NE555 - jak policzyć inne stałe czasowe

Witam grupę!

Mam układ NE555 pracujący w układzie astabilnym, z użyciem dzielnika napięcia, który dołączony jest do nóżki nr 5, a tym samym zmienia mi prporcje w rozkładzie rezystancji, które odpowiadają za progi przełączania układu (zmiana potencjałów na komparatorach).

Nastepnie: Elementy odpowiedzialne za stałą czasową, czyli Ra oraz Rb i kondensator C, są niezmienne, a więc stała czasowa T=0,7*(Ra+2*Rb)*C.

Czyli w moim układzie, regulacja częstotliwości pracy będzie odbywała się wyłącznie przez użycie dzielnika napięcia na nóżce nr 5, a więc poprzez zmianę progów przełączania (zmiana potencjalów na komparatorach). W związku z tym, stała czasowa będzie się zmieniała ...

Jak obliczyć zakres zmian częstotliwości poprzez dzielnik na nóżce nr 5 ???

Dodam, że próbowałem coś takiego:

1) policzyłem napięcia przełączania dla dwóch skrajnych przypadków: a) 1 przypadek Ug = 4,471 [V]; Ud = 2,235 [V]; więc deltaU = 2,236 [V] b) 2 przypadek Ug = 6,61 [V]; Ud = 3,305 [V]; więc deltaU = 3,305 [V]

2) policzyłem też prędkość narastania napięcia i opadania w przypadku, gdy układ pracuje bez zewnętrznego dzielnika napięcia, wtedy przy narastaniu mam

2,86 [V/s], a przy opadaniu 5,71 [V/s].

3) mając powyższe dane mogę poobliczać czasy dla skrajnych dwóch przypadków poprzez podzielenia deltaU przez szybkość narastania - wówczas mam t1 ... oraz podzielenia deltaU przez szybkość opadania - wtedy mam t2, zaś T=t1+t2.

Prawdę pisząc, mam poważne wątpliwości co do moich obliczeń, bo przecież obliczona prędkość narastania i opadania dla przypadku klasycznego astabilnego, jest tylko pewną średnią dla konkretnego przypadku, bowiem ładowanie nie odbywa się w sposób liniowy - gdyby tak było, to obliczenia miałyby sens.

Jak w związku z tym wyliczyć te stałe czasowe ? To znaczy, że poszukuję metody wyznaczania tego, co w książce dla ogólnego przypadku jest podane przez wzór T=0,7*(Ra+2*Rb)*C.

Z góry dzięki za pomoc i przepraszam, że takie długie :) Pozdrawiam!

Reply to
Grzech
Loading thread data ...

Napiecie na ladowanym kondensatorze zmienia sie wedle wzoru:

U(t)=Uz(1-exp(-t/RC)) skad t(U)=-RC*ln(1-U/Uz)

Czyli czas ladowania od U1 do U2 wyniesie

t=-RC*(ln(1-U2/Uz)-ln(1-U1/Uz))

Dalej upraszczaj sam :-)

Przy rozladowywaniu U(t)=U0*exp(-t/RC)

Co jest o tyle ciekawe ze w 555 zawsze rozladowujemy do polowy napiecia poczatkowego - co zajmuje tyle samo czasu niezaleznie od wartosci tego napiecia. No, dochodzi w obwodzie niewielki spadek napiecia na tranzystorze rozladowujacym.

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.