Zamknięte pętle kontroli PID ?

Witam,

Czy może Szanowni Grupowicze spotkali się z takim czymś jak zamkniete pętle kontroli PID (Closed-loop control PID)? Muszę napisać o tym pracę a nie za bardzo wiem od od czego zacząć.

Dzięki

Reply to
invalid unparseable
Loading thread data ...

Myślę że mógłbyś napisać o regulatorze PID o jego cechach, wadach , zaletach w porównaniu z innymi regulatorami P, PI, PD; najlepiej na jakimś konkretnym przykładzie.

Użytkownik "Paweł" snipped-for-privacy@poczta.neostrada.pl> napisał w wiadomości news:cakla0$44$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl...

Reply to
Grzegorz G.

Użytkownik "Paweł" snipped-for-privacy@poczta.neostrada.pl> napisał w wiadomości news:cakla0$44$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl...

Przecież to "zwykłe" PID (PID obejmuje różnicę pomiędzy wartością zadaną i mierzoną). Nie "zwykłe" PID (otwarte) jest tylko wtedy nie ma pomiaru żadnej wielkości - jest tylko sterowanie wartością zadaną - rzadko stosowane.

Reply to
SP9LWH

Control to po polsku 'sterowanie' a nie kontrola. Chodzi tu o regulację PID, czyli proporcjonalno-całkująco-różniczkującą. Znajdziesz sporo informacji czytając o regulatorach temperatury.

Reply to
Jacek Maciejewski

Użytkownik "Paweł"

A nie przypadkiem regulatory PID z petla sprzezenia zwrotnego????

Poszukaj ksiazki eeee jak to bylo. Ot skleroza. Poszukaj o metodzie Astruma-Haglunga (pisane fonetycznie bo nie pomne jak to sie dokaldnie pisalo) znajdywania nastaw regulatorow, lub inne regulacja dwustawna, . Ogolnie dziedzina automatyki, moze jakies skrypty uczelniane.

Reply to
DAAMOOK

A to czasem nie była metoda Zieglera-Nicholsa?

Tomek

Reply to
Tomasz

Witam, Techniką cyfrową realizuje się to wyłącznie w pętli programowej. W ramach pętli dokonuje się procesu całkowania "I" oraz wychwytuje się przyrosty "D" wartości błędu. Stąd mówimy o pętli PID. Pozdr. JanuszR

Reply to
Janusz Ramiszewski

Przypuszczam, że chodzi o pętle sprzężenia zwrotnego układów regulacji PID, czyli podstawa układów regulacji. Sporo materiału znajdziesz w necie, wyszukując w googlach.

Szukaj przede wszystkim haseł:

Sprzężenie zwrotne lub pętla sprzężenia zwrotnego oraz słowa: proporcjonalny, różniczkująco - całkujący - jest to właśnie polskojęzyczne nazewnictwo skrutu PID a także: podstawy automatyki, podstawy automatycznej regulacji

Ponadto:

Obiekt Wartość zadana Wartość mierzona Uchyb, dewiacja Układ regulacji stałowartościowej Układ regulacji nadążnej Układy regulacji kaskadowej

Reply to
Plumpi

Eksperyment wg Astrom'a-Haglund'a mozna zautomatyzowac, dodatkowo nie balansuje sie na granicy stabilnosci. Wykorzystuje sie regulator z wyjsciem przekaznikowym. Wyznacza sie wzmocnienie krytyczne i okres oscylacji, a nastawy dobiera sie i tak wg Zieglera-Nicholsa lub b. wymyslnych formul.

Pawel

Reply to
Pawel

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.