Batterifiasko kostar miljarder
Ok , vi vet att du kan läsa tidningar, har du nån annan talang din mupp ?
Jag undrar vem som är mupp här _egentligen_?
- Batteriet används i sverige * Information om angelägen fara * Relevant för gruppen * Inget vinningssyfte
För övrigt så är dell inte högt värderat för min del pga av dålig kvalitet i övrigt. Kanske fel, men varför chansa..
Jag hörde en gång:
"Små hönor skall inte lägga för stora ägg, ity dom blir lätt slarviga i ändan"
flourvätesyra ???
vad jag vet så är det bara organiska lösningemedel i LiIon-batteriet (som iofs inte heller är allt för hälsosamma)
sedan är detta en smula överdrivet i antal händelser gentemot hur många batterier som faktiskt är spridda i välden - själv tror jag att vanliga bilbatterier har orsakat fler bränder än LiIon-batterier under åren och även räknat på antal.
att det blir väldigt hett beror ju på att batterierna innehåller väldigt mycket mer energi per kg idag och har hög strömkapacitet i jämförelse med äldre batterisystem - och ändå ligger vi långt,långt ifrån enegitätet i jämförelse med bensin och etanol per viktenhet.
/TE
Undras hur många Sony-fabriker som kommer att läggas ned i asien efter detta - ibland kan det vara straffet för misstag som kommer till offentlighetet och har inget med lönsamhet att göra.
Som en före detta kollega berättade om en händelse i början av 80-talet
- dom fick en sänding studiovidospelare där det visade sig saknades en videohuvud på videotrumman - returnerade detta för garanti på sedvanligt svensk maner med en lapp 'sakna videohuvd på trumman i alla enheter - garatiåtgärd' ungefär, så småning kom det till baka med notering att de hittade inget fel på sändningen (dom saknade videohuvudena satt förståss på plats nu och allt fungerade), ja,ja tänkte kollegan - Asiater och det där med att tappa ansikte, jag förstår... och tänkte inte mer på detta.
Ett drygt halvår senare så fick han höra vilka konsekvenser det hade blivit för denna felaktiga sändning - tillverkaren (någon av de stora, typ panasonic, sony etc.) hade lagt ned hela jäkla fabriken och sparkat rubbet (många 100-tal personer) och flyttat verksamheten till annan del av landet - som just straff för händelsen... - så kan man göra när man är riktigt stor.
/TE
Elektronikbranschen går till botten med batteriproblemen
Varför litiumjonbatterier kan börja brinna
Citerat: Fler vill ersätta dagens litium-jon.
Det mesta som brinner ger ifrån sig "obra" substanser.
Har väteflourid samma skelettlösande egenskaper som en del ämnen som används inom halvledarindustrin .. ?
(progressiv skelettupplösning t.ex.)
Batteriproblemen växer.
batteritillverkarnas mardröm alltså - då förmodligen ingen tillverkare är helt felfri i dessa avseenden.
Hur är det med LiPol - dom används ju tom. inom el-modellflyget så strömresurser saknas inte, om man funderar på byte av kemifamilj i laptoparna.
/TE
Borde "dom" inte lära sig någon gång att behärska tekniken? T.ex. standardisera på ett visst batteriformat.
Eller att inte bygga in en halv dator i batteriet, som ocks=E5 skall bytas vid bat byte.
Join the Discussion
Have something to add? Share your thoughts — no account required.
Didn't find your answer?
Ask the community — no account required