Czy można określić pojemność kondensatora w Ah?

Witam,

Ostatnio coraz popularniejsze są kondensatory 1 F i więcej stosowane do podbicia basu we wzmacniaczach car audio. Czy taki kondensator możemy przyrównać do baterii i wykorzystać go tak jak baterię (akumulator)? Czy można przeliczyć 1 Farad na amperogodzinę (Ah)? Lub w drugą stronę - czy da się określić dla baterii np. R6: 2000mAh liczbę Faradów?

Reply to
Marek MAX Marecki
Loading thread data ...

Nie można! To jest zabronione. Tylko dwanaście ludzi na świecie, desygnowanych przez Radę Tajemnicy ONZ zna tajny sposób na przeliczenie Ah na F. Ci ludzie, w razie złapania ich przez terrorystów i próbie wydobycia od nich tych informacji mają obowiązek połknąć kaspułkę z cyjankiem.

Sposób na przeliczenie Ah na F odkrył Einstein w czasie prac nad Zunifikowaną Teorią Pola. Przestraszył się tego, więc zniszczył całą teorię.

Reply to
Tomasz Wójtowicz

Marek MAX Marecki napisał(a):

Pojemność to iloraz ładunku i napięcia na kondensatorze. Natomiast pojemność akumulatorów odpowiada ładunkowi w nich zgormadzonemu(ładunek=prąd*czas). Tak więc znając napięcie nominalne akumulatora możesz teoretycznie obliczyć jego pojemność wyrażoną w faradach a dla kondensatorów znając ich nominalne napięcie obliczyć zgromadzony ładunek.

Reply to
badworm

jako rezerwa energii

1C (kulomb) = 1F (farad) * 1V (wolt)

mylisz pojęcia Ah to jednostka ładunku (3600 kulombów), a farad to jednostka pojemności

zyga

Reply to
Zygmunt M. Zarzecki

Nie tyle do podbicia basu, co skompensowania wad zasilania nikim napięciem. Ale to i tak przerost formy nad treścią.

Nie.

1 F = 1A * 1s / 1V - przy 12V masz 12 kulombów (As) ładunku w kondensatorze.
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Użytkownik "Zygmunt M. Zarzecki" snipped-for-privacy@malpa.zarzecki.kom.wytnij.malpe.zmien.kom.na.com> napisał w wiadomości news:d4ucaj$ctp$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

Czyli dla 1 Ah: Q=1A*3600s=3600C Dla 2000mAh : Q=2*3600=7200C

1F=1C/1V

xF=7200C/1.5V=4800F ???

Dobrze to policzyłem czy niebardzo?

Zwyczajowo mówi się np "mam akumulator o pojemności 48 Ah i muszę kupić większy 72 Ah bo jest za słaby do diesla" stąd może moja pomyłka (zresztą nie tylko moja).

Reply to
Marek MAX Marecki

Użytkownik "Tomasz Wójtowicz" snipped-for-privacy@no.addr.com> napisał w wiadomości news:d4uc7l$gul$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

Miałem jednego takiego czuba wykładowcę co się zawsze pytał jak przeliczyć ampery na wolty, albo ile amper masz w gniazdku. Robił to tylko po to aby udowodnić swoją błyskotliwość i ewentualną niewiedzę studentów. Tyle że myślałem że już glebę gryzie a tu niespodzianka... może syn jego... W każdym razie jak szanowny użytkownik forum należy do owej rady to niech połknie jak tak lubi.

Reply to
Marek MAX Marecki

Użytkownik "RoMan Mandziejewicz" snipped-for-privacy@pik-net.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@pik-net.pl...

Aha no i wszystko jasne. Thx

Reply to
Marek MAX Marecki

RoMan Mandziejewicz napisał(a):

Tak się zastanawiam jakie jest praktyczny sens stosowania takich kondensatorów - czy ich rezystancja wewnętrzna jest mniejsza niż (dobrego) akumulatora samochodowego?

