wyjściem sinus

Czy mógłby mnie ktoś oświecić, jak są zbudowane te falowniki, które chwalą się wyjściem sinusoidalnym?

Typowy falownik, zwłaszcza taki do silnika, wytwarza serię impulsów szpilkowych, których czas względny załączenia jest proporcjonalny do "aproksymowanej" sinusoidy. Ale są też takie, które mają na wyjściu prawdziwą sinusoidę. Jak to jest zrobione?

Reply to
Tomasz Wójtowicz
Loading thread data ...

Czyli zwykły PWM

Tak samo, tylko jest filtr na wyjściu.

Jack

Reply to
Jack

Użytkownik "Jack" napisał w wiadomości

Nie wiem jak w falownikach do silnikow, ale w UPS takie napisy oznaczaja:

0, +320V, 0, - 320V, 0, itd

Czasy tak dobrane, aby czestotliwosc wyszla 50Hz, a napiecie skuteczne

230V. PWM bym tego nie nazwal, a "aproksymacja" sinusoidy jak widac.

W silnikowych dochodzi dodatkowy problem - jak w jakiejs fazie wlaczamy napiecie, to w conajmniej jednej innej fazie nalezy wlaczyc napiecie, aby prad mial ktoredy przeplynac. Wiec nie tak prosto z tym PWM. Cewki silnika i diody co prawda powinny sobie poradzic, ale wolalbym dolozyc filtr.

J.

Reply to
J.F

Nowoczesne drivery silników krokowych (constant current) działają jak zwykłe step-down używające uzwojenia silnika jako dławika.

To czemu falownik do silnika nie ma robić tego samego? - dla trzyfazowca trzy mostki H - jeden zamknięty, jeden do - jeden do PWM.

Reply to
Michoo

Falowniki produkują takie coś (dolny przebieg):

formatting link
z częstotliwością prostokąta zwykle od 3kHz do 20kHz (często można ją zmienić w menu co praktycznie nie wpływa na pracę napędu). Zwykłe UPSy są dużo prostsze - mają na wyjściu prostokąt 50Hz, więc tutaj żadne pwm nie występuje. Więc podsumowując - zwykły UPS od falownika ZNACZNIE się różni. Jack

Reply to
Jack

Trzy mostki H? Po co? Wystarczą trzy gałęzie z dwoma tranzystorami i diodami zwrotnymi (IGBT mają je z reguły zabudowane). Górny tranzystor zwiera fazę silnika z "+" a dolny z "-". Modulacja jest dość prosta. Największy sens w obecnych czasach ma modulacja wektorowa (nie mylić ze sterowaniem wektorowym - FOC, DTC), którą prosto implementuje się w mikrokontrolerach.

Reply to
Krzysztof Kajstura

W dniu 2013-07-04 11:10, Jack pisze:

Chodzi mi właśnie o te, które nie mają prostokąta tylko sinus. Czy ten sinus powstaje z wygładzenia prostokąta czy wygładzenia PWM-u? I jakim filtrem?

Reply to
Tomasz Wójtowicz

Z wygładzenia PWMu oczywiście ze względu na wysoką f kluczowania. Można dać kluczowanie np 40kHz i zastosować filtr LC. I tak to się robi, chociaż w falownikach taki filtr zwykle nie jest potrzebny, bo prąd jest ładnie wygładzony przez indukcyjność uzwojeń silnika. Daje się go czasem ze względu na zakłócenia promieniowane przez kabel lub dla ochrony izolacji silnika przed szpilkami napięcia. Jack

Reply to
Jack

Użytkownik "J.F" <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:51d52b22$0$1267$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Oglądałem kiedyś UPS true one-line firmy BPS. Na podłączonym oscyloskopie dawał ładną sinusoidę.

Reply to
yabba

W krokowcu latwiej - fazy rozdzielone.

Nie bardzo rozumiem. Trzy, ale nie mostki H, tylko polmostki. Kazdy na osobna faze. Kazdy przelacza w swoim rytmie. Silnik w trojkat. Albo w gwiazde z wolnym zerem.

No w sumie ... faktycznie, cewce tam prawie zadna roznica ze na jednym koncu sobie polmostek cos przelacza, i na drugim cos przelacza w sposob frywolny. Wezmie roznice, scalkuje, usredni, i poplynie co trzeba.

Ale czy straty na przelaczaniu nie beda zbyc duze ?

J.

Reply to
J.F

Użytkownik "yabba" napisał w wiadomości grup Użytkownik "J.F" <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości

Moze jest nie pisza na nim "aproximated sinusoid", a moze nie powinni pisac true on-line :-)

J.

Reply to
J.F

Ale był w tym czasie włączony do sieci? :))

Reply to
Jack

Użytkownik "Jack" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:51d573c9$0$1264$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Nie, działał z akumulatorów. Robiliśmy próby z urządzeniami bardzo wrażliwymi na kształt napięcia zasilania i specjalnie szukaliśmy UPS-a z prawdziwą sinusoidą.

Reply to
yabba

Użytkownik "J.F" <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:51d56631$0$1449$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Sinusoida na wyjściu była przy pracy z akumulatorów.

Reply to
yabba

Czyli pół mostka.

Jak teraz sobie wyobrazisz zaciski ABC te trzy półmostki tworzą trzy "użyteczne" mostki H:

- AB

- BC

- AC

Natomiast to co napisałem o sterowaniu odnosi się oczywiście do półmostków.

Reply to
Michoo

Trzy półmostki tworzące przez uzwojenie trzy pełne mostki (ale nie niezależne).

Tak działają niektóre modelarskie falowniki aka "regulatory"(a regulatorami to one nie są od czasu przejścia ze szczotek)).

A jaką masz alternatywę? Straty zawsze gdzieś będą.

Przypomniał mi się projekt drivera dla krokowca - autor najpierw zrobił jakiś niezrozumiały rant na sterowniki impulsowe po czym zaprezentował swoje "naprawdę constant-current" - stabilizacja liniowa z napięcia zasilania.

Reply to
Michoo

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.