wykonanie płytki drukowanej dwustronnej

witam

czy ktoś ma jakieś pozytywne doświadczenia z wykonania płytki drukowanej dwustronnej metodą z papierem kredowym i żelazkiem? dzisiaj próbowałem dwukrotnie i za każdym razem warstwa górna i dolna były lekko przesunięte względem siebie.

Czy ktoś zna dobrą metodę, aby ułożyć kartki na laminacie poprawnie i żeby się nie przesunęły?

Reply to
Sirtap
Loading thread data ...

Sirtap napisał/a:

Kiedyś robiłem tak: - wytrawiałem jedną stronę, - wierciłem 2 otwory (np w padach) po przekątnej - wbijałem szpilki w papier i przewlekałem przez te 2 otwory - przygrzewałem wstępnie (papier przyklejał się "na toner" do płytki) - wyciągałem szpilki i dalej normalnie już przygrzewałem i trawiłem

pozdrawiam czerstwy

Reply to
czerstwy

Moment, moment - przed tym trawieniem trzeba zamalować lakierem stronę wcześniej wytrawioną. Bo zostanie płytka jednostronna ;-(

Roman

Reply to
Roman

Thus wrote Roman snipped-for-privacy@poczta.onet.pl>:

Równie dobrze można nie zmywać z niej tonera...

Paweł

Reply to
Paweł Więcek

Roman napisał/a:

dziwnym nie jest, tak samo trzeba izolować jak przy trawieniu pierwszej strony, myślałem że to oczywiste

pozdrawiam czerstwy

Reply to
czerstwy

Użytkownik "Paweł Więcek" snipped-for-privacy@vmh.net napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@lilith.rlyeh.org

Trzeba! Bo inaczej rozsmarujesz go sobie po żelazku w czasie drugiego prasowania.

Reply to
Marek Dzwonnik

Sirtap napisał(a):

Może warto pójść metodą stosowaną w profesjonalnych płytkarniach - najpierw wszystko jest wiercone a potem dopiero naświetlane i trawione. Wtedy można ustawić dokładnie kliszę bo widać otwory. W wersji "domowej" wystarczy pewnie wywiercić 4 otwory w rogach płytki.

Reply to
Adam Dybkowski

Marek Dzwonnik napisawszy:

<ciach>

Ja stosuję powyższą metodę. Z żelazkiem i teraz po przesiadce na laminator. Nawet gdy robię płytkę jednostronną, to z drugiej strony robie sobie ładne, czarne opisy elementów. Ostatnio próbowałem nawet nałożyć tonerowe opisy na płytkę dwustronną (po wytrawieniu, przed wierceniem). Niestety skończył mi się papier kredowy, a w "Twoim Stylu" mają manię drukowania w sposób utrudniający złożenie dwóch warstw wydruku + płytka - słabo prześwituje. I trochę mi się rozjechało.

Naprawdę polecam tę metodę - łatwiej jest zgrać sobie dwa wydruki, skleić je i między kartki włożyć płytkę, niż kombinować z nawiercaniem, szpilkowaniem, zalepianiem...

pozdrwiam Dino

Reply to
Dino

Mnie sprawdziła się taka metoda (zaznaczam, że przy małych płytkach) - odbiłem lustranie projekt PCB, na tym fragmencie usunąłem warstwę bottom, top przekonwertowałem na bottom. Blok zbliżyłem do oryginalnej cześci projektu na 2,5mm (grubość płytki). Po wydrukowaniu warstwy "bottom" na papierze mamy obok siebie wydruki obu stron płytki z odstępem 2,5mm pomiędzy nimi. Lekko nożem przeciągamy po karctce wzdłuż linii brzegowych (tych o grubośc płytki od siebie) i zaginamy kontrolując pod światło pokrywanie się padów. W efekcie dostajemy papierową "kopertkę" którą opasujemy płytkę.

Reply to
William

William napisał(a):

Takie rozwiązanie wymaga przyciętego na wymiar laminatu, przynajmniej na tym boku, gdzie będzie składany papier. Wariant z "koperta" wykonaną z dwóch wydruków wychodzi mi najlepiej i jest szybszy od wykonywania po kolei każdej strony.

Reply to
badworm

Można połączyć oba sposoby kolegów: obie wartstwy drukujemy obok siebie w odległości > grubość płytki, nadrukowujemy między nimi linię symetralną. Wg tej linii zegniemy potem kartkę - to zaczątek koperty z już jednym bokiem dokładnie "zafiksowanym".

Roman

Reply to
Roman

Roman napisał(a):

Można. Ale złożenie koperty z dwóch wydruków naprawdę nie jest trudne - trudniejsze może być wypozycjonowanie płytki w takiej kopercie jeśli płytka jest przycięta z małym zapasem.

Reply to
badworm

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.