Zastąpienie podwójnego Op-Ampa pojedync

Witam.

Składam układ, który został zaprojektowany do pracy z podwójnym wzmacniaczem operacyjnym, zasilanym symetrycznie napięciami +15V/-15V. Na jego miejsce chciałbym jednak wsadzić dwa wzmacniacze pojedyncze AD797.

Datasheet podwójnego OPA2604, do którego układ jest przystosowany:

formatting link
oraz datasheet AD797:
formatting link
Problem jest zapewne banalny, jednak nie bardzo wiem jak to ze sobą połączyć.

We wzmacniaczu podwójnym mamy dwa wejścia (po dwa piny na każde) oraz dwa wyjścia. Tutaj zapewne powinienem po prostu podpiąć każdą parę wejście-wyjście do osobnego układu.

Zasilanie: OPA2604 jest przewidziany do zasilania symetrycznego ±15V, AD797 - z tego co widzę - również. Czyli podpinam oba układy AD797 równolegle do symetrycznego zasilania, tak by każdy z nich dostał 30V na piny zasilające. Zgadza się?

No, fajne. Tylko że zostają jeszcze po 3 wolne piny z każdego AD797. Dwa opisane jako "OFFSET NULL" oraz jeden "DECOMPENSATION AND DISTORTION NEUTRALIZATION". Co z nimi zrobić? Żaden schemat w datasheecie ich nie uwzględnia, Ctrl+F też nie znajduje... A przykładowo pojedynczy Op-Amp AD8065 w ośmiopinowej obudowie już ma "dodatkowe" 3 piny opisane po prostu jako "NC".

I jeszcze jedno. OPA2604 i AD797 mają podane napięcie zasilania w formie, np.: MIN ±5V, MAX ±18V, co rozumiem jako zasilanie symetryczne np. +15V na pin +Vs oraz -15V na pin -Vs. Ostatecznie 30V różnicy między nimi.

A takie AD8065 i AD8066 (czytałem że można ich bez problemu użyć zamiast OPA2604 lub AD797) mają podane MIN 5V, MAX 24V. Czy to również jest dla zasilania symetrycznego? Czyli mogę im podpiąć -15V i +15V na skrajne piny (co daje razem 30V)? Czy może tu chodzi o coś innego?

Reply to
Arczi
Loading thread data ...

Dlaczego ?

Ten ma wejscia FET.

Ten ma wejscia bipolarne. Nie wyglada mi to na dobry zamiennik. Szkoda ze nie piszesz nic o ukladzie w ktorym to ma pracowac...

Pytanie jest kto Ci dobral ten "zamiennik".

Kiepsko szukales. Strona 15, rozdzaial "Distortion Reduction". Na rysunku 44 masz kondensator przy pinie numer 8 a na rysunku

54 masz narysowany uklad pinow 1 i 5.

Czyli "not connected" (niepodlaczone).

Mam wrazenie, ze przy Twoim poziomie znajomosci elektroniki nie bedziesz w stanie wykorzystac w pelni wlasciwosci op-ampa dokladnego az do 16-bitowego przetwarzania jakim jest AD797.

Nie wiem kto Ci wybral go jako zamiennik, ale ja bym na Twoim miejscu napisal tu na grupie co wlasciwie montujesz...

Reply to
Pszemol

Pszemol napisał(a):

Bo taki akurat mam. I "czytałem że działa lepiej" (za audiostereo.pl - niestety aktualnie leży...).

Karta dźwiękowa oparta o PCM2702. Niestety wspomniane wyżej forum leży. Ale jest dokładnie wg projektu

formatting link

Wielokrotnie polecane na audiostereo.pl. Kilkanaście osób opisywało swoje eksperymenty z różnymi op-ampami w tym samym układzie, na tej samej płytce. Głównie były to OPA2604, AD797, AD8066.

Ups...

Tyle wiem. ;)

Zgadza się - to moje pierwsze spotkanie *w ogóle* z analogówką. Na razie składam coś tylko na podstawie schematu (także w sumie zero inwencji i "spotkanie" nic nie dające). Dodam tylko że karta wykrywa się od pierwszego razu i jedyne czego mi potrzeba do ukończenia to wsadzić op-ampa (i mieć szczęście aby odpaliło).

No to napisałem. ;) A jak z napięciami tych AD8066? Przyznam szczerze że nie wiem totalnie nic o WO. Nigdy się z nimi nie zetknąłem. Muszę poczytać, choć mam ochotę złożyć kartę *już*, bo do tego raczej nie muszę znać zasady działa WO. ;)

A jak z napięciami AD8066?

Reply to
Arczi

Arczi napisał(a):

Ups, przeredagowywanie trochę nie wyszło do końca. :P

Reply to
Arczi

Użytkownik "Arczi" snipped-for-privacy@te.spam napisał w wiadomości news:eqigg5$kjd$ snipped-for-privacy@walbrzych.wlb.vectranet.pl...

Gajowy Marucha pewnie jest w tej dziedzinie lepszym doradcą. Jakbym ich czytał to musiał bym się zwolnić z pracy w której aktualnie naprawiam najlepsze studyjne konsolety audio.

