trwalosc pamieci EEPROM w mikrokontrolerach

W dokumentacji mikrokontrolera podany jest parametr dotyczacy wytrzymalosci pamieci EEPROM zwany cell endurance o wartosci min. 100000 cykli erase/write. Jak to sie przeklada na zapis pojedynczej i tej samej komorki pamieci EEPROM za kazdym razem inna wartoscia. Innymi slowy: jak wytrzymala jest dana komorka na ciagly zapis.

Pozdrowienia

Reply to
lufcadio.SKASUJ
Loading thread data ...
Reply to
invalid unparseable

tomm napisał(a):

Hmmm... Microchip podaje wartości Min i Typ (zwykle odpowiednio 1M i 10M). Wartość Min jest gwarantowana, Typ to wartość średnia.

Czytając specyfikację trzeba uważać na warunki w jakich obowiązuje - zwykle będzie to jedna wybrana temperatura i jedno z dopuszczalnych napięć zasilania (oczywiście będą to warunki pracy dające największą liczbę cykli - marketing...).

Z kolei jak producent nie podaje warunków, to taka specyfikacja jest niewiele warta.

Pozdrowienia,

Reply to
Andrzej Ekiert

Użytkownik Andrzej Ekiert napisał:

I dlatego MIĘDZY INNYMI do w poważnych urządzeniach się Atmeli nie stosuje (chyba że producent jest niepoważny ;) )

Reply to
A.Grodecki
Reply to
Andrzej Kamieniecki
Reply to
Andrzej Kamieniecki

Użytkownik Andrzej Kamieniecki napisał:

Redukcja kosztów ;) Wypadki chodzą po ludziach.

Ja tam mam HP, nie wiem co jest w srodku, na pewno nie Atmega bo wtedy kiedy powstawało urządzenie Atmel-uC jeszcze sikał w majtki a najpewniej i tego nie :)

Reply to
A.Grodecki

E, dalczego, znasz ograniczenie, wiec wiesz czy sie nada. Swoja droga moj testowany AT24C02 (chyba taki byl) wytrzymal 2.2mln wpisow i nie sypie sie jeszcze.

W przypadku atmela AVR-y sa jedynie.... _nawiedzone_? ;-))) __ Pzd, Irek.N.

Reply to
Ireneusz Niemczyk

Ireneusz Niemczyk napisał(a):

to nie problem dać EEPROM zewnętrzny... zwłaszcza, że I2C jest w nowszych zaimplementowany (TWI).

Reply to
Daniel Dawid <Light-I> Majewski

Ireneusz Niemczyk napisał(a):

Trafiłeś na dobry egzemplarz? :-)

Reply to
badworm

Użytkownik Ireneusz Niemczyk napisał:

EEPROM pada przede wszystkim od modyfikacji zawartości a nie od samego faktu wpisu. Jeśli zapamiętujesz licznik, to pierwszy padnie LSB.

Reply to
A.Grodecki

Deczko powatpiewam. Przy zapisie najprosciej ladunek wykasowac, a potem zaladowac ponownie [albo i nie, zalezy co wpisujemy].

No chyba ze kazdy bit/bajt w kostce jest chroniony stosowna logika, ktora sprawdza co ma byc, co jest .. i podejmuje decyzje o kasowaniu .. lub nie.

J.

Reply to
J.F.

Zawsze zewnetrzny.

__ Pzd, Irek.N.

Reply to
Ireneusz Niemczyk

Licze ze uda mi sie go kiedys _dobic_ ;-)

__ Pzd, Irek.N.

Reply to
Ireneusz Niemczyk

Sluchajta - to nie ma znaczenia, lsb tyz nie padlo.

__ Pzd, Irek.N.

Reply to
Ireneusz Niemczyk

Wed, 06 Apr 2005 19:05:42 +0200 jednostka biologiczna o nazwie "A.Grodecki" <ag.usun snipped-for-privacy@modeltronik.com wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

W HP ? Zapewne 80C196 i kilka 8051 (sic !) (nie pamietam jakiego producenta, w kazdym razie program wpisany maja na stale przy produkcji) jako rozne I/O (klawiatura, port drukarki, RS-232). Tak przynajmniej jest w roznych multimetrach i generatorach HP, a podobno rowniez w oscyloskopach. Jakiego masz tego osca ? HP54603B ?

W typowym multimetrze (np. 34401A) lub generatorze jest tak - serce wszystkiego -'196, do tego jedna 8051 do obslugi przedniego panelu (VFD i przyciski) i jedna z tylu do HPIB i RS-232. Reszte zalatwiaja ASICi i kupa TTLek. Nie wiem za co oni (HP) tak ta 196-tke lubia. Architektura tego uC daje podejrzenia ze projektowali go ludzie pod wplywem alkoholu i/lub prochow :-)

Reply to
BLE_Maciek

Użytkownik BLE_Maciek napisał:

HP 54520A. Będę go za jakiś czas rozbierał bo wiatrak jest głośny i mnie wkurza, to sie dowiem na czym jest. Raczej nie jest tak jak mówisz, bo można mu załadować z dyskietki system operacyjny. Przy okazji - poszukuję serwisówek do niego, do analizatora widma HP

8558B, do mainframe HP 182T ew HP 352A. Oczywiście chcę kupić a nie dostać. Może być ksero, może masz albo znasz kogoś kto ma? Zawsze aktualne!

W tamtych czasach z kontrolerów poza pochodnymi '51 zbyt wielkiego wyboru jeszcze nie było. HP już od dłuższego czasu nie robi sprzętu pomiarowego, a szkoda. Absolutnie pierwsza liga to była. Tak to jest jak się babę na managera wybiera... Zeszli na psy - aparaciki (marne), drukarki i faksy...

Reply to
A.Grodecki

Thu, 07 Apr 2005 21:12:36 +0200 jednostka biologiczna o nazwie "A.Grodecki" <ag.usun snipped-for-privacy@modeltronik.com wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

A jaki system ? Moze to system wlasnie na 196 ? Zreszta tak jak napisalem - co do oscow nie mam pewnosci, natomiast w multimetrach, generatorach itp. drobnicy ;-) na pewno jest tak jak mowi bo jednen generator juz naprawialem, zreszta ogladalem schematy.

Mamy wlasnie tylko do ww. "drobnicy". Z oscow to nigdy nie mielismy pelnych serwsowek tylko taka instrukcje gdzie i co mozna w srodku podregulowac.

Hmm... H8 ? PIC ? Same porzadne :-)

Reply to
BLE_Maciek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.