jak sie dowiedziec co siedzi w srodku

Mam pytanie troszke ogolne. Jak dowiedziec sie co siedzi w srodku np.

formatting link
czy jest szansa by zmienic oprogramowanie? jest jakas srona nazwa zdjecia czy jakis sposob by sie tego dowiedziec?

Reply to
Bronek (bryx) Tatukl
Loading thread data ...

Otworzyć, zobaczyć jaki scalak tam siedzi (najczęściej jest jeden ASIC który realizuje prawie wszystko), wpisać w Google.

Wpisać model urządzenia w Google.

Reply to
Adam Wysocki

Widze, ze koniecznie chcesz wykorzystac gotowe urzadzenie z lcd do czegos innego. Wez smartfon np. na Windows Mobile, Symbian, Android i napisz program na a dostaniesz co chcesz i telefon.

PC

Reply to
PC

Cena nowego urzadzenia na poziomie 20-50zł Cos co jest produkowane, cos co ma wyswietlacz min. 3 przyciski i uda sie napisac na tym AES lub BF , mozesz cos zaproponowac?

Reply to
Bronek (bryx) Tatukl

Takie rzeczy sie oplacaja powyzej pewnej ilosci, gdy stac cie na zamowienie indywidualnych masek. Podejrzewam ze jakies 100 tys.

W przeciwnym wypadku stawiasz kilka stanowisk do programowania i sie czasem nie przejmujesz.

A procesorek AX203 - pamiec programu OTP. Znaczy sie do programowania. Ale tylko raz.

J.

Reply to
J.F.

Juz podawalem przyklad ramek, ktore maja wymienny firmware. Gdyby nie to, ze sa dostene w Amazonie i eBay to bym dalej nie szukał. pytam tych, ktorzy cos wiedzą i chca pomoc. Zwykłej polskiej nimozności mam pod dostatkiem dookoła siebie. Ale przyjmuję to jako sugestie, że nie będzie łatwo.

Reply to
Bronek (bryx) Tatukl

;(

Co znaczy dokladnie OTP? Dla mnie to Hasło jednorazowe One Time Password.

Szkoda, ze nie ma jakiejs jednej metody na dowiedzenie sie. Inaczej bede bladzil we mgle i liczył na dobre serce kogoś kto hakuje jakieś mp5 playery czy jakies drobiazgi. Jesli uda Wam sie cos takiego znaleźć proszę dajcie znac na grupę.

Reply to
Bronek (bryx) Tatukl

Pan Bronek (bryx) Tatukl napisał:

Tu akurat "Programming", nie "Password". Poza tym wszystko się zgadza.

Kiedyś robiono procesory w "technologii OTP" -- tańsze, w plastiku, do wykorzystania w seryjnej produkcji. A równolegle takie same układy w "technologii EPROM" -- w obudowie ceramicznej z kwarcowym okienkiem do kasowania ultrafioletem, przeznaczone do prac projektowych, dużo droższe. Później jak technologia staniała, to bywało, że ten sam chip EPROM zamykany był w plastik. Programowało się to jak EPROM, ale skasować się już nie dało. Teoretycnie się nie dało, bo sprytni i oszczędni deweloperzy kasowali to rentgenem w zaprzyjaźnionej przychodni.

Tak było kiedyś, jak jest dzisiaj, tego nie wiem (trzeba by spytać najwybitniejszego technologa elektronowego, który wszystko tymi rencamy). Ale nadzieja jakaś jest.

Reply to
Jarosław Sokołowski

A co tu jest napisane? Nie widze tego OTP. Moze jednak jest nadzieja, ze da sie zmienic firmware na swoj?

Reply to
Bronek (bryx) Tatukl

Sto tysięcy to bardzo duża ilość - jeśli potrzebujesz to już jutro zaczynam dziaania w celu skonstruowania stosownego scalaka. Wiem gdzie uderzać o technologie, wiem gdzie dodatkowych speców znaleźć - dwa dolary od sztuki na opracowanie scalaka, dwa na resztę opracowania, dolar na produkcję i sprzedajesz za piętnaście. I jesteś bogatym człowiekiem (produkcję zrobią małe żółte rączki za miskę ryżu).

