NiMH zamiast NiCd we wkrętarce

Podłączyłem się pod wcześniejszy wątek, ale widzę że już umarł. Zatem wklejam ponownie

Mam małą ale poręczną wkrętarkę Bosch z akumulatorem NiCd 9.6V model zestawu akumulatorowego Bosch 2607335461 Ostatnio oryginalna ładowarka nie wyłącza już ładowania aż akumulatorki zaczynają się grzać. (może nie osiąga wystarczającego napięcia) Szukam zastępnika nie koniecznie od Boscha (cena) i widzę, że jako zastępnik proponuje się jakby nigdy nic zestaw złożony z akumulatorków NiMH

formatting link
Nawet jest tam podany PN mojego starego akumulatora NiCd jako "zgodny"

Czy ładowarka projektowana do NiCd nie rozwali tych NiMH ?

Zajrzałem do środka a tu wewnątrz normalne trafo blaszane, ale zasilane od strony pierwotnej przez jakiś układ na triaku Strona wtórna tylko wyprostowana mostkiem i heja do baterii. Dodatkowo jakiś prosty układ progowy na jednym tranzystorze który tylko zapala LEDa kiedy bateria bierze prąd. Układ z triakiem nie mierzy napięcia po stronie wtórnej bo jest od niej całkowicie odseparowany (żadnych połączeń transoptorem).

Zastanawiam się czy inwestycja w nowy akumulator ma w ogóle sens jeżeli ładowarka bezmyślnie przeładuje nowe ogniwa aż złapią temperaturę i też będą do wyrzucenia.

Reply to
Roman Rogóż
Loading thread data ...

Czytam co piszesz i nie mogę w to uwierzyć, że bosch taką manianę odwalił. Moim zdaniem Twoje obawy są słuszne. Ja mam kilka wkrętarek zasilanych z 18650. z ładowaniem też miałem zgryz. ale poskładałem sobie zestaw 4 ładowarek "za dolara", wyprowadziłem złącza akumulatorków na zewnątrz i ładuje każdy z osobna. Może kombinacja alpejska, ale tanio i dobrze.

ToMasz

Reply to
ToMasz

W dniu 2016-10-27 o 18:35, ToMasz pisze: { W dniu 2016-10-27 o 11:55, Roman Rogóż pisze: } [ mój koment: Tomaszu, nie wycinaj "wrotki"! ]

Z opisu wynika, że ta Twoja ładowarka jest do... d**y! Zanim jeszcze kupisz nowe ogniwa, rozważ nabycie *porządnej* ładowarki, więc załóż wątek z pytaniem "jakiej".

Hm, a nie lepiej jedną a dobrą? Wg mnie warte uwagi są następujące typy: Firma EverActive typ HNC-1000 Pro, albo PlusPro, A także NC-3000 Zerknij za nimi tu i ówdzie. Ful wypas: nie tyko ładują, ale jeszcze diagnozują, oraz w pełni automatycznie prowadzą proces wielokrotnego "świeżenia" ogniw, dzięki któremu odzyskują one pojemność "zjedzoną" przez efekt pamięciowy.

Są też ładowarki z balanserami, co powoduje, że jedną ładowarką ładujesz pakiet tak, jakby każde ogniwo było ładowane (i, co niezwykle ważne! - na *bieżąco* diagnozowane) z osobna.

Namęczyłeś się raz, a zysk jest przy *każdym* ładowaniu, czyli same zalety. Dzięki temu ogniwa mają lepiej wykorzystaną swą maksymalną pojemność, a do tego pożyją najdłużej, i to znacznie!

Reply to
JaNus

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.