Diody do latarek

Loading thread data ...

Dioda 3W (w rzeczywistości 2.4W) z przetwornicą na LM2675 na 4 akumulatorkach NiMH 2.4Ah świeci z pełną mocą ponad 3 godziny.

Ciężko porównywać. Ale raczej dobra dioda większej mocy będzie lepsza.

Znikome. Zaskakująco znikome.

Używa się oryginalnych kolimatorów a nie jakiś przypadkowych odbłyśników. Kolimatory korzystają ze zjawiska całkowitego wewnętrznego odbicia.

Reply to
RoMan Mandziejewicz
Reply to
invalid unparseable
Reply to
invalid unparseable

Cree jest chyba ciagle najlepsze. Ale trzeba co kwartal sprawdzac lub lepiej chodzic z miernikiem - bo co wsadzili do latarki to nie wiesz :-) A ma byc XR-E 7090 - choc to sprzed roku.

Jeden paluszek R6/AA dostarcza 1W przez ponad 2h. Nie wiem do czego potrzebujesz .. grotolaz, calonocne chodzenie po lesie, ale co za problem miec w kieszeni odpowiedni zapas ?

Najlepiej z druga zapasowa latarka :-)

A popatrz w charakterystyki - czesto jest tak ze im wieksza moc tym mniejsza wydajnosc. I t 1/5W bedzie swiecila lepiej niz 1/1W . Z tym ze to szalezy chyba od temperatury, wiec trzeba by porownac chlodzenie obu diod jeszcze.

A zalezy ci na dobrym skupieniu, czy wcale nie ?

Tak koniec koncow to skupienie zalezy od stosunku wielkosci LED do ogniskowej zwierciadla, a to o duzej ogniskowej powinno byc duze.

Bardzo ladne skupienie miala latarka podobna do tej

formatting link
diodek luxeon-podobnych, kazda w stosunkowo niewielkim parabolicznym zwierciadle, a wyszedl niezly szperacz.

Tu sobie poczytaj - ale silnie techniczne.

formatting link
J.

Reply to
J.F.

Witam Ogólnie mogę polecić fora:

formatting link
Jako diody polecam CREE XR-E (1000mA). Nieco słabsze i nieco tańsze to P4 Seoul Semiconductor. Niestety latarki czy podzespoły do nich nie są tanie.

Ciekawe porównania latarek rowerowych oryginalnych i nie tylko:

formatting link

Reply to
EM

A obejrzales ty kiedys widma LED ? To obejrzyj.

tak w ogole czy w lesie ?

Zawartosc zielonego warto by sprawdzic. No i nie oceniac latarki po tym jak 'daje po oczach'

J.

Reply to
J.F.
Reply to
invalid unparseable

To zależy od natężenia światła odbitego od oświetlanej powierzchni.

A to nie ma zupełnie ŻADNEGO znaczenia w tym przypadku. Nieciągłość widma bardzo szkodzi, o ile świecisz na coś innego niż biały lub szary obiekt.

Światło nie daje kontrastu. Światło może być po prostu ostre, przez co tworzy ostre cienie, a przez to kontrast jest duży. Ale tutaj to już się czepiam.

Reply to
Arczi

gargamel pisze:

Tak. Mam na ten temat zupełnie inne zdanie. Podaj źródło informacji o tych odpadach diod laserowych.

W prawie każdym datasheecie jest więc sobie zajrzyj. Niektóre dobre białe diody LED, optymalizowane pod kątem dobrego odtwarzania barw mają CRI (Color Rendering Index) ponad 90, czyli powoli zaczynają wchodzić w obszar gdzie są stawiane najwyższe wymagania jeśli chodzi o odwzorowanie barw (pracownie grafiki itp.)

Przyczyn może być kilka: złe rozprowadzenie strumienia światła po oświetlanym terenie - występuje zbyt duży kontrast między centrum planu a bokami. Druga sprawa to bardzo wysoka temperatura barwowa większości LEDów, co utrudnia pracę oka w trybie mezopowym i praktycznie oko przechodzi do trybu fotopowego (pełne widzenie barwne, ale mniejsza czułość). Jednocześnie przejście do trybu mozopowego, czy skotopowego znacznie wydłuża się. Z tego powodu jakiś czas temu lansowane były w samochodach żarówki z żółtym filtrem. Mijanie takiego samochodu nie drażniło tak wzroku, a po minięciu oczy znacznie szybciej powracały do trybu pracy ze słabym oświetleniem. I z tego powodu krytykowane są współczesne lampy ksenonowe (bardzo wysoka temperatura barwowa), które działają zupełnie odwrotne. Cóż: egoizm wygrał.

Użyj diod o niższej temperaturze barwowej.

pzdr mk

Reply to
mk

O, zdecydowanie inne.

Odpady w bialych laserach to pewnie 100% ?

formatting link
tania chinska latatka no-name.

A twoja latarka diodowa jaka ma moc ? 0.05 W ?

Widac ma niezly reflektor. Te popularne na zwyklych LED skupienie maja slabe - swieca na boki, przez co jasnosc maja kiepska, ale jaskrawosc robi swoje i "daja po oczach".

J.

Reply to
J.F.

gargamel pisze:

Ale co ty ściemniasz? :-o Białe diody obecnie to tak naprawdę struktura świecąca w UV oraz luminofor. No i jaki luminofor, taka barwa - od bardzo zimnej, prawie niebieskiej, po ciepłą prawie żółtą.

Obejrzyj sobie wykres widma pierwszej z brzegu diody Cree:

formatting link
Na górze strony 5 masz widmo diody białej (3 wersje: zimna, średnia, ciepła). Nie widzę tu żadnych szpilek ani dziur - mimo że rzeczywiście niektóre częstotliwości przeważają.

Reply to
Adam Dybkowski

Ale teoretyzujesz...

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Zmień grupę na pl.soc.seks - strasznie pieprzysz.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

gargamel pisze:

Z zasady działania świetlówki wynika,że świeci ona wąskim prążkiem w zakresie UVC. Czyli świetlówka jest praktycznie nieprzydatna do celów oświetleniowych?

Reply to
Mario

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.