Obsługa RS232 w projektach - książka,

Będąc wczoraj w księgarni naukowej zajrzałem do działu technicznego, szukając jakichś książek, które mogłyby się przydać w nauce programowanie uC. Natknąłem się na raczej mało obszerną książeczkę poświęconą obsłudze interfejsu RS232:

formatting link
Niestety, przykłady w BASCOM-ie, co trochę mnie odrzuca.

Na razie komunikację przez RS232 i USART stosowałem w najprostszej możliwej formie - wysyłanie konkretnych poleceń i nasłuchiwanie w oczekiwaniu na konkretny ciąg znaków. No cóż, przydałaby się jednak możliwość bardziej wnikliwej analizy napływających danych. Tak, aby program był w stanie rozpoznać przychodzące polecenie, odczytać związane z nim parametry, poprzenosić je do odpowiednich zmiennych itp.

Ktoś może polecić jakieś rzetelne (ale przystępne) opracowanie na ten temat, najlepiej z przykładami w C (i ewentualnie C++ jeśli chodzi o stronę peceta)?

Reply to
Atlantis
Loading thread data ...

W dniu 2013-02-15 11:21, Atlantis pisze:

Przy analizie łańcuchów to książka raczej nie pomoże. Jeśli protokół binarny jak Modbus RTU, to najlepiej skorzystaj z gotowych bibliotek. Jeśli znakowy to ładujesz (najczęściej w przerwaniu) znaki do bufora, aż napotkasz znak końca (CR lub LF). Wstawiasz sobie flagę, że jest pełny bufor, a następnie z pętli głównej wywołujesz własną procedurę parsowania tekstu zawartego w buforze.

Reply to
Mario

Atlantis snipped-for-privacy@wp.pl napisał(a):

Czyli Tobie wcale nie chodzi o RS232, tylko o parsowanie przychodzących danych? Może więc potrzebujesz sobie rozrysować algorytm i poczytać o programowaniu w C. Bo jeśli chodzi o sam RS232, to czy Bascom czy C, to jest kilka linijek, które sobie możesz wziąć z jednego z tysięcy kursów programowania uC, jakie są w necie.

Reply to
Grzegorz Niemirowski

W dniu 2013-02-15 13:01, Grzegorz Niemirowski pisze:

Tak, wiem. Chodziło mi raczej o jakiś podręcznik, w którym byłoby to omówione na przykładach. Coś jak książka wspomniana wcześniej, tylko nie na Bascomie. ;) Terminal obsługiwany przez RS232 to chyba najprostszy sposób eksperymentowania. Zdaje sobie sprawę, że potem te same rozwiązania można by zastosować do obróbki danych napływających przez inne medium.

Reply to
Atlantis

W dniu 2013-02-15 16:38, Atlantis pisze:

Poszukaj w sieci przykłady programów używających serial.h Albo zacznij od tego w czym chcesz pisać (jaki system, język, API) i potem szukaj w dokumentacji tego API lub w sieci. Na przykład Windows/Linux, C++/C#, QT/WxWidgets/MS Studio.

Reply to
Mario

Atlantis snipped-for-privacy@wp.pl napisał(a):

Ale tak właściwie, to co Ci ten Bascom przeszkadza? Nie musisz w nim pisać, wystarczy rozumieć kod z przykładów.

Reply to
Grzegorz Niemirowski

formatting link
gniot, mówię Ci... niestety brak alternatywy... Ktoś tu podawał ostatnio:
formatting link

Reply to
abc

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.