Drugie podejście do sieci czujników

Panowie,

czy jest tu ktoś, kto zrobił multidrop RS-485 dla conajmniej 100 stacji na jednej skretce ? Jaka była maksymalna przepływność bitowa (wiadomo, że są driver'y i UARTy pracujące na 10mbps) ? Załóżmy najprostszy protokół: jeden master i reszta slave. Jak mechanicznie rozwiązać podłaczanie stacji do skrętki, tak aby nie popsuć własności falowych ?

Ukłony

Roman Rumian

Reply to
Roman Rumian
Loading thread data ...

Użytkownik "Roman Rumian" snipped-for-privacy@cyf-kr.edu.pl> napisał w wiadomości news:gu167k$7dq$ snipped-for-privacy@srv.cyf-kr.edu.pl...

Są i do 40mbps, ale magistrali się na tym raczej nie zrobi - połączenie punkt-punkt owszem. Po drugie, mało który MCU posiada tak szybkie UARTy, no chyba że wsadzi się FPGA - albo wykorzysta się USART i pośle się z danymi zegar.

teoretycznie na RS485 można doczepić 32 węzły. W praktyce - da się więcej - TI robi ulepszone transceivery (do 256 node). Nie przypominam sobie by ktoś robił większą sieć (>32) na RS485.

W jednym z projektów korzystam z CAN. W sieci może pracować do 100 jednostek (99 slave + 1 master). Długość sieci < 250m. Transmisja 250kbit. Połączenia skrętką ekranowaną LIYCY, albo STP cat 5. W praktyce urządzenie działa na obiektach.

tym bym się zbytnio nie przejmował. Dobrze terminowana magistrala, zachowanie prawidłowej topologii sieci, krótkie odgałęzienia od szyny (<0.5m). Kontrola ESD, filtry EMI, dobry trasceiver. Użycie niezawodnego standardu (warstwa elektryczna + protokół) - np. CAN Bus, ewentualnie RS485 + jakis Modbusopodobny protokół.

Reply to
adsp

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.