Kostki SSD

Pasowałoby mi zamontować na projektowanym badziewiu kostkę SSD, ale nie w postaci gotowego modułu takiego jak stosuje się w pecetach. Jest coś takiego gdzieś dostępne? Za cholerę nie mogę namierzyć. Jak coś wiecie, to napiszcie. Oczywiście datasheet też potrzebny.

Reply to
stchebel
Loading thread data ...

Dnia Thu, 20 Dec 2018 14:20:06 -0800 (PST), snipped-for-privacy@gmail.com napisał(a):

I ma robic za dysk ?

Moze zlacze na karte u/SD ?

J.

Reply to
J.F.

snipped-for-privacy@gmail.com wrote on 20.12.2018 23:20:

Co to jest kostka ssd? Goła pamięć flash? Czy pamięć + kontroler? Jeśli ta druga opcja to szukaj e.MMC.

formatting link

Reply to
Zbych

A w ogóle jest coś takiego dostępne jak "goła pamięć flash'" bez kontrolera? Nawet najprostsze kości flash spi mają kontroler....bo jakoś trzeba z taką pamięcią się komunikować.

Reply to
Marek

Dawno, dawno temu w przemysłowych pecetach projektowanych z myślą o systemach wbudowanych stosowało się coś takiego jak "Disk on chip" - układ scalony w obudowie DIP, mieszczący wewnątrz kompletny dysk twardy na pamięci Flash, z interfejsem (bodajże) IDE. Pojemność tego (jak nietrudno się domyślić) nie powalała, ale była wystarczająca, żeby postawić na tym jakiegoś DOS-a wraz z towarzyszącym oprogramowaniem.

Były też płytki "Disk on module", ze złączem dysku 2,5" i pojemności dochodzącej do kilku GB. Bez trudu można je dostać na Allegro.

Możesz też wykorzystać kartę CF z przejściówką do IDE.

To przy założeniu, że projekt o którym mówisz posiada taki interfejs, albo pozwala na jego łatwą implementację.

Ewentualnie:

- Karta SD odpalona w trybie SPI (jeśli mówimy o mikrokontrolerze) albo włożona w przejściówkę ATA/SATA (jeśli ma to pracować w jakimś komputerze).

- Zwyczajny pendrive. Obecnie nawet tanie mikrokontrolery posiadają host USB, który z odpowiednią biblioteką pozwala na łatwe podpięcie pendrive'a. Daje nam to nawet kilkadziesiąt GB taniej przestrzeni dyskowej w projekcie.

Sam układ pamięci flash pewnie gdzieś kupisz, tylko jego podpięcie będzie nietrywialne - interfejs równoległy z dużą ilością linii. W dysku załatwia to kontroler.

Reply to
Atlantis

Chodziło chyba o to, że stosowane w dyskach (a także kartach pamięci czy nośnikach USB) kostki pamięci flash mają interfejs równoległy, który nie potrafi bezpośrednio gadać ze standardowym sprzętem komputerowym. Potrzebny jest kontroler, który pośredniczyłby w wymianie danych pomiędzy pamięcią a popularna magistralą (USB, SD, SPI, SATA). Często jest to po prostu jakiś układ 8051.

Teoretycznie dałoby się taki układ równoległej pamięci flash podpiąć do MCU z własnego projektu, ale poszłaby na to cała masa linii...

Reply to
Atlantis

Zależy co uznasz za kontroler. Ja miałem na myśli coś co robię korektę błędów, zarządza uszkodzonymi sektorami, robi wear leveling, kasuje zwolnione sektory w tle, rozkłada strumień danych na kilka(naście) nand-flashy żeby zwiększyć transfer itp. Goły nand-flash tego nie ma.

formatting link

Reply to
Zbych

Dokładnie to miałem na myśli, a nie kontroler interfejsu wysokiego poziomu typu USB czy SATA.

Reply to
Marek

No więc w takim przypadku, odpowiedź brzmi: tak, można kupić "goły" nand-flash bez kontrolera, który by robił te bajery które wymieniłem.

Reply to
Zbych

Nie rozumiesz, jeśli robi te bajery to już jest z kontrolerem, bo kontroler robi te bajery. Pytam ponownie, czy jest flash bez kontrolera czyli _jedynie,_ z wyprowadzeniem samych rzędów i kolumn macierzy?

Reply to
Marek

Nie spotkałem się. Zawsze jest tam kawałek krzemu od adresowania, wzmacniacze sygnału, komparatory itp.

Reply to
Zbych

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.