Zalewa na _amen_ ;-)

Czy probowal ktos moze zalewac uruchomione plytki zywica tak, aby byly _betonowe_? Mam pytania:

- czy nie pekaja po czasie sciezki,

- czy lutowia nie maja tendencji do _znikania_,

- czy nie ma problemu z uplywnosciami (gdyby zastosowac przykladowo epidian),

- jak zabarwic zywice na....jakis kolor?

Mam do zrobienia kilka _kostek_, a zupe³nie nie mam do¶wiadczenia w tej materii. Mozecie cos podpowiedziec? THX. __ Pzd, Irek.N.

Reply to
Ireneusz Niemczyk
Loading thread data ...

Ja siê na tym nie znam, ale jak by¶ zapyta³ technologa w MIFLEXie (Kutno) to my¶lê ¿e co¶ by podpowiedzia³. Zalewaj± przecie¿ trafopowielacze kondensatory itp.

pozdrawiam Leszek Wieczorek

Reply to
Leszek Wieczorek

W Lumelu, gdzie kiedy¶ pracowa³em zalewano modu³y ¿ywic± epidian.

Nie s±dzê, epidiany maj± ¶wietne w³asciwo¶ci elektroizolacyjne.

IMO jedynie barwnikiem proszkowym. W Lumelu barwiono na czerwono/nieprzezroczy¶cie.

Musisz w warunkach domowych uwa¿aæ. Epidiany niew³a¶ciwie traktowane lubi± siê zagrzewaæ podczas (egzotermicznej) reakcji utwardzania. Czasem dos³ownie siê zagotowywuj±. Pó³przewodniki wysiadaj±, cyna topnieje :) Rozwa¿ zalewanie kauczukami silikonowymi. Robi³em urz±dzenia wysokonapiêciowe (powielacze do 50kV) zalewane pod pró¿ni±, dla odessania pêcherzyków powietrza i jako¶ dzia³a³y.

--
Jacek
Reply to
Jacek Maciejewski

U¿ytkownik "Ireneusz Niemczyk" napisa³ w wiadomo¶ci news: snipped-for-privacy@znajdziesz.w.starym.archiwum...

Np.: Epidian 5 powodowa³ rozstrojenie obwodów wcz,utwardzacz jest na bazie amoniaku, (przesadzi³em trochê za du¿o nala³em) co spowodowa³o eksplozjê urz±dzeñ zasilanych 230V.(Mi³osz S. mo¿e potwierdziæ) wypalone do cna sterowniki. Teraz u¿ywam zalewy poliestrowej, czarnej lub ciemnoczerwonej. Tu mo¿esz co¶ wybraæ

formatting link
Maj± spory wybór.

R.K.

Reply to
Ryszard

Ireneusz Niemczyk wystuka³ :

zalewa³em ¿ywica do muf (za³atwiona od kablarzy z telekomuny) po stwardniemu prawie beton ;) by³o to kilka lat temu a p³ytek cos z 10 szt ¿adna nie wróci³a przez 2 lata potem nie wiem co by³o ;)

pozdr zibi

Reply to
Zibi W

Mój Te¶æ zalewa ¿ywic± uk³ady dopasowuj±ce pracuj±ce w obwodach pomairowych reflektometrów impulsowych. W ¶rodku elementy lutowane s± na p³ytce. Wszystko od ³adnych kilku lat jest sprzedawane i nie s³ysza³em, aby klienci skar¿yli siê na nieprawid³ow± pracê po jakim¶ czasie u¿ytkowania. ¯ywicê barwi na kolor czarny, zielony lub czerwony. Wiem, ¿e kiedy¶ mia³ problem z gotuj±c± siê ¿ywic±, ale opracowa³ sobie technologiê i teraz jest ok. Napiszê tyle ile wiem: aby uzyskaæ g³adk± powierzchniê ¿ywicy podczas schniêcia w pomieszczeniu musi byæ do¶æ ciep³o, w przeciwnym razie ¿ywica siê marszczy. U¿ywa tak¿e dwóch rodzajów ¿ywicy - pude³ka zalewa prawie do pe³na jedn±, a po wyschniêciu nak³ada koñcow± warstwê ¿ywic± o lepszych w³a¶ciwo¶ciach (po wyschniêciu daje g³adk± powierzchniê z po³yskiem). Nigdy w to nie wnika³em, bo to nie moja dzia³ka :) , ale jak chcesz to zasiêgnê jêzyka i jutro podam Ci wszystkie nazwy oraz proporcje.

pozdrowienia Rafa³

Reply to
Rafa³ Szulc

zalewaæ jak widaæ mo¿na i ka¿dy ma inne do¶wiadczenia o trzech rzeczach trzeba pamiêtaæ:

  1. podczas ¿elowania ¿ywicy (ka¿dej) wydziela siê du¿a ilo¶æ ciep³a - w technologii unika siê tworzenia p³yt grubszych ni¿ 10 mm - przy grubszych zaczyna siê gotowaæ w ¶rodku
  2. ¿ywice s± niez³ym izolatorem termicznym s³abo odprowadzaj± ciep³o - znane mi s± przypadki gdzie okaza³o siê ¿e PC steruj±cy robotem g³êbinowym przegrzewa³ siê mimo ¿e na zewn±trz hermetycznej obudowy temp wody nie przekracza³a 5 stopni C.
  3. ¿ywice maj± du¿± lepko¶æ - a objawia siê to w przykry sposób np. zalewaj±c p³ytkê ze z³±czem (gniazdem) przy najmniejszych nieszczelno¶ciach samego gniazda masz na 100% zalane jego dziurki na amen jak i ca³± p³ytkê - nie pamiêtam jak to siê nazywa³o ale jest takie do¶wiadczenie pakujesz sobie do s³oika z ¿ywic± rureczkê albo pipetê i patrzysz co siê dzieje - a ¿ywica jak w termometrze wêdruje sobie do góry - im rzadsza tym szybciej.

