Kondensator w kolumnie głośnikowej

Witam

Mam 4 drożne kolumny Quadrall'a. Dwa głośniczki są takie same jednak jeden z nich jest podpięty przez kondensator 0,33uF 63V. Problem w tym że tak podpięty głośnik gra bardzo ale to bardzo cicho wysokimi tonami (nawet bardzo wysokimi). W praktyce wogóle go nie słychać. Wygląda to tak

formatting link
łem troche poeksperymentować i wlutowałem tam jeszcze kondensator

10uF 50V. Efekt jest taki głośnik w końcu zaczoł grać wysokimi tonami na tyle głośno że jest go słychać. Dźwięk według mnie polepszył się bo wcześniej górne częstotliwości były przygłuszone a najwyższych tonów nie było. Obecnie wygląda to tak
formatting link
więc pytanie czy możliwe aby kondensator 0,33uF był zasosowany w takich kolumnach (każda po 80W mocy stałej, 150W RMS) czy też ktoś amatorsko wymieniał je i coś mu sie pomyliło ? Czy takie podłączenie jak mam obecnie ma sens ?
Reply to
PhoeniX
Loading thread data ...

Użytkownik "PhoeniX" <fenio_@_autograf_kropka_pl_.de> napisał w wiadomości news:68f0f$446f5821$57cffcfe$ snipped-for-privacy@news.chello.pl...

A próbowałeś wymontować kondziorek?? Powienien jeszcze głośniej wtedy grać.. tak mi się wydaje

Pozdrawiam Jarek

Reply to
Jarek

Jarek snipped-for-privacy@poczta.fm napisał:

Próbowałem i faktycznie zagrał głośniej. Głośniej ale gorzej bo grał tym samym zakresem co drugi identyczny głośniczek, było głośno ale najwyższych tonów nadal nie było wyraźnie słychać.

Reply to
PhoeniX

Jarek snipped-for-privacy@poczta.fm napisał(a):

mam obecnie ma sens ?

Tobie sie "wydaje" a Phenix będzie musiał sobie kupić nowe głośniczki wysokotonowe - oddasz mu forsę ? Głosnika wysokotonowego nie można podłączać bezpośrednio do eyjścia wzmacniacza bo moc niskich tonów albo go roztrzepie albo spali. Musi być Zwrotnica - przynajmniej kondensator, który odetnie niskie tony. Te 0.33 mikroF to oczywiście pomyłka - powinno być rzędu 3.3 mikroFarada, może więcej. Trzebaby znac jakieś parametry tych głośników i postudiować trochę o zwrotnicach głosnikowych. Wmak

Reply to
Wmak

Wmak snipped-for-privacy@gazeta.pl napisał:

No dokładnie tak jak mówisz. Mniej więcej więm o co w tym chodzi więc aż takiego głupstwa aby spalić wysokotonówke bym nie zrobił :) Głośniczek o którym mowa jest podpięty do takiego samego głośniczka który już dostaje sygnał z wyciszonymi niskimi tonami więc nawet bez kondensatora ciężko było by go spalić. Po prostu miał bym 4 drożne głośniki gdzie 2 głośniczki grają identycznie średnio wysokim zakresem.

Tak jak myślałem, poprzedni właściciel coś kombinował i pomylił się o jeden przecinek. Czyli jednak ma prawo być lepiej przy 10,3mF a to wskazuje że jednak słuch dobrze mi podpowiedział że coś jest z nimi nie tak :)

Reply to
PhoeniX

Piotr Chmiel snipped-for-privacy@topaz.zsel.lublin.pl> napisał:

OK popróbuje. Dzięki za wszystkie odpowiedzi. Oczywiście jak by ktoś miał jeszcze jakieś porady to chętnie poczytam :)

Reply to
PhoeniX

ttoojjaa snipped-for-privacy@gazeta.pl napisał:

Niestety nigdzie nie moge znaleść żadnych danych na temat tych kolumn :(

Czyli 10uF to na pewno za dużo ?

Reply to
PhoeniX

bipolarny ... jak pamietam. taki bez oznaczenia gdzie plus i masa, elektrolit gdy wzmacniacz ma zasilanie symetryczne niedlugo pozyje... a pojemnosc...google i typ kolumn schemat albo eksperymenty w okolicach 2-3 mikro

Reply to
ttoojjaa

Dodam od siebie i wcale nie zlosliwie ze ortodoksi praktykuja plukanie uszu u laryngologa 2 razy do roku... podobno slychac wyrazna poprawe w recepsji wysokich czestotliwosci.

Reply to
PAndy

jesli juz to przy 10.3uF :) przy 10.3mF to i glebokie basy przeniesie :)

Reply to
Greg(G.Kasprowicz

Dokładniej obejrzałem zdjęcia i widzę, że tego kondensatora fabrycznie nie miało prawa być. Żaden producent nie zostawiłby wiszącego w powietrzu przewodu zlutowanego z kondensatorem, szczególnie w kolumnie o mocy kilkudziesięciu watów. Po co ktoś wsadził tam ten kondensator, który wpuszcza w głośnik sygnały pewno dopiero powyżej 50kHz (nie chce mi się liczyć) - nikt nie zgadnie. Podłącz równolegle do drugiego wysokotonowca, pamiętając o + i -. Na wszelki wypadek sprawdź, czy jakieś cuda nie są porobione na fabrycznej zwrotnicy. Wysokotonowce dobrze się testuje (byle nie za głośno) na szumie międzystacyjnym z radia FM, przy obciętych basach i wysokich tonach na max (trzeba "muting" wyłączyć). Masz w sumie 4 takie głośniki, więc łatwo wyłowić uszkodzony.

Wmak

Reply to
Wmak

Proponuję dwa elektrolity 4,7uf lub 10uf połączone w szereg -++-. Powodzenia.

Reply to
bocian

Wmak snipped-for-privacy@gazeta.pl napisał:

I chyba miasz racje. Wywaliłem całkowicie kondensatory i podregulowałem tony na wzmacniaczu (zmniejszyłem podbicia wysokich) i jest jeszcze lepiej :)

Reply to
PhoeniX

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.