Jaka dioda i tranzystor do sterowania cewki silnika krokowego

A co masz na myśli? Wydawalo mi się że gdyby nastepowała jakaś translacja impedancji ze strony sterowanej na sterującą powinienem widzieć krzywe zbocza. A u mnie sterowanie tranzystorem odbywa się wprost z wyjścia logicznego (silne H i L) i jest idealnym prostokątem w granicy rozsadku. Nie bardzo rozumiem jak efekt Millera miałby wpływać na tak fatalne i przypadkowe wystrzały. Możesz napisac coś więcej?

Reply to
Sebastian Biały
Loading thread data ...

A może to zły pomysł. Czy ktoś mógłby mi pokazać *poprawnie* wykonany stopień końcowy sterownika pojedynczej cewki? Sterowanie logiką 0-5V, na wyjściu cewka o nieznanej impedancji, do 4A. Mam za małe doświadczenie żeby to zrobić dobrze, może warto wziąść gotowca.

Reply to
Sebastian Biały

To sie jakos naraz dzieje, czy nie wiesz - zastajesz taki stan ?

Ale to software, jak sie pomylka w programie zdarzy, to moze i pare MHz jest do osiagniecia.

Zawsze przestrzegalem przed zrzucaniem winy na elementy ... ale moze te diody jakies felerne sa i wybuchaja ? Dioda ma tam przeciez przyzwoita prace, a 40 C to nie jest niebezpieczne.

J.

Reply to
J.F.

Widać dym. Kilka sekund później sa widczne uszkodzenia obu elementów. Co się dokładnie dzieje - nie trafiam.

Nie ma pomyłki. Wyeliminowałem to pisząc kod od nowa, inaczej.

Wziąłem po prostu tanie diody smd o sensownych parametrach. Nie wiem czy można im ufać. Mozliwe że tranzystory też są nie bardzo. Dlatego pierwsze pytanie to o konkretne typy elementów które się sprawdzą.

Dodam jeszcze diody dublujace pasozyty, dorzuce jakiś tłumik RC w ciemno.

Reply to
Sebastian Biały

Dnia 02-06-2012 o 16:35:12 Sebastian Biały snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał(a):

Pytanie na ile 'silne', ja steruję mosy parą komplemetarną która daje 1A np BCP54, BCP51.

Każdy tranzystor posiada wew pojemności, MOS-y mają je szczególnie duże, np taki BUZ12 ma poj wej 1700pF a reverse prawie 300pf. I teraz jak wyłaczasz tranzystor to na drenie napięcie gwałtownie narasta do zasilanie+samoindukcja, napięcie to odkłada się na tych dwóch poj połączonych szeregowo, tworzy się dzielnik nap który steruje bramkę. Dla 1700/300 pF i nap 40V na bramce pojawia się 6V. Normalny mos to prawie przeżyje bo nap otwarcia to typowo 4-8V, ale dla tranzystorów low level to już za dużo i on się otworzy jak ma 'słabe' sterowanie, dlatego tak ważne jest odpowiednie sterowanie mos-a, po 1 aby szybko się właczał/wyłączał,

2 aby jak jest wyłączony, sam sie nie włączył.
Reply to
janusz_kk1

To byla moja pierwsza reakcja, ale podobno diody sa cieple.

Reply to
Jerry1111

Czy jestes pewny ze najpierw pada dioda? Bo jesli najpierw pada tranzystor (na zwarcie), to spowoduje to odpalenie (na zwarcie) diody i odpalenie (juz na rozwarcie) tranzystora. Dasz rade to zobaczyc, czy dym za szybko idzie?

[OT] Wytne, przetlumacze i na scianie se powiesze, bo nam blad w sofcie ostatnio zagotowal kilka kg baterii LiPo - "smierdzaca" sprawa. Moge?

;-)

Reply to
Jerry1111

Dobra praktyka. Ja chyba nigdy nie zrobilem plytki gdzie nie byloby chociaz kilku elementow 'na wszelki'.

Taaa... automagicznie nasycenie wykryje?

OK ;-)

No tak, ale oczywiscie napisales w pierwszym poscie ze tranzystor sterowany z procka? I ze w momencie gdy to wszystko szlag trafia to oscylem sprawdziles na bramce ksztalt _ostatniego_ impulsu otwierajacego tranzystor?

Dlatego schemat sie przydaje.

Reply to
Jerry1111

? Przeciez jak tranzystor jest zwarty to dioda pracuje na zaporowo. Dioda jest podpięta równolegle do cewki.

Dym idzie za szybko.

Wieszaj. A serio - pomyłka w sterowaniu była pierwszą rzeczą do eliminacji. Napisałem więc soft *bez* błedów ktory generuje tylko 50% pwm i tez pali. Ba, nawet PWM wyeliminowałem i kręciłem na żywca na pełnej mocy. Też pali.

Reply to
Sebastian Biały

Inaczej - nie dopuszcza do nasycenia. Silnik "nagle" nie zmienia indukcyjności, matriału rdzenia itp więc raz ustwiony czas ladowania prądem nie zwiększa/zmniejsza się.

To awykonalne, układ pracuje poprawnie przez pierdyliard cykli. I pada z nienacka. Oscyloskop musiałbym mieć jakiś z wypasem (albo czujnikiem dymu ;)

Reply to
Sebastian Biały

Czyli co, jak jedną stronę uzwojenia zwierasz tranzystorem do masy, to druga - luzowana, walczy z diodą?

Tak masz?

GND-MOS1----CEWKA-VCC-CEWKA----MOS2-GND

i równolegle z cewkami masz diody? Katodami do VCC?

