Zasilanie: MSP430 + LCD na PCD8544...

No dobra. Powalczyłem, MSP430F1121 gada mi z LCD z Nokii 3310 (na sterowniku kompatybilnym z PCD8544), teraz przyszła kryska na Matyska...

Czym to zasilić?

Układ w założeniu ma być typu wsadź baterię i zapomnij. To ma być zdalne wyzwalanie do aparatu z programowaniem czasu i częstości powtórzeń ekspozycji, chcę, aby był tylko guziczek on/off, ale nie wyłączający zasilania, a tylko gaszenie wyświetlacza i usypianie proca (RTC robione na samym procku). OK.

LCD wyłączony bierze albo 1.5uA, albo nie bierze całkiem nic (pobór prądu LCD to max 300uA w trybie aktywnym wraz z całym dobrodziejstwem inwentarza, mogę to zasilić z pinu I/O proca i jak mi się uwidzi to po prostu wszystkie linie LCD do masy i papa). Proc aktywny bierze MAX

240uA, w uśpieniu zerozeronic (jakieś pojedyncze mikroampery, mój mikroamperomierz nie jest dość dokładny na to). Pozostaje mi pytanie, jak to zasilić... Problemem jest mianowicie podświetlenie LCD. Musi być. Włączane na chwilę, apręnaście sekund, na wypadek zdjęć nocnych. jak by nie obracał, wychodzi mi, że ze dwa LEDy muszę dać, czyli z 15-20mA wepchnąć. Tak bym wsadził CR2032 i starczyłoby na rok sporadycznego używania, ale to podświetlenie mi ją ubije. Z kolei 2xAA alkaliczne tyż takie sobie rozwiązanie, bo przy 2.4V wyświetlacz mi zdycha (sprawdzone, tj. elektronika pamięta, co ma do wyświetlania, ale przetwornica Vlcd nie wyrabia z polaryzacją LCD). LCD ma zakres dopuszczalnego zasilania 2.7-3.3V (działa od 2.4V, nie wiem, czy zawsze), MSP pojedzie od 2.2V do 3.6V...

Pomysły?

Reply to
Marek Lewandowski
Loading thread data ...

Np. 2 baterie litowe Energizer L91. Można czasem kupić w sklepach fotograficznych. Mają trochę większe napięcie niż baterie alkaliczne, początkowo około 1,7V bez obciążenia.

formatting link
Niestety w Polsce strasznie drogie, widziałem po 19zł sztuka, ale przy takim poborze prądu wystarczą Ci na wiele lat, same prawie się nie rozładowują, działają doskonale na mrozie, są dużo lżejsze niż baterie alkaliczne.

Paweł

Reply to
Paweł Paroń

odpada. Urządzenie prawdopodobnie pójdzie "do ludzi", musi chodzić na coś, co jest powszechnie dostępne i nie do pomylenia - nie będę tłumaczył, dlaczego i jakie akurat baterie podejdą...

Myślałem o CR123A, ale też są cholery drogie, poza tym - tego nie napisałem - AA to już kobyły. Ustrój na razie ma rozmiar ca. 50x60x5mm i

2 cele AA robią z tego grubość >20mm... Myślałem nad jakąś celą LiION od komórki, pryzmatyczne i poręczne, ale te regulatorki 3V3, które mam pod ręką żrą dla siebie samych rzędu 100uA, czyli tego...
Reply to
Marek Lewandowski

Akumulatorkiem od Nokii ? :-)

J.

Reply to
J.F.

no właśnie tam jest ten piesek pogrzebany... Naładowane LiION ma 4.2V Naładowane NiMH ma nawet 4.4V, ale samorozładowanie mi je zje w miesiąc, dwa... MSP430 żyje do 3.6V, LCD pracuje nominalnie do 3.3V Najlepszy stab. 3v3 jaki mam pod ręką żre 100uA prądu masy.

Reply to
Marek Lewandowski

Każde "podejdą", tylko na innych niż "zalecane" urządzenie może działać niespodziewanie krótko, dopisz to małym druczkiem w instrukcji :)

No to nie zasilaj z tego regulatorka całego urządzenia, tylko samo podświetlenie LCD, załączane przez procesor. Wtedy dajesz "zwykłą" baterię litową, która ma nie więcej niż 3,3V i np. przetwornicę MAX1595-3.3.

Paweł

Reply to
Paweł Paroń

Zaraz, myśmy się nie zrozumieli chyba... podświetleniu wsio ryba z jakiego napięcia biega, LEDy przy 2.4V palą się milutko, tylko LCD nic nie pokazuje. Bateryjka litowa klasy CR2032 jest super, ale raczej nie zasili mi podświetlenia. Dwie cele alkaliczne AAA/AA zasilą wszystko, ale 1.35V/ogniwo (minimum katalogowe LCD) mają już po zużyciu 20% pojemności, 2.4V niespecjalnie dalej... Bateria litowa byłaby supe, gdyby była płaska jak pryzmatyczna cela LiION/LiPoly, a nie beczułkowata, bo to mi nijak do profilu ustrojstwa nie pasuje... echhh, zachciało mi się małego, podręczneg i długowiecznego...

Reply to
Marek Lewandowski

Przy jakim prądzie? Jakie jest na niej napięcie, gdy się ją obciąży 30 mA?

