Trawię płytki drukowane chlorkiem żelazowym, ale...

...w ofertach handlowych substancją do trawienia jest też nadsiarczan sodowy. Jak ma się to do chlorku? Czyli:

-wydajność

-szybkość trawienia

-temperatura

-stężenie

-zachowanie wobec fotorezystów, np positiv20 (agresywny?) A może decyduje tylko wskazanie ekologiczne? Rad bym się dowiedzieć. Dzięki.

Reply to
Pan_Tarej
Loading thread data ...

Na dno opada tlenek/wodorotlenek zelaza III pochodzacy z hydrolizy. Regenerowac mozna tak jak wspomnial J.F., lub najpierw HCl i potem H2O2 (ostroznie wkraplac bo moze sie silnie pienic).

Reply to
DJ

Tak wlasciwie niezbedne nie jest... Najwazniejsze zeby utrzymywac utleniajace wlascwosci roztworu. Wyobraz sobie ze ja najbardziej preferuje trawic w CuCl2, regenerujac HCl i H2O2.

Reply to
DJ

Witam,

Dnia 26.03.07 (poniedziałek), 'DJ' napisał(a):

A co zostaje na wierzchu? Miedź? U mnie po pewnym czasie tworzy się na powierzchni taka skorupa, wtedy przed trawieniem wyławiam większe kawałki...

Reply to
Dykus

Samo CuCl2 trawi ?

Bo ja z tymi chemikami nie potrafie dojsc do ladu i reakcja

CuCl2 + Cu <> 2CuCl

zachodzi w prawo czy w lewo ?

J.

Reply to
J.F.

Dodaj jeszcze ze szczawiowy jest... hm... no lekko trujacy.

Reply to
DJ
26 Mar 2007 13:21:18 -0700 jednostka biologiczna o nazwie "DJ" snipped-for-privacy@polbox.com wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Odradzam. Nie wiem dlaczego tak się stało, ale kiedyś, gdy dolałem kwasu solnego do roztworu FeCl3, wydzieliły się wielkie ilości chloru. Mało brakowało a udusiłbym się :-/

Reply to
BLE_Maciek

Hm, z z samego FeCl3+HCl chyba nie powinno, zreszta dolewalem i nie bylo problemow. Z H2O2 teoretycznie by moglo, zwlaszcza ze teoretycznie jony Fe sa katalizatorem rozkladu .. ale tez dolewalem i nie bylo problemow.

J.

Reply to
J.F.

Tue, 27 Mar 2007 14:37:47 +0200 jednostka biologiczna o nazwie J.F. <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Cholera, masz rację, dolewałem wtedy i HCl i H2O2. Normalnie nieraz goniłem cholrek wodą utlenioną (zwłaszcza skuteczne było spryskiwanie jej bezpośrednio na płytkę - miedź schodziła jakby ją ktoś ścierał :-) ), ale tylko raz dolałem także HCl (i to bardzo niewiele) i wtedy miałem ten przypadek z chlorem.

Reply to
BLE_Maciek

Tak ogolnie to mi sie wydaje ze samo H2O2 to za malo - cos trzeba dodac do roztworu w celu zrownowazenia.

J.

Reply to
J.F.

Tue, 27 Mar 2007 18:59:38 +0200 jednostka biologiczna o nazwie J.F. <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Nie wiem, aż tak dobrze się na chemii nie znam. Grunt że chmura chloru z kuwety wyleciała.

Reply to
BLE_Maciek

formatting link

Reply to
pisz_na.mirek

oprocz przeprowadzenia do roztworu chodzi jeszcze o to zeby skompleksowac wolne jony, zeby nie zaadsorbowaly sie na materiale obok

Czemu nie... mozesz zrobic ladny chromatogram :) na koszuli

Reply to
DJ

Ale ja je chce wyplukac, a w kanalizacji moga sie adsorbowac :-)

J.

Reply to
J.F.

Cos mi sie tak wydawalo. A z drugiej strony mozna wyczytac ze

- Cu+ solutions, like those of CuCl, tend to give a disproportion reaction:

2Cu+ -> Cu + Cu++

I gdzie tu lezy prawda ? :-)

J.

Reply to
J.F.

Ale ja nie o chlorze tylko o trawieniu. H2O2 dostarczy tlenu, ale [wodoro]tlenki miedzi czy zelaza nierozpuszczalne sa ..

J.

Reply to
J.F.

J.F. <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał(a):

Znaim je wyprosisz do kanalizacji, to jeszcze pamiętaj o siłach klapilarnych które w tkaninie "rozniosą" plamę dookoła. Zamiast małej będzie duża.

Reply to
DJ

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.