jasne czerwone diody

Przymierzam się do zrobienia jasnej tylnej lampki do roweru, założenie jest takie, żeby światło było dobrze widoczne nie tylko w ciemności, ale i w dzień, no może nie w pełnym słońcu, ale przy pochmurnej pogodzie żeby już się rzucało w oczy. Pytanie do tych, którzy sami mieli okazję przetestować różne LEDy: zakładając określoną moc lampki (np. 2W), które diody pozwolą uzyskać najlepszy efekt? Do wyboru mam "zwykłe" LEDy 5mm i 10mm (różne z Allegro, może ktoś poleci konkretnego sprzedawcę), "Luxeonopodobne", SuperFlux, i takie o szerokim kącie świecenia:

formatting link
Ilość LED-ów będzie tak dobrana, żeby optymalnie wykorzystać założoną moc, zasilanie przez przetwornicę, chodzi mi o wydajność samych LEDów, nie o inne szczegóły konstrukcyjne.

Paweł

Reply to
Paweł Paroń
Loading thread data ...

Dnia 07.09.2006 PAndy <pandrw_cutthis snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał/a:

Kolimatora nie potrzebuję, bo chcę mieć jak najszerszy kąt świecenia, dlatego zastanawiam się nad tamtymi mniejszymi, które rzekomo mają 180 stopni. Zależy mi na widoczności nie tylko na wprost, ale i pod możliwie dużym kątem z boku.

Paweł

Reply to
Paweł Paroń

Wystarczy, że będzie migające światło i już się będzie rzucać w oczy.

Takim LEDem będziesz w nocy oślepiał kierowców.

Zdecydowanie SuperFlux o szerokim kącie świecenia. Tanie, trwałe i dobre.

[...]

Technologia czerwonych LEDów jest dobrze opanowana nawet przez najtandetniejsze, chińskie fabryczki. Ich wydajność jest kilkakrotnie wyższa od wydajności żarówek a sytuację poprawia jeszcze kierunkowość wiązki. Moim zdaniem 8 czerwonych diod SuperFlux (łącznie ok. 300 mW) wystarczy w zupełności, szczególnie gdy będą migać.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

[... kolimatory ...]

Proponujesz budowę oślepiacza a nie pozycyjnego światła do roweru. Chyba sobie nie zdajesz sprawy z tego, jak świeci dodia 3W z kolimatorem. Na dokładkę kolimator spowoduje zupełny brak widoczności tego swiatła przy większych kątach - np. na zakręcie.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Dnia 07.09.2006 RoMan Mandziejewicz snipped-for-privacy@pik-net.pl napisał/a:

Migające będzie i tak, ale zobacz zwykłą migającą lampkę do roweru, w dzień praktycznie nic nie widać. A światła samochodowe widać w dzień, chociaż nie migają.

Jaką moc mają żarówki w tylnych światłach samochodowych? Nie orientuję się, ale pewnie co najmniej kilka W.

Też wydaje mi się, że kilka mniejszych led-ów będzie lepsze niż jeden duży, ale ciekawy jestem jak z wydajnością. Bo dla "luxeonopodobnych" zwykle jest podawana sprawność lm/W, a dla pozostałych tylko kandele (czyli prawdopodobnie ściema).

Paweł

Reply to
Paweł Paroń

Pozycyjne 5W i potężną powierzchnię rozpraszającą światło. Na dokładkę klosz mocno pochłania.

Na pewno ściema. Ale na pewno mają wyższą wydajność od żarówek. No i nie tracisz na filtrze.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Ale o czym Ty w ogóle piszesz? Bo tu chodzi o światła pozycyjne.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Ja używam 5mm super jasne w ilości 6 sztuk. 2 są w lampce na błotniku, 4 na bagażniku. Światło i widoczność jest na poziomie samochodowych pozycyjnych (porównywane na oko w nocy i pochmurny dzień). Mechanicznie zastosowałem patenty:

- dolna lampka: zeszlifowane i zmatowane soczewki dla większego kąta i powierzchni świecenia. Dodatkowo zaklejenie tego klejem z pistoletu pomaga w bocznym rozchodzeniu się światła

- górna: dwa ledy 'patrzące' przez szybkę tak jak w dolnej, dwa pozostałe bez modyfikacji, natomiast podświetlają od spodu odblask. Całość daje dobrze oświetlony prostokąt wielkości całego czerwonego szkiełka. Wszystko zasilane z prądnicy.

Pewnie lepsze byłyby ledy super flux świecące całkiem na około, ale nie miałem w 'szufladzie'.

pozdrawiam

majek

Reply to
Marek Wodzinski

Oj, ilu takich mialo wypadki i w jakich sytuacjach ?

Noca to zwracaja uwage nawet odblaski w pedalach, choc przyznaje ze slabo. Najwiekszy problem to rowerzysci ktorzy w ogole nic nie maja, a pojazdy z naprzeciwka oslepia.

Choc przyznaje ze w specyficznych sytuacjach faktycznie mocny halogen by sie przydal.

J.

Reply to
J.F.

Sa wypadki z udzialem poprawnie a nwet wiecej niz poprawnie oswietlonychm, oznakowanych itp rowerzystow - najgorsze ze trudno zrobic cos wiecej przy dosc ograniczonym budzecie (tak finansowym jak i wagowym - wyzsze klasy osprzetu to nic wiecej jak zredukowana waga - moze to kogos rozbawi ale w kolarstwie szosowym czesto walak idzie o 20 gram w masie roweru...)

Zgadza sie ale tu wyrazny problem jest z policja ktora nie potrafi lub nie chce ekzekwowac by na drogach nie bylo rowerow nieoswietlonych z czesto co gorsza wypitymi rowerzystami...

Lub HID tylko ze taka przyjemnosc to ok 1200 - 1500zl...

Reply to
PAndy

Kiedys do rowerow mozna bylo kupic choragiewke odstajaca na bok, w kierunku srodka jezdni na okolo 40cm. Na jej koncu byl zamontowany odblask. Pozwalalo to nieco "zmylic" kierowcow sugerujac, ze pojazd jest szerszy albo jedzie blizej osi jezdni. Sprawdzalo sie w przypadku kierownikow, ktorzy lubili sie przylepiac do pedalujacego, dawalo margines cennych 40cm.

Czy da sie teraz cos takiego kupic ? A jak nie to zrobic z pewnoscia... Tylko ze nie wiem co na to przepisy... Ile swiatel pozycyjnych moze miec pojazd jednosladowy ?

Reply to
Adam

Dnia Sat, 09 Sep 2006 18:19:28 +0200, Adam tak nawijal:

Chyba bym za..bal, gdyby gliniarz sie o taka choragiewke doczepil.

Reply to
Franciszek Sosnowski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.