stabilnosc referencji napiecia

Witam,

Parametry po latach jak wiadomo lubia sie rozjechac, i np dlugoterminowy drift napiecia niektore referencje maja wyspecyfikowany. Mnie zas idzie o drift temperaturowy. W specyfikacji stoi dajmy na to limit 10ppm/stopien Celsjusza. Czy ten drift po dlugim czasie moze byc inny? Jesli tak to jak dlugiego trzymania tego limitu nalezy sie spodziewac?

TIA

Reply to
mw158979
Loading thread data ...

Nie napotkałem na wyniki takich badań. Nawet starzenie jest czasem wykonywane metodą przyśpieszoną w 125°C co prowadzi do błędnych (przeszacowanych) wyników. W datasheet trzeba sprawdzić jaką metodą jest wykonywane badanie starzenia.

Zasada z którą się spotkałem w praktyce mówi, że po roku pracy należy urządzenie wykalibrować ponownie, albo przynajmniej sprawdzić, aby być pewnym uzyskiwanych wyników. K.

Reply to
John Smith

Sztucznym? Bardzo mało.

Tego nie rozumiem, miernik albo przechodzi sprawdzenie albo nie, a wtedy na złom albo "jest okazja" i na pazzegro. K.

Reply to
John Smith

"John Smith" snipped-for-privacy@buziaczek.pl schrieb

To wlasnie mnie nie urzadza. Ma przechodzic i juz, ewentulanie kalibracja. A na przekroczony drift temperaturowy to nie ma zastosowania.

hej

Reply to
mw158979

Nawet nie wiem o jakich dokładnościach mówimy. Jest około DWUDZIESTU czynników które mogą popsuć dokładność miernika. Przy małych dokładnościach zaledwie niektóre mają zastosowanie, zaś przy miernikach najdokładniejszych - wszystkie.

Jeżeli Twoje pytanie potraktować bardzo wąsko, to problem nie istnieje. Zajmujesz sie czymś co nie ma zastosowania! Wystarczy bowiem umieścić Vref w termostacie, co w miernikach dokładnych się wykonuje i po kłopocie. dVref(temp)=0; Przy okazji załatwiając kilka innych czynników.

Często tak jest na tej grupie, że wymaga się dokładności wręcz kosmicznej podczas gdy wystarczy użyć łopaty i młotka. Powiedz więcej co to ma być. K.

Reply to
John Smith

Wciąż nie wiem na jakim poziomie wymagań rozmawiamy, TC=10ppm/°C to znowu nie taki wyśrubowany parametr aby trzeba było się tym martwić po latach.

Widzę, chcesz sam rozpoznać temat, proszę bardzo. Granice _powszechnie_ dostępnych najstabilniejszych wzorców napięcia wyznacza LTZ1000 firmy Linear Technology. Sam jeszcze tych wzorców nie stosowałem, ale mam za soba poważne rozważania nt. ich zastosowania. Mam więc świadomość tego, że ładuję Ciebie "z deszczu pod rynnę" ale "woda" w takiej ilości jeszcze nikomu nie zaszkodziła. Mnie na pewno. Na tej samej stronie jest artykuł wart przeczytania: "DN229 Don't Be Fooled By Voltage Reference Long-Term Drift and Hysteresis" K.

Reply to
John Smith

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.