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Witam. Czytuję cię czasem na prf. Dzielimy zainteresowania :) Siedzimy akurat nad podobnym problemem, ja też mam LCD (docelowo też pewnie LPH) procesor MSP430 i baterię do tego. Tyle, że ja spodziewam sie zużycia

300mAh na tydzień, mam jeszcze optykę komunikacyjną i USB. Postawiłem na baterię Ni-Mh bo tania i dobra. Będę miał stabor w razie potrzeby z półki TI taki "real low power" - TPS797xx, który ma 1,2 uA na własne potrzeby. Polecam taki pod rozwagę jednak tylko przy serii rzędu 200 szt., o pojedyncze trudno. A Tobie poradziłbym akumulator LiON z komórki zasilany bezpośrednio z ogniwa (i diodę szeregową, choć to może śmieszne rozwiązanie). Stabor z linią Enable zasilać powinien tylko LCD. Ewentualnie zasilanie LCD z portu procka, przy czym potrzeba samego stabora też jest dyskusyjna. Z bateriami litowymi 3V nie ma się co bawić tutaj, mają charaketrystykę napięcia w fukcji rozładowania spadzistą i na niewiele się zdadzą przy lCD typu LPH, w odróżnieniu do bateri 3.6V , o innej chemii i w konsekwecji mniej więcej stałym napieciu. Akumulatory też.

Mam jeszcze drugie rozwiązanie ale to puszczę na priva. Jest za bardzo moje :)

Reply to
JoeBack

To może zasilaj z przetwornicy cały LCD, jeśli nie musi pokazywać czegoś bez przerwy.

Wsadź dwie bateryjki CR2032, drogie nie są. Jedna ma pojemność około 250mAh, czyli będziesz miał 500mAh, to już nie jest mało. Przy takim małym poborze prądu trochę bez sensu wkładać baterie, które same szybciej się rozładują. Baterie alkaliczne mają ciekawą, mało znaną właściwość: w sklepie na półce mogą leżeć np. 5 lat albo i dłużej i nie tracą energii, ale gdy zostaną już użyte, to potem samoczynne rozładowanie następuje dużo szybciej. O wszelkego typu akumulatorkach można chyba zapomnieć w takim zastosowaniu, najdłużej trzymają li-ion, ale też nie są to lata, tylko raczej miesiące.

Paweł

Reply to
Paweł Paroń

A akumulator li-ion to jaką ma charakterystykę? Naładowany 4,2V, rozładowany

2,7V. Średnio rzeczywiście ma około 3,6V. To samo dotyczy akumulatorów nicd i nimh, trzy takie ogniwa połączone szeregowo mają prawie identyczną charakterystykę jak akumulator li-ion, napięcie początkowe powyżej 4,2V, końcowe w okolicach 3V.

Paweł

Reply to
Paweł Paroń

Ale pgniwo NiMH bardzo szybko schodzi z tych 1.44V naładowanego, a jak spojrzysz, to te low power mają 400mV spadku, czyli na 3.3V potrzebujesz

3.7V, a tyle to masz tylko na samym początku...

Dioda szeregowa o kant odwłoku niestety, bo przy prądzie rzędu 10uA (w spoczynku) spadek napięcia jest zerozeronic.

MSP zdechnie przy 4.2V obawiam się... :/

w/g datasheetu akurat idealną - zaczynają się około 3.3V, kończą pojemność na 2.7V, tylko nie bardzo widzę w sprzedaży płaskie ogniwa inne niż "monety" - a tam mam problem z podświetleniem... Chyba, że wsadzę dwie równolegle i poweim, że najwyżej zdechnie za pół roku...

Reply to
Marek Lewandowski

obejrzę zaraz. Jak wygląda ze sprawnością btw?

Reply to
Marek Lewandowski

i tu jest pies pogrzebany właśnie... Ale jak wezmę dwie w miarę świeże CR2032 równolegle, to pod obciążeniem

15mA napięcie nie spada poniżej 2.95V (z 3.1V luzem)... Czy ktoś ma doświadczenie względem tego, jak to się może pogorszyć z biegiem czasu?
Reply to
Marek Lewandowski

Rozładowałeś kiedyś LiONa do 2.7?? Zabudowana elektronika nie odcięła cię wcześniej??? Mam przed sobą nieużywany od roku (lub więcej) LiON z Siemensa. Ma 3,91V, pod obciążeniem 100 Ohm ma 3.86V. Chyba nie był do końca wyładowany :) I drugi przykład - mój krzyczący o papu Samsung, wyjęty z kieszeni.

3,65V i 3,61V z włączonym podświetleniem. Do 2,7 bardzo daleko. A 4.1/4.2 V to nie jest napięcie robocze. To jest niższe.
Reply to
JoeBack
Reply to
Albert Bartoszko

Rozładowałem kilka razy prawie do zera, nic się nie stało, ale nie polecam. O ile dobrze pamiętam, to można rozładować do 2,7V. A takie akumulatory z wbudowaną elektroniką niespecjalnie się tutaj przydadzą, bo szybciej je rozładuje ta elektronika niż zasilane urządzenie.

Telefony komórkowe to nie jest dobry przykład. Czy komuś udało się uzyskać z baterii kilkaset cykli pracy? Zwykle po kilkudziesięciu bateria jest do wyrzucenia, bo o to chodzi w tym biznesie, żebyś szybko kupił nowe.

Ja obciążysz prądem poniżej 1mA to napięcie praktycznie nie spadnie.

Paweł

Reply to
Paweł Paroń

Nie-e, ten, który mam na myśli ma katalogowo 110mV przy 10mA (to Imax.)

Nie zdechnie. Nawet wyświetlacz Nokii nie zdechnie. Przypadkiem wiem, bo przez pomyłkę podłączyłem kiedyś taki komplet pod 5V i chodził ze 2 minuty, zanim mnie zaniepokoił dziwny układ kabelków... Dalej działa. Poza tym iinnym razem katowałem celowo procesor i wyniki były dobre. Teoria mówi, że wzrasta podatność na latch-up ale nie zaobserwowałem, widać za mało energii włożyłem w katowanie EM.

Reply to
JoeBack

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.