Pozdrawiam Łukasz

Reply to
Ukaniu

Zeby bylo smieszniej - chyba zaden opamp nie ma podlaczenia do masy. Wiec nijak nie wiedza czy jest symetryczne czy niesymetrzyczne, czy moze +25/-5, albo nawet -30/-50 ..

Patrzec nalezy na dopuszczalne napiecia wejsc. No i doszukac sie czy to jest max 24 czy max 2*24 ..

J.

Reply to
J.F.

Ukaniu napisał(a):

Ekhem, w to nie wątpię. Fanatyków pieprzących tam od rzeczy mnóstwo. Ale znam osobiście jedną osobę która używa dokładnie tej karty, opartej dokładnie o tej schemat i używającej AD797. Działa to już jakieś 1,5 roku i działa bardzo dobrze. Niestety, nie miałem okazji posłuchać. Chcę jednak poeksperymentować, sprawdzić też inne WO w tym układnie.

Acz przyznaję od razu - nie mam bladego pojęcia o analogówce.

Reply to
Arczi

J.F. napisał(a):

Dzięki serdeczne!

Aczkolwiek *wydawało mi się* że ma to jakieś znaczenie ze względu na poziom sygnału wejściowego (chyba, bo mamy jednak dwa piny na wejściu) i wyjściowego, który odnosi się do masy (to już na 100%)!

Ale doczytam to w swoim czasie.

Na razie zgadałem się z gościem który tego używa i u niego 3 "dodatkowe" piny AD797 wiszą w powietrzu.

Tak, tak. Pewnie ma to wpływ na offset, zakłócenia i kto wie co jeszcze. Ale do tego zacznę dochodzić po odpaleniu całości. Wiem już, że - o ile czegoś sam nie sknocę - to nic się nie uwali.

Reply to
Arczi

I jaka jest "mysl pikna" budowania tej karty ? Lepsza od sklepowej czy jakies inne zalety ?

Czy w takim razie juz wszystko jasne ?

No to w czym problem z tym NC ?

Pomysl tak, op-amp nie ma pojecia masy jako takiej... Wiec teoretycznie mu to zwisa czy dasz mu +/-15V czy jedno 30V. Problemem sa wejsciowe napiecia, ktore zwykle sa w poblizu "masy". A wzmacniacze "nie lubia" gdy sygnal wejsciowy jest w poblizu Vcc lub Vss. Dlatego stosuje sie symetryczne zasilanie aby sygnal wejsciowy w poblizu masy "trafil" na komfortowy srodek charakterystyki wejsciowej wzmacniacza. Wzmacniacz przygotowany do pracy z pojedynczym napieciem zasilajacym powinien dobrze pracowac w ukladzie z dwoma napieciami. Jesli ten AD8066 zniesie pojedyncze 24V to i przy

+/-12V bedzie musial pracowac bardzo dobrze.
Reply to
Pszemol

Arczi napisał(a):

Na zakończenie wątku - podpiąłem tak jak wyżej i... działa bez najmniejszego problemu. Offset na wyjściu zerowy.

Reply to
Arczi

Pszemol napisał(a):

*Podobno.* Z tym, że leję na audiostereo.pl ale słyszałem to już od kilku znajomych mi osób... Acz nigdy sam takiej karty nie słyszałem. Generalnie - warto zobaczyć o co chodzi. Jak to nieraz mawiają - no risk, no fun. Jak nie zagra tak jak się spodziewam, to wyląduje na Allegro. A nuż ktoś też zechce sprawdzić jak to działa, a boi się lutownicy?

Jedno jest in plus - po raz pierwszy w życiu lutowałem cokolwiek SMD. I był to SOIC-28. Udało się perfect od pierwszego razu. :) Jak się okazuje topnik za 2,80zł nadaje się wyśmienicie. ;d

Generalnie chyba tak.

W niczym. Przecież nie pytałem o oznaczenie NC. Podałem jako przykład inny pojedynczy WO, który miał te piny "do niczego nie potrzebne". A w AD797 zobaczyłem coś, co mnie zaskoczyło.

Rozumiem, dzięki bardzo. Problem leżał jednak w tym, że gdy piszą "Supply Voltage: +/-15V" to wydawało się to jasne (napięcie 30V między pinami). A jak miałem podane tylko 24V to już nie wiedziałem czy jest to

24V maksymalnego napięcia MIĘDZY pinami zasilania, czy może normą jest podawanie dla op-ampów tego napięcia jako pin względem jakiejś masy (co by tu dawało np. 2x24=48V między pinami zasilania).
Reply to
Arczi

A mierzysz z dokladnoscia uV ? :-)

J.

Reply to
J.F.

Zero mówisz... hm... znaczy się 0V, 0.00V czy może 0.000000V ? :-) Bo wiesz... 16 bitów na 15 voltach to jakieś 200 mikro volta na 1 bit :-)

Reply to
Pszemol

Pszemol napisał(a):

Dobra, załóżmy że nic nie mówiłem.

;>

Reply to
Arczi

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.