74154 + 7404 ?

[...]

A ktoś mi zabrania? Mam godzinami trzymać otwarty port tylko dlatego, że ktoś spieprzył jego obsługę?

A ja uważam, że psie gówna należy po prostu sprzątać a nie zmuszać innych do ich omijania.

Reply to
RoMan Mandziejewicz
Loading thread data ...

W dniu 17.07.2013 12:35, RoMan Mandziejewicz pisze:

Błąd jest czy tego chcesz, czy nie. Można go próbować ominąć w sterowniku portu, albo we własnym sofcie. Być może to feler sprzętowy i nie da się go naprawić wcale. I co dalej? Wyrzucisz RPi, czy spróbujesz ominąć?

Te, na które masz wpływ to owszem, a co zrobić z tymi które pojawiają się same? Wdeptywać, czy jednak nauczyć się omijać?

Reply to
Zbych

On 2013-07-16 14:26, Pawel Lampe wrote: > Mam 16 diód które wymagają stanu wysokiego do działania. Układem ma > sterować mikrokontroler, ale chcę oszczędzić na jego wyjściach i użyć 4 > zamiast 16.

Po drugiej stronie wstaw drugi uC jako ser->par. Wyjdzie taniej i szybciej niż rękodzieło na ttl/cmos chyba że wymagasz absurdalnych prędkości. Attiny2313 na dwóch (zamiast 4) drutach sterujących w sam raz.

Reply to
Sebastian Biały

Ale nadal pozostaje problem driverów dla LEDów - na 3 rejestrach z wyjściami mocy masz 3 linie i też sprawę załatwia. Na dokładkę rozwiązanie jest skalowalne.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Nie wiem na ile dobrze rozumiem problem, ale 74154 pozwalałby zaswiecić tylko *jedną* diodę na raz. Czyli przeciążenie wyjścia AtMegi jest jak najbardziej okay. Zalezy jeszcze co to za diody ...

Zupełnie jak uC :)

Można tez wstawic kilka ekspanderów I2C, w koncu chyba Pi wystawia magistralę I2C i kernel pozwala na komunikację bez znajomości dupereli.

Reply to
Sebastian Biały

Ale pełne multipleksowanie jest ryzykowne i niepotrzebne. Zdecydowanie lepiej jest zapalać dowolną ilość diod na jednym poziomie z multipleksowaniem poziomów tylko. Przy pełnym multipleksowaniu masz średni prąd diody max. 1/64 szczytowego. A jak multipleksowanie przez pomyłkę się zatrzyma, to masz przewalone - dioda płonie.

Przy rejestrach wypychasz poziom i może świecić w nieskończoność, jak przez przypadek odpalisz wszystko na raz, to i tak prąd jest ograniczony rezystorami kolumn do bezpiecznej wartości. No i multipleksujesz tylko 4 zestawy danych warstw a nie 64 pojedyncze bity.

Ale ekspandery maja słabą wydajność prądową - być może wystarczyłyby przy multipleksowaniu tylko warstw ale niekoniecznie. Mi tam rejestry z wyjściami mocy bardzo się spodobały :)

A najbardziej banalna prostota rozwiązania.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Oficjalnie - 16mA...

0.25mA średnio na diodę przy pełnym multitaskingu. Przy zastosowaniu 4 sztuk 74154 - 1 mA - ale to wymaga 8 linii danych
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Wybierasz drogą, trudną i nieefektywną metodę i dziwisz się, że ktoś to komentuje?

Na czym się nie znają? Jakim trzeba być znawcą, żeby powiedzieć, że wysterowanie 64 diodek za pomocą systemu z linuksem w celu dopięcia go do komputera aby potraktować całość jako wyświetlacz jest durne?

Do przekopania małej grządki w ogródku też użyjesz ciągnika z pługiem?

Reply to
Michoo

Czemu aż 64? Pół roku temu była dyskusja o zapalaniu ARMem podświetlenia napisu "wyjście awaryjne" :-)

Reply to
Marek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.