Reply to
invalid unparseable

Były tanie chińskie mp3 playerki (s1mp3) które miały Z80 na pokładzie i możliwość aktualizacji firmware (jest jakiś alternatywny soft do nich), pogooglaj w tym temacie. Miałem taki jakieś 5 lat temu ale badziewie padło po miesiącu.

Reply to
Adam Wysocki

Użytkownik Jarosław Sokołowski napisał:

Teraz wali się pamięci reprogramowalne elektronicznie jakie by one nie były (czy to flash czy prostsze - do celów konfiguracyjnych to jest nawet rozwiązanie komórki pamięci (co prawda dużej, sporo miejsca zajmuje) realizowalnej w klasycznej technologii CMOS bez dodatkowych warstw między kanałem a bramka polikrzemową. Widziałem już układ wzmacniaczy i przetworników do trójosiowego grawimetru (sam grawimetr siedział na drugim chipie w tej samej kostce plastiku) gdzie pół chipu to była pompa ładunkowa do zasilenia schowanej gdzieś w narożniku kilkusetbitowej pamięci reprogramowalnej. Strzeżcie się - jak wam komórka upadnie na glebę to serwis będzie o tym wiedział (bo takie przeznaczenie ten grawimetr miał)!

Okienka są niepotrzebne - tyle że do powtórnego zapisu potrzebne jest dodatkowe napięcie. Jedne układy mają wasne pompy ładunkowe, innym trzeba dodatkowe napięcia podac z zewnątrz a jeszcze inne maja je poprzez fusa wprowadzone i po zaprogramowaniu fusa się upala na chama - bez rozdłubania obudowy i połozenia mostków na chipie nie da się ponownie zaprogramować, koszty idą w ciężkie tysiące (o dziesiątki tysięcy się ocierają a jeśli struktury układu nie znamy to od ciężkich dziesiątek tysięcy się zaczynają) dolarów.

Reply to
invalid unparseable

Że OTP to One Time Programming - jednorazowo programowane. Raz zaprogramujesz i już nie skasujesz.

Zawsze można podmienić układ na kasowalny odpowiednik...

Reply to
Adam Wysocki

P.S. Są układy którym trzeba tylko jedną maskę pod potrzeby klienta zmienić - a w epoce masek poniekąd programowych (emulsja utwardzana elektrycznie sterowana wiązką elektronów wprost na krzemie) sprowadza się to do wprowadzenia pliku do komputera - reszta oprogramowania i sprzętu już czeka.

Reply to
invalid unparseable

Ze strony

formatting link
żeli posiadasz uszkodzone / niedziałąjące urządzenie, zajrzyj tu Ożywienie odtwarzacza lub tu FAQ w dziale dokumentacja.

Niestety nie znam sklepu gdzie by to mozna nabyc, allegro tez cicho

Reply to
Bronek (bryx) Tatukl

To bylo chyba i dawniej - nie bylo jakis Gate/transistor array, gdzie klient zamawial tylko sciezki polaczeniowe ?

Ale to chyba kosztowne jest - w sensie - drogie urzadzenie na dluzszy czas zajete przy kazdej sztuce ?

J.

Reply to
J.F.

O ile jest produkowany. I o ile nie kosztuje dwa razy wiecej niz ten caly breloczek :-)

J.

Reply to
J.F.

No tak, tylko ze chcesz 5$ za samego scalaka, a tu caly breloczek w detalu za 13 sprzedawany. Za drogi jestes, albo nie doceniam tych malych zoltych raczek - moze sie wyrobia z caloscia za dolara i bedzie 7$ zsyku do podzialu miedzy mnie, posrednikow i urzad skarbowy :-)

J.

Reply to
J.F.

Dnia Thu, 19 Aug 2010 21:56:37 +0000 (UTC), Adam Wysocki napisał(a):

Są jeszcze plajerki Sandisk Sansa - do kupienia za ~70-80zł. Na pewno istnieje do nich alternatywny soft (

formatting link
) - skoro da się go podmienić na Rockboxa, to pewnie da się też podmienić na co innego...

Reply to
Yakhub

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.