Pozdrowienia Bolo

Reply to
Boles³aw Jó¼wiak

On Behalf Of Ireneusz Niemczyk

Poszukaj czego¶ profi. Np zalewy specjalnie do elektroniki w TME, albo w Semiconductors. Moje domowe eksperymenty wykaza³y kompletne lamertswo w domowych sposobach.

pzdr Artur

--
Archiwum grupy: http://niusy.onet.pl/pl.misc.elektronika
Reply to
ziel

U¿ytkownik "Boles³aw Jó¼wiak" napisa³

...

tak sie chyba dzieje jak lepkosc jest mala :-)

Pozdrawiam Jaro

Reply to
Jaromir

Zapytaj prosze, THX.

__ PZD, Irek.N.

Reply to
Ireneusz Niemczyk

Lekarstwem jest zabiezenie zwilzaniu powierzchni...tylko troche głupio smarowac gniazdo _towotem_ ;-)

__ Pzd, Irek.N.

Reply to
Ireneusz Niemczyk

THX, bede uwazal przy probach.

__ Pzd, Irek.N.

Reply to
Ireneusz Niemczyk

ja to robie tak ze do lekko podgrzanego epidianu (uwaga - polimal jest znacznie lepszy do tych celow!) dodaje tlenku tytanu albo tlenku glinu, ladnie mieszam do powstania takiej papki i zalewam. czas zelowania trzeba dobrac doswiadczalnie, tak zeby nie powstaly skurcze i pekniecia - ja dobralem na okolo 5 godzin.

zalalem w ten sposob urzadzenie gazometryczne do strefy EX i od 3.5 roku dziala non-stop. ale czy pekaja sciezki to nie jestem w stanie ocenic z wiadomych wzgledow :-)

Reply to
invalid unparseable

Zadzwoniłem.....i to był zdecydowanie dobry pomysl - THX!

Okazuje sie że żywic epoksydowych nie polecaja ze wzgledu na dosyc duzy skurcz, polecaja za to (i to mocno) zywice poliuretanowe. zalety:

- zapominamy o skurczu (jest b.maly)

- dobrze odprowadzaja cieplo

- mozna sobie regulowac twardosc zalewy (choc tutaj stosuja jakis rodzaj

- z szerokim zakresem tolerancji proporcji utwardzacz/zywica, dla typowych 1:5)

- da sie toto wydlubac na upartego (to akurat nie wiem czy zaleta w moim przypadku, wolal bym betonek, a przegiac z proporcja utwardzacza nie mozna po podobno moze nie utwardzic sie)

- odporne elektrycznie (typowo 18kV/mm)

Daja sie latwo barwic (polecaja pasty a nie proszki - te sie paskudnie mieszaja jak trafi sie lekko wilgotny), do kupienia bez problemu w firmach handlujacych zywicami (tam tez barwniki, choc mozna uniwersalne stosowac). Utwardza sie...powiedzmy 6-8h w 60C i taki proces polecaja, ale mozna tez w 20C tylko trzeba sie liczyc z 24h do momentu zwiazania i pozniej jeszcze 24-48 do calkowitego utwardzenia (np: w magazynie produkcyjnym).

Wyjatkowo mili ludzie tam pracuja i widac ze lubia to co robia. :-)

__ Pzd, Irek.N.

Reply to
Ireneusz Niemczyk

W artykule snipped-for-privacy@znajdziesz.w.starym.archiwum>

Ireneusz Niemczyk napisal(a):

Znaczy co - lubią zalewać? ;-)))

Pozdrawiam

Marcin Stanisz PS. Jak tam regulatorek?

Reply to
Marcin Stanisz

Kto wie, o tej porze jeszcze nie dalo sie odczuc ;-))

termo na opak :-) Własciciel chraknal, przeprosil i podziekowal ;-))

__ Pzd, Irek.N.

Reply to
Ireneusz Niemczyk

Jezeli chodzi o nierozbieralnosc to mozesz wymieszac z piaskiem kwarcowym. Tylko z cieplem pewnie juz tak fajnie nie bedzie.

Reply to
Milosz Skowyra

W artykule snipped-for-privacy@znajdziesz.w.starym.archiwum>

Ireneusz Niemczyk napisal(a):

Szczerze mówiąc - nie spodziewałem się, ale się cieszę. Acha, i trzeba było powiedzieć właścicielowi, że za dziękuję, to się nic nie kupuje ;-)))

Serdzeczne

Marcin Stanisz

Reply to
Marcin Stanisz

E tam, jestem na etapie zdobywania klientow ;-) jak zapewne wiesz. Reszta na priv - powiem tylko ze warto bylo.

__ Pzd, Irek.N.

Reply to
Ireneusz Niemczyk

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.