step up na l6920db

Zachęcony przez Was do rozwiązania dylematu bateryjnego poprzez użycie przetwornicy dc-dc uruchomiłem układ na l6920db. Przy parametrach dlawika podanego w przykladowej aplikacji 10 uH 0.8A, Vin

1.4 naładowany nimh, Vout 3.3V, Cout 47uF przetwornica ma problem z stabilnyn zasilaniem rfm12b, który przy nadawaniu pobiera max 30mA. Efekt jest taki, że transmiter nic nie nadaje. Zaczyna wszystko działać dopiero gdy Cout zamienie na 1000uF. Przetwornica obciążona jedynie R=20 Ohm chodzi ok 3 sek. i się wyłącza. 160mA to chyba nie powinno być poza jej mozliwosciami przy sprawnosci min 80%? Datasheet nie podaje explicite Ioutmax.
Reply to
Marek
Loading thread data ...

Na pierwszych, przykładowych wykresach w PDFie widzę wartości 47uH i

100uF. I tego bym się na Twoim miejscu trzymał.
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Transmiter (25 mA max) przy 100uF nie rusza, dopiero rusza przy 1000 uF. Natomiast test obciazalnosci samym R (I= 160mA) nie działa dluzej niż kilka sek. na zadnym (47/100/1000}.

Reply to
Marek

No to imo masz coś skopane w projekcie. (Zły layout albo np. kondensator o wysokim ESR, albo dławik o małej gromadzonej mocy - koralik?)

Reply to
Michoo

W dniu 2013-03-11 12:18, Marek pisze:

Oscyloskop w dłoń, i patrz, czy te "25mA max" to nie jest 25mA średniego poboru, a szpilki są 10x większe ;) Podobnie ta praca kilka sekund - sprawdź co się dzieje na aku, może przy tej częstotliwości prądu obciążenia są szpilkowe spadki napięcia, które już wyłączają przetwornicę, bo te 1.4v na nimh to tak na chwilę, po chwili będzie _średnie_ 1.2v a szpilkowe obciążenie jeszcze je zdławi, mimo że _średni_ pobór prądu niewielki. Tak czy inaczej powstaje pytanie, czy zastosowane kondensatory elektrolityczne są low-esr (czy w ogolę coś filtrują przy częstotliwości pracy twojej przetwornicy, czy tylko marnują prąd w grzanie samych siebie), czy dodałeś do nich jakieś np 100nF dla wyższych częstotliwości, i czy masz jakiś taki kondensator równolegle do tego aku?

Reply to
BartekK

Ale rozumiesz, że masz DWA elementy do zmiany. Zarówno dławik jak i kondensator.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

pardon, nie doczytalem dokładnie. Na ktorej stronie w pdf widzisz wykres z takimi parametrami H i C? U mnie tego nie ma.

Reply to
Marek

Jaki parametr dlawika masz na myśli - dobroć?

Reply to
Marek

Nie, prad nasycenia.

Przy tych 160mA to u Ciebie moze chyba z 1A w szczycie poleciec. Dlawik musi miec stosowna szczeline.

J.

Reply to
J.F

H?

Chyba jednak jest.

formatting link
4 - wykresy sprawności.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Energia. Ipk^2*L/2

Reply to
RoMan Mandziejewicz

formatting link
ale ja piszę o l6920db, to jest zupełnie inny pdf, z innymi wartościami H i C na wykresach sprawnosci.

Reply to
Marek

Rzeczywiście - są inne wartości. Ale ja bym takich nigdy nie zastosował, szczególnie przy tak małym pobieranym prądzie.

Pochwal się PCB, bo tu - poza dławikiem - może się kryć problem. Uprzedzając: na pająku ten układ nie będzie działać poprawnie.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

jest na plytce stykowej i to pajak na maxa. Pomijajac ten problem z praca pod sporym obciazeniem uklad działa druga dobę bez zgrzytów.Co do pytania o PCB to wcześniej planowałem użyć mcp1624 ale ten l6920db ma "fixed" 3.3v i zabezpieczenie przed odwroceniem polaryzacji zasilania więc wydał mi się atrakcyjniejszy. W pdfie do mcp1634 jest przykładowy layout pcb, więc myślę, że jak zastosuję się do sugestii z tego pdfa to powinno być ok.

Reply to
Marek

Jednak to był zły dławik, jak wymieniłem na wiekszego klocka 2A to przetwornica od razu zaczęła porządnie trzymać Vout, 20 ohm 0.5W jako obciążenie gorący się robi a Vout z 3.3 spada jedynie do 3.1, jestem pod wrażeniem :-).

Reply to
Marek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.