Wm i podłączyłem ok. 2/3 tych taśm, tzn. 780 diod. Niestety - okazało się, że świeci to słabiej niż żarówka (2 razy? Trudno oszacować). W dodatku grzeje się, a zasilacz pobiera z sieci 230V około 50W. Wygląda na to, że potrzebuję dwie takie instalacje, żeby uzyskać jasność zwykłej żarówki 100W. W dodatku kolor "neutralno-biały" jest dosyć niebieski i nawet po wymieszaniu z "ciepłym" wygląda raczej źle.

Trochę to dziwne - oświetlenie diodowe o mocy 5W reklamowane jest jako zastępujące żarówki 70W. A w rzeczywistości - potrzebowałbym

100W, żeby zastąpić żarówkę 100W. Czy ktoś ma doświadczenia z oświetlaniem (a nie tylko doświetlaniem) diodami LED?

Pozdrawiam Piotr

Reply to
Piotrne
Loading thread data ...

[...]

Wziąłes najtańsze taśmy LEDowe, jakie były i żądasz od nich wydajnosci

200lm/W? Tyle nie mają jeszcze nawet topowe diody mocy dostępne na rynku!
Reply to
RoMan Mandziejewicz

(ciap)

W kiblu na dworcu PKS w Lublinie to się sprawdza ;-)

Reply to
Włodzimierz Wojtiuk

zlotowinfo napisało:

To taka przeznaczona do świecenia pod łóżkiem?

Jarek

Reply to
Jarosław Sokołowski

Kupiłem żarówkę LED. Składa się chyba ze 108 szt. diod 5050. Zmierzyłem, że pobiera 16W. Moim zdaniem świeci mniej więcej tak jak klasyczna żarówka 100W.

Paweł

Reply to
Pawel2420

Użytkownik "Jarosław Sokołowski" snipped-for-privacy@lasek.waw.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@falcon.lasek.waw.pl...

taką mam: ttp://allegro.pl/i2051468480.html

Reply to
zlotowinfo

Skala kłamstwa w reklamach żarówek diodowych na Allegro przekroczyła już chyba poziom kategorii GSM. To że 3W LED zastępuje 70W halogen to jedno, obliczenia opłacalności to już bzdury kompletne, pobór prądu przez 2W LED za 20zł odnosi się do 70W zwykłej żarówki która kosztuje 3zł a jej zamiennikiem jest 32W świetlówka kosztująca 17zł. Moim skromnym zdaniem to już zaczyna lekko podpadać pod paragraf o oszustwie.

Reply to
Padre

W dniu 23.01.2012 22:06, Padre pisze:

W pewnym sensie może zastępować ;)

Jeśli strumień światła z diod nie jest rozproszony i mierzymy tylko tam, gdzie jest najjaśniej... ;-/

LEDy są naturalnie kierunkowe. Żarówki - odwrotnie.

Ja świadomie planowałem LEDy, ale od początku miałem "kinkiety" nastawione na oświetlenie kierunkowe.

Jest OK, chociaż od początku wiedziałem, że nie będzie 10:1 dla LEDów ;)

Porównując z halogenowymi reflektorami 25W (które były "w zestawie" z oprawkami) jest mniej-więcej porównywalnie... może minimalnie ciemniej, ale od początku zakładałem pewną nadmiarowość oświetlenia, chociażby dla elastyczniejszego jego regulowania. Poza tym oświetlenie kieruję tam, gdzie jest potrzebne, więc w sumie światła może być mniej, ale jest lepiej wykorzystywane. W każdym razie halogeniki zastąpiły 5-watowe reflektorki na 3 potężnych LEDach, które wg. producenta zastępują

20-watowe halogeniki.

Wg. deklaracji producenta z tych 5W mam 140 lumenów. Kąt roproszenia -

20 stopni.

Podstawowe zalety dla mnie: niski pobór mocy (dzięki czemu całe oświetlenie, głównie LEDy i świetlówki kompaktowe, ale także 3 halogeny z czujnikami ruchu, spokojnie utrzymuje nieduży UPS) i stabilizacja świecenia - te reflektorki LEDowe mają stabilizowane zasilanie. Oświetlenie w sumie te jest zupełnie wystarczające, jest całkiem jasno, ale na cały parter (salono-kuchnia, w sumie jakieś 35m2) poszło... żebym nie skłamał... 10 takich reflektorków. Czyli w sumie około 1000zł. Boję się, że finansowo nie jest to opłacalne, chyba że faktycznie wytrzymają te deklarowane 15 lat ;)

Reply to
Andrzej Lawa

Dnia Tue, 24 Jan 2012 09:16:52 +0100, Andrzej Lawa napisał(a):

10 żarówek 25-100W = 9 zł (kiedyś) wymiana 2x w roku = 18 zł/rok

I komu to przeszkadzało....

Reply to
Michal Kawecki

Bo to się panie w sklepie od razu fakturę bierze. Jak sklep nie jest w stanie zapewnić trwałych paragonów, to niech się dodatkowo w kolekcjonowanie faktur do nich bawi.

Reply to
Marcin Wasilewski

W dniu poniedziałek, 23 stycznia 2012 19:31:52 UTC+1 użytkownik Piotrne napisał:

Polecam dobry sklep z LEDami -

formatting link
Bardzo duży wybór wszystkiego co niezbędne. Polecam!

Reply to
nawrocki.art

Am 18.10.2012 10:47, schrieb snipped-for-privacy@gmail.com:

A czemu tak drogo?

formatting link
jest tańszy.

Kupiłem pół roku temu 3 moduły 6W (po 7.90EUR) i zamontowałem do okapu. Świecą aż miło, w sumie prawie 2000lm. Teraz mają nowe moduły 1500lm (10W) po 11.90EUR. Pewnie też je sobie kupię do łazienki.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Waldemar Krzok napisał(a) :

Bo arturek tworzy sieć "neutralnych" komentarzy na wielu grupach i reklamując różne usługi i towary, jako "przypadkowy" klient. A że drogo? Cena marketingu szeptanego jest wliczona w koszty.

Reply to
Zbynek Ltd.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.