Jeśli tak masz, to przeczytaj jeszcze raz co pisałem o sprzężeniu cewek w silniku. Musisz pozwolić na przepięcie po stronie otwartego klucza przynajmniej w zakresie VCC x 2, inaczej pompujesz tranzystorem energię w diodę po przez uzwojenia silnika.

W silniku unipolarnym nie można traktować uzwojeń jako osobne części nie sprzężone ze sobą. Pomyśl o tym jak o jednej cewce na żelaznym rdzeniu z odczepem w środku. Oczywiście masz dwie takie cewki z odczepem (silnik 2 fazowy) - pomiędzy nimi już takiego sprzężenia nie ma.

Miłego. Irek.N.

Reply to
Irek N.

Ja kiedyś robiłem, ale w ostatecznym rozrachunku wyszło, że lepiej użyć A4988 i sterowanie bipolarne z 1/16 kroków - znacznie równiej idzie przy niskich obrotach niż byłem w stanie samemu wyrzeźbić.

Z opis wynika, że sterujesz po stronie masy - jeżeli dobrze widzę to w takiej sytuacji zamiast konwertera "buck" (czyli typowego sterowania silników krokowych) możesz łatwo zrobić "boost". Ja bym zamienił NMOS na PMOS+(NPN/NMOS)+rezystor podciągający i zobaczył czy nie wyeliminuje problemu.

Reply to
Michoo

Dnia 02-06-2012 o 21:38:18 Jerry1111 <jerry1111_usun snipped-for-privacy@wp.pl.pl.wp> napisał(a):

No ale to potwierdza moje przypuszczenia, jak mos się wyłączy na nim robi się szpila do + ale na drugim uzwojeniu robi się - i dioda przewodzi, teraz mos pod wpływem Millera włącza się i to powoduje podtrzymanie prądu diody w drugim uzwojeniu, dioda dostaje podwójnie po d..ie :) dlatego się grzeje, mos pewnie też ale jest większa struktura to dłużej to trwa poza tym krócej przewodzi, chyba że idzie zbyt duża energia z uzwojenia to pada.

Reply to
janusz_kk1

Tylko kreci sie w nim rdzen z magnesem. Ciekaw jestem czy tu w ogole mozna mowic o "indukcyjnosci".

J.

Reply to
J.F.

Dnia Sat, 02 Jun 2012 23:22:10 +0200, Irek N. napisał(a):

No i wyglada na to ze tak robi, skoro diody sie grzeja ... Ale to nie tlumaczy czemu to dziala, dziala, i nagle dymi.

J.

Reply to
J.F.

Ależ tłumaczy. Układ działa praktycznie na zwarciu i w związku z tym ma ograniczoną wytrzymałość. Im słabszy silnik, tym mniejsze zwarcie ;)

Miłego. Irek.N.

Reply to
Irek N.

W dniu 2012-06-03 16:46, J.F. pisze:

Bo zakładasz, że sterowanie jest ok. Nie wiadomo, czy uC co jakiś czas się nie wykrzacza pod wpływem zakłóceń.

Reply to
Zbych

Wez normalny tranzystor z rezystancja <100mR a nie dziubiesz jakiegos sota23 z R 0,5R, kurcze moj silnik ma cewke R0,33R. W bipolarnych grzanie zalatwia sie tak:

formatting link
Przy kombinowanym kluczowaniu sot8 i pradzie 4A jest ledwo cieply, przy zwyklym kluczowaniu tj. kiedy cewka nie jest zwierana przez mosfety prad idzie normalnie przez diody do zasilania, wtedy so8 sa gorace i za cholere nie pociagna 4A. Fakt ze to 20kHz i 30V a nie 1kHz i 12V.

4A i unipolarny to ja bym dal schottky w szereg z cewka i transila na 15V w szereg z transilem w n-mosie. Przy sterowaniu bipolarnym moglbys dac mniejszy silnik i zachowac obecny moment. Sterowanie unipolarne jest ok. na etapie zabawy kreceniem krokowcem. Kiedys byc moze nie bylo innych nie wiem. Ale dzis? Po co dawac 2 razy wiekszy silnik i sterowac go unipolarnie jesli to samo zalatwia 2x mniejszy silnik sterowany bipolarnie. Silnik kosztuje. Moment trzymania zachowasz, wykorzystasz 2x wiecej drutu:) z silnika. Za roznice w cenie mniejszego silnika kupisz driver bipolarnego, podasz 5V na wejscie i zapomnisz o problemie. Chcesz koniesznie sterowac go unipolarnie, ok pozbadz sie przepiec.
Reply to
nenik

Hmmm jaki sugerujesz ?

Czekaj, sugerujesz żeby przepięcia odcinać od tranzystora diodą i pozwalać im latać swobodnie?

Bo jest. To jedyny powód.

Reply to
Sebastian Biały

Tak z grubsza w tme jest ich 1700, w cenie <2zl w R<100mR i V 30 lub wiecej bedzie tego 10-20 typow, wybierz cos z mala pojemnoscia bramki

Po mojemu to ono lata teraz bez 2 diod a ubija ci diode lub zlacze w mosfecie i nic w tym dziwnego. Zdziwil bym sie jak by bylo inaczej.

formatting link
sie dzieje jesli wywalimy wszystkie diody i jakie napiecie w impulsie panuje na zlaczu kolektor emiter?

Jakie bedzie napiecie na CE jesli w szereg z CE damy transil 15V? Jakie napiecie jest obecnie u ciebie i czy nie przekracza granicznego DS? Podlacz neonowke w szereg z cewka silnika.

Reply to
nenik

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.