Reply to
badworm

Sens jest - jeśli od akumulatora do wzmacniacza/radia masz dość długie i/lub cienkie przewody. Ale nie potrzeba aż takiej pojemności. Kiedyś kupiłem na wyprzedaży kondensatory 22000 uF/16V i jak ktoś się do mnie zgłasza z problemem 'dławienia się' radia w samochodzie, to dostaje taki własnie prezent i zazwyczaj jest bardzo zadowolony.

Do UPSa po podłączeniu zewnętrznego akumulatora (12V 38Ah żelowy) i wywaleniu wewnętrznego wstawiłem 47000 uF/16V i też jest OK.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

From: "badworm" snipped-for-privacy@post.pl

Widziałem takie kondensatory (chociaż to podopada już pod akumulator) pojemość rzedu setek faradów, kondensator równolegle do akumulatora. Zwiększać to miało "wydech" akumulatora, Ale cena zaporowa.

Przy takich pojemnościach (farady) można już mówić o pojemności kondensatora w Ah ze względów praktycznych. Podobnie jak podaje się moc kondensatorów w kilowarach.

Władysław

---------------------------------------------------------------------- PHP, cgi i MySQL w standardzie >>>

formatting link

Reply to
Władysław Skoczylas

Oczywiscie, ale jak tu juz szanowni Koledzy obliczyli, pojemnosc takiej "baterii" bedzie raczej znikoma (1F = 1A*1s/1V). Powazna roznica miedzy kondensatorem i bateria kryje sie w tym "/1V" - napiecie na kondensatorze przy stalym poborze pradu bedzie opadac liniowo (na baterii - w interesujacym nas zakresie -wolniej), czyli w praktyce "uzyteczny" ladunek w kondensatorze trzeba pomniejszyc (przy 12V - pewnie z 10x :) ).

pozdrawiam entrop3r

Reply to
entroper

Hmmm... Źródło tej rewelacji poproszę.

Daleko do Ah.

W energetyce i to kondensatorów kompensujących.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Władysław Skoczylas napisał(a):

To już lepiej kupić dobry akumulator i dać do przy samym wzmacniaczu.

Moc w kVar podaje się w zasadzie tylko dla konsensatorów kompensujących moc bierną i dlatego, że przy stałej częstotliwości moc bierna indukcyjna oddawana przez taki kondensator jest wprost proporcjonalna do pojemności a ta moc nas najbardziej interesuje.

Reply to
badworm

From: "RoMan Mandziejewicz" snipped-for-privacy@pik-net.pl

Niestety, dosyć nieokreślone: Wolumen

Już powoli można mówić o mAh

Podobnie tutaj: kondensatory podtrzymania zasilania. Jak powiedziałem: ze względów praktycznych.

I nie ma co sugerować się spadkiem napięcia wraz z rozładowaniem. Podobnie (chociaż w dużo mniejszym stopniu) zachowują się ogniwa np Lion.

Władysław

------------------------------------------------------------------- Twoja komorka wymaga wzmocnienia? Sciagnij tapete z najwiekszym silaczem. Tutaj >>

formatting link
<<

Reply to
Władysław Skoczylas

właśnie. Większego od 22F nie widzałem. Cena jakieś 150EUR, wielość: duża puszka piwa (litrowa).

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

To byłeś na studiach elektrotechnicznych i nie znasz związku między jednostkami? Zaskakujące. Gdyby zapytał się o to jakiś humanista, który studiuje historię albo literaturę, to rozumiem, bo elektrotechnika nie jest w zakresie jego zainteresowań, ale ty miałeś taki przedmiot i to jest dziwne.

Reply to
Tomasz Wójtowicz

Bez przesady. Ładujesz go do 14V i rozładowujesz do np 11V. Czyli C*3V dla nominalnego napięcia 12V.

Reply to
Mariusz Dybiec

Podlacz rownolegle kondensator... bedzie dobrze...

Reply to
bad_skipper

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.