Jaki oscyloskop?

Dobry Wieczór

Mam pytanie do bardziej doświadczonych w temacie Kolegów.

Chcę kupić oscyloskop, taki poniżej dwóch tysięcy złotych brutto.

Wymagań chyba nie mam zbyt wielkich:

  1. Myślę że pasmo <100MHz będzie wystarczające.
  2. Minimum 2 kanały
  3. Możliwość wygodnej obserwacji/rejestracji krótkich prostokątnopodobnych impulsów (ich kształtu), np. 20 mikrosekund powtarzanych co 20 milisekund lub rzadziej (nawet do sekundy odstępu między impulsami).
  4. Jakieś cuda w postaci transmisji danych do PC mniej mnie interesują (w zasadzie wcale mnie nie interesują)

Wymaganie dodatkowe (a właściwie główne) to jakość obrazu, ma być wyraźny i kontrastowy. Swego czasu miałem OWONa i jakość obrazu niezadowalała mnie.

jp

Reply to
jacek pozniak
Loading thread data ...

W dniu 2015-07-09 o 19:32, jacek pozniak pisze:

A jaki to był Owon? Do wczoraj użytkowałem Owon SDS7102, który ma

8-calowy ekran 800x600. Chyba nie ma lepszego wyboru w tej cenie jeżeli chodzi o ekran.
Reply to
BK

gdzieś tam (na tej grupie teź) ogłaszałem aby sprzedać tego OWONA bo coś z podświetleniem się stało.

Nie pamiętam, jaki typ, jeśli chodzi o funkcjonalność to był OK, ale jakość obrazu dla mych starczych oczu nie była zbyt comfortable.

Dlatego coś podobnego szukam ale chcę aby obraz był w mirę wyraźny

jp

Reply to
jacek pozniak

Ale Owon, czy nie, pewnie każdy oscyloskop z takim ekranem LCD będzie podobny. Mam tego samego Owona i Rigola DS1054 i imo jakość obrazu jest taka sama.I zresztą nie mogę powiedzieć, żeby to jakiś ostatni badziew był. Do pracy całkiem OK.

No bo co - znajdziesz oscyloskop z jakimś OLED'em ? Wątpię. Cudów nie ma.

Aha - zresztą akurat ten OWON wspomniany ma wyjście VGA, więc sobie możesz podłączyć dowolny monitor - nawet plazmę TV i wtedy będziesz mieć obraz o takiej jakości jak chcesz :)

Reply to
sundayman

Po podłączeniu do komputera możesz sobie powiększyć tak, jak Ci pasuje.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

No niby można (nigdy nie próbowałem) ale niezbyt mi to pasuje bo to kolejny klamot.

jp

Reply to
jacek pozniak

No to może ten Owon jest lepszy. Jak kiedyś porównywałem swój (Owon PDS5022S+) z oscyloskopem kolegi (chyba Rigol), to jego był zdecydowanie lepszy do oglądania.

jp

Reply to
jacek pozniak

No to jak pisałem - kup sobie Owona, i podłącz porządny monitor, np. IPS. Będziesz miał i super kontrast i do tego rozmiar wielgaśny, jaki chcesz :)

Zresztą, jak kupowałem tego Owona to m.in. z powodu tego wyjścia VGA właśnie. W praktyce się okazało, że nie korzystam, no ale kiedyś podłączyłem z ciekawości monitor LCD i działa fajnie :)

Reply to
sundayman

W dniu 2015-07-10 o 15:31, sundayman pisze:

Ale rozdzielczości SVGA nie przeskoczysz.

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz

Nie wiem, jak nowsze Owony ale starszy Owon PDS5022S może pracować w dwóch trybach przez USB - w trybie obrazków, gdzie dostawało się serię zrzutów ekranu lub w trybie transmisji danych, gdzie były one obrabiane przez program pracujący w rozdzielczości ekranu komputera.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

I to jest chyba dobre rozwiązanie; wyjście VGA. W sumie to nawet nie wiedziałem, że oscyloskopy mogą mieć wyjście bezpośrednio na monitor.

Dzięki

jp

Reply to
jacek pozniak

No i co z tego ? To oscyloskop, a nie kino.

Reply to
sundayman

formatting link
tak se przypomniałem, kiedyś było łatwiej, zostałbyś odesłany do archiwum i tyle ;-)

przynajmniej pamietałem o co wtedy pytałem

Włodek

Reply to
invalid unparseable

W dniu 2015-07-10 o 22:48, sundayman pisze:

A to z tego, że nie będzie, jak napisałeś: "rozmiar wielgaśny, jaki chcesz". Mam dziadowski (dlatego zainteresowałem się tematem) oscyloskop, który wypuszcza obrazek 800x600. Mój monitor ma 1600x1200, a więc obraz na ćwiartkę ekranu. Można go powiększyć, ale wtedy robią się schodki i prostokąciki. Jakby monitor postawić na końcu pokoju, to pewnie nie byłoby widać tych schodków. I właśnie byłoby kino ;-)

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz

No i ? Coś to zmienia w danych pokazywanych przez oscyloskop ? To chyba oczywiste, że na zewnętrznym monitorze jest kopia LCD, a nie obraz w HD i 3D.

Normalnie korzysta się z wyświetlacza oscyloskopu. Po jaką cholerę stawiać sobie przed nosem 24 calowy wyświetlacz ? Jeżeli się z tego korzysta, to albo właśnie do oglądania z 5 metrów, albo ktoś ma minus -10 dioptrii, itp.

Reply to
sundayman

Powitanko,

To wcale nie jest oczywiste. Np. pierwszy lepszy laptop potrafi na zewnatrz wypluwac obraz w zupelnie innej rozdzialce niz na swoj wlasny LCD. Jaki to ma sens w przypadku oscyloskopow? Ano wystarczy miec menu bardziej czytelne i nastawy podane na tacy, mozna by pokazac bufor w jakims sensownym rozmiarze, czy 4 przebiegi o duzej amplitudzie. Pchanie tego wszystkiego na ekranik wielkosci komorki i o mniejszej od niej rozdzielczosci - to dopiero jest bez sensu. Do niektorych prac na kompie bardzo wygodnie jest miec 2 monitory. Pewnie, ze mozna wszystko na 1 upchnac, tylko czy zycie jest az tak latwe, ze musimy je sobie utrudniac?.

Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel O'Pajak

weź to napisz chińczykom produkującym owona... :) Ja tam kupując ten sprzęt i wiedząc o złączu VGA jakoś od początku nie miałem złudzeń, że to będzie jakaś "lepsza" wersja tego co jest na ekraniku 7".

No i faktycznie - nie jest.

Reply to
sundayman

W dniu wtorek, 14 lipca 2015 02:10:51 UTC+2 użytkownik Pawel O'Pajak napisał:

To jest niestety opcja premium, występuje w jakichś Tektronixach czy innych Agilentach za miliony monet, tych, które pracują na Windows Embedded:) Podobnie jak obsługa pendrive'ów sformatowanych w NTFS to jest jakiś rocket science dla producentów sprzętu pomiarowego.

Reply to
kropelka

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.