Zasilacz bezprzerwowy do małego pececika

Oczywiscie przewidziales problemy z cross-regulacja w przetwornicy typu flyback, ewentualnie problemy kompensacyjne (RHP) przy pracy z CCM (zakladajac sterownik pradowy np. uc384x itp.) ? Juz nie wspominam o dziwacznych proporcjach napiec na uzwojeniach w przypadku jakichs awarii oraz o praktycznym wykonaniu transformatora do wielowyjsciowego flybacka (polecam obejrzec trafo z jakiegos telewizora)... IMHO pomysl ze step-downami jest calkiem niezly, a przy zastosowaniu nowoczesniejszych (niz np. simple-switchery, choc sa one praktycznie nie do zabicia) scalakow z prostowaniem synchronicznym, osiagane sprawnosci moga byc naprawde bardzo przyzwoite. BTW, podobienstwo flybacka do typowego zasilacza komputerowego jest zadne. Tam jest forward dodatkowo wspomagany sprzeganiem indukcyjnosci wyjsciowych.

pozdrawiam entrop3r

Reply to
entroper
Loading thread data ...

To odpada ze względu na sprawność.

TP.

Reply to
Tomasz Piasecki

Prostowanie synchroniczne to dla mnie nowość, ale faktycznie liczby na notach aplikacyjnych takich układów są zachęcające.

Niestety liczba układów tego typu pracująca dla napięć wejściowych rzędu

35V jest niewielka. Mogą być problemy z kupnem... Chyba żeby pokombinować i inne napięcie podać na klucz a innym zasilać układ... No cóż, jeszcze poszukam.

Fajne jest wyposażenie takich scalaków w układy zabezpieczające. Ale i tak dla pewności na wyjście dam bezpiecznik i tyrystor odpalany zenerką :)

TP.

Reply to
Tomasz Piasecki

Zdecydowanie większe problemy pod tym względem sprawia forward niż flyback...

[...]

Owszem. Tylko cena 3 sztuk przyzwoitych step-down + nawinięcie 3 dławików.

Wiesz... Zasilacze komputerowe nie zaczęły się 5 lat temu. Zapewniam - stare zasilacze XT pracowały jako flyback. I pracowały bardzo dobrze. Przejście na forward ma związek z ekonomią - jest w produkcji masowej tańszy. Mniejsze rdzenie trafa, mniejsze prądy, wymuszona filtracja. A w warunkach domowych dławik do 3-napięciowego forward jest nie do policzenia, niestety :-( A nawet jak Ci się go uda policzyć, to popłaczesz się przy nawijaniu.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

To wszystko powoduje że zdecyduję się, mimo kosztów, na 3x porządny step-down z zabezpieczeniem. Właśnie ze względu na łatwość prawidłowego zaprojektowania takich regulatorów w warunkach domowych. I brak problemów wynikających z oddziaływania poszczególnych sekcji zasilacza na siebie.

Niech no tylko znajdę gdzie takie chipy kupić!

TP.

Reply to
Tomasz Piasecki

Jestes tego pewny ?

Hm, gdzie by tu oryginalnego XT kupic ..

J.

Reply to
J.F.

Na 101%

IBMowskiego? ;-)

Reply to
RoMan Mandziejewicz

(...)

Na napiecia do 40V to jest tego calkiem sporo (simple switchery np.), a na wyzsze tez by sie cos znalazlo (L4960 , LT1074 itp itd). Uklady te wymagaja diody zewnetrznej, ale maja klucz w srodku, co jest jednak sporym udogodnieniem. A 34063 w tym zastowaniu nie bedzie raczej zbyt wygodny...

pozdrawiam entrop3r

Reply to
entroper

hmmmm... Robilem takie i takie i gorzej wypadal flyback... Nawet z pokombinowanym trafem. Moze te stare zasilacze XT mialy potem post-regulacje jakas ? Swoja droga ciekawe, w ktorym momencie uznano, ze flyback jest gorszy i co ostatecznie zawazylo - gaszenie, kompensacja, wielkosc i komplikacja trafa itp ?

no ale przy nawijaniu tych dlawikow sie nie poplaczesz ;) Poza tym mozna kupic gotowe.

ZTCW taki dlawik po prostu odtwarza przekladnie pomiedzy uzwojeniami wtornymi trafa :) Inna sprawa, ze musi byc to odtworzenie bardzo dokladne, bo inaczej mamy do czynienia z praca na zwarcie.

pozdrawiam entrop3r

Reply to
entroper

Simple switcherów jest mnóstwo, ja chciałbym taki z synchronicznym prostowaniem.

Ale jest to simple switcher.

Narobiłeś mi apetytu na układ z prostowaniem synchronicznym. Poszukałem układów Linear Technology, ST, MAX. I są takie jakie by mi odpowiadały ale niestety nie znalazłem ich w ofercie TME, Elfy, ani Poltronica. Znasz może jakiś, który można kupić u nas?

TP.

Reply to
Tomasz Piasecki

moc i pieniadze flybacki sa najekonomiczniejsze do wykonania pi razy drzwi do 100W, forward tak do 200, powyzej to juz przeciwsobne i kombinacje (mostek, polmostek)

Reply to
Michal Baszynski .

Skoro na razie jedna sztuka .. zamow probki wszystkich, zobaczymy ktora pierwsza dojdzie :-)

J.

Reply to
J.F.

Kiedy właśnie 3 sztuki na 3 osobne napięcia...

Pewnie jak skontaktuję się z polskim dystrybutorem, to zapyta mnie ile wagonów potrzebuję...

TP.

Reply to
Tomasz Piasecki

Trzy sztuki to chyba jeszcze w samplach sie mieszcza ... zamow od razu po 4 :-)

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.