Stara ladowarka - ile czasu ladowac 2 akku ?

Witajcie,

Jest sobie stara ladowarka (transformatorowa, nieautomatyczna) do akumulatorkow AA - Philips PNC 311. Jest ona okragla i miesci 4 akku (2 z przodu, 2 z tylu). Ma dwie diody - left i right, zapalaja sie wtedy gdy po lewej lub prawej stronie (obojetnie czy z przodu czy z tylu) zostanie wlozony przynajmniej jeden akku.

Pamietam, ze instrukcja na pudelku mowila o ladowaniu od 1 do 4 akumulatorkow (czyli rowniez 2,3). Byly tam rowniez podane czasy ladowania akku 0,5-1,1 Ah, ktore proporcjonalnie powiekszone daly odpowiednio (zapisalem kiedys na ladowarce) :

- 26 godzin dla 4x1500 mAh

- 14 godzin dla 1x1500 mAh

Zagadka byl dla mnie jednak czas ladowania 2 sztuk - nie wiem skad, ale przyjalem kiedys, ze 20 h bedzie odp. wartoscia. Teraz zastanawia mnie, ze skoro ladowarka posiada dwie diody to czy nie mam do czynienia z osobnymi ukladami dajacymi identyczny prad ladowania dla 1 lub 2 akku (ale wlozonych po 1 z kazdej strony) ? Na ladowarce sa nastepujace dane :

- 1 x 1,2 V = 154 mA

- 4 x 1,2 V = 75 mA

Jesli dobrze licze, wychodzi 14 godzin z hakiem dla jednej "1500" i ok. 30 godzin dla czterech "1500". A dla 2 ? Ktos wie ?

Pozdrawiam, Wojtek

Reply to
Wojciech Skrzypinski
Loading thread data ...

Podobna ladowarka tatarka dziala tak ze ma dwa "obwody", ale w ramach jednego dwa akumulatorki sa polaczone rownolegle. Prad dzieli sie na dwa w razie wsadzenia dwoch - stad dwukrotnie wiekszy czas. Wiec 3 nie naladujesz .. chyba ze wyciagajac ten jeden po polowie czasu.

Jesli dobrze zgaduje - jesli je wsadzisz w osobne pary, czyli swieca sie dwie diody - to przez kazdy plynie 150mA i mamy 10-14h.

Jesli w jedna pare [jedna dioda sie nie swieci] - to mamy po 75mA i

20-28h..

J.

Reply to
J.F.

J.F. <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> wrote in news: snipped-for-privacy@4ax.com:

/ciach.../

Ha ! Czyli jako nie-elektronik w sumie niezle wydedukowalem :)

...czyli w zasadzie naladuje (co za problem wyjac tego 1 wczesniej).

Super. Mysle, ze to jest wlasciwe zalozenie. A przy okazji - istnieje jakis ciekawy patent na proste urzadzenie do rozladowywania akku do konca ? Co do tego wykorzystac ? Maly silniczek pracujacy pod obciazeniem ? Zarowke ?

Pozdrawiam, Wojtek

Reply to
Wojciech Skrzypinski

Wysyłając taki oto zestaw znaków dnia 2004-05-27 21:23 Wojciech Skrzypinski nakarmił(a) stado głodnych newsserwerów:

Nie do końca tylko do ok. 0,8V bo inaczej je ubijesz. Prostą rozładowywarkę złożysz z trzech rezystorów i trzech tranzystorów. Ponieważ jest prosta jak latarka z białym LEd'em więc pozwolę sobie zaprezentować jej schemat w sposób opisowy:

-rezystor 2,2ohm/0,5W podłączasz do plusa akumulatorka

-drugi jego koniec do emitera tranzystora BC558 i do kolektora tranzystora BC337

-do plusa aku dołączasz rezystor 10kohm

-drugi jego koniec do bazy tranzystora BC548

-rezystor 10kohm jednym końcem do bazy BC548 a drugim do minusa aku

-kolektor BC548 do bazy BC558 a emiter do minusa

-kolektor BC558 do bazy BC337 a emiter tego ostatniego do minusa W moim egzemplarzu rozładowywanie kończy się około 780mV. Schemat pochodzi z cyklu "Ośla łączka" z Elektroniki dla Wszystkich.

Reply to
badworm

/ciach.../

/ciach.../

Dzieki !

Dlugo trwa takie rozladowywanie ? Czy akku sie mocno grzeja ? Probowales rozladowywac tym tez akumulatory NiCd ?

Pozdrawiam, Wojtek

Reply to
Wojciech Skrzypinski

Wysyłając taki oto zestaw znaków dnia 2004-06-01 22:24 Wojciech Skrzypinski nakarmił(a) stado głodnych newsserwerów:

Zależy jak ustawisz prąd początkowy :-) Pełny akumulator 1300mAh rozładowuje się co najmniej kilka godzin przy jednym oporniku 2,2ohm. Akumulatory nie grzeją się w sposób wyczuwalny ręką, opornik 2,2ohm/0,5W jest ciepły ale tylko na początku. Akumulatory NiCd też można tym rozładowywać a nawet trzeba - to właśnie one charakteryzują się największym efektem pamięciowym.

Reply to
